Table 'c7pertoltice.rs_klik_rekl' doesn't existTable 'c7pertoltice.rs_klik_rekl' doesn't exist Oficiální stránky obce PERTOLTICE
       
Hlavní menu
Tipy
Obecní knihovna
ON-LINE
  • Pro nabídku knih z obecní knihovny
    Dolní Pertoltice prostřednictvím internetu klikněteZDE.
  • Odkaz pro registrované členy.
    Pro přehled vypůjček a zjištění Vašeho aktuálního stavu rezervací klikněte ZDE.
Info
  • K prohlížení souborů ve formátu PDF je nutné mít v počítači nainstalován prohlížeč Adobe Acrobat Reader.
    Pokud ho nemáte, můžete si ho stáhnoutZDE.
Výlet do ZOO a Botanické zahrady 2009 - 25
Výlet do ZOO a Botanické zahrady 2009
zobrazení: 3327
známka: 5.00
 

Aktuality

Zachraňte vodu v pohraničí. Podepište petici.

V prostorách Turistického informačního centra v přízemí radnice ve Frýdlantu je možné od čtvrtka 28. listopadu 2019 podepsat podpisové archy petice za záchranu pitné vody v česko-polsko-německém pohraničí. 

Obcím na území Libereckého kraje hrozí ztráta pitné vody pro zhruba až 30 000 obyvatel. Ohrožuje je dosavadní činnost a rozšiřování polského hnědouhelného dolu Turów. Rozsáhlý hnědouhelný důl negativně ovlivňuje kvalitu života obyvatel v českém pohraničí, a to především hlukem z provozu, množstvím polétavého prachu, k němuž se přidávají emise z přilehlé hnědouhelné elektrárny Turów, praskáním a znehodnocováním nemovitostí kvůli nestabilitě horninového podloží a snižováním hladiny podzemní vody a s tím spojeným vysycháním studen. Mnoho obcí v regionu není připojeno k centrálnímu zásobování vodou a obyvatelé jsou proto odkázáni pouze na vlastní studny nebo společně využívané vrty. Důl Turów má těžební licenci platnou pouze do dubna 2020, avšak jeho provozovatel nyní žádá o prodloužení licence až do roku 2044. Zároveň má být důl rozšířen až do vzdálenosti 150 - 200 metrů od státní hranici s Českou republikou, přičemž nejbližší česká obec Uhelná se od česko-polské hranice nachází pouhých 1 000 metrů. V případě prodloužení těžby do roku 2044 hrozí vážné riziko ztráty pitné vody pro zhruba až 30 000 obyvatel českého pohraničí. V probíhajícím povolovacím procesu záměru dochází k porušování evropského práva, a to konkrétně směrnice o SEA, směrnice o EIA, rámcové směrnice o vodě a Pařížské dohody o změně Klimatu. To všechno jsou důvody, které vedou Liberecký kraj, obce Bílý Kostel, Černousy, Dětřichov, Frýdlant, Heřmanice, Hrádek nad Nisou, Chotyně, Chrastava, Kunratice a Višňová, které se nacházejí v bezprostřední blízkosti dolu Turów, a Greenpeace Česká republika k zaslání Petice za záchranu pitné vody v česko-polsko-německém pohraničí Evropskému parlamentu.

"Petice, jejíž odeslání za Město Frýdlant bylo posvěceno rozhodnutím rady, je dalším logickým krokem v boji proti rozšíření a prohloubení polského hnědouhelného dolu Turów. Pořád totiž velmi silně vnímáme nebezpečí ztráty vody, která hrozí nejen našemu městu a Frýdlantsku, ale i dalším oblastem v okolí. Bohužel mám pocit, že vláda ČR nedělá dost pro to, aby obhájila naše práva a zmírnila svými konkrétními kroky naše obavy. A protože s námi  při vyjednávání vedení lomu Turów nekomunikuje, nezbývá nám, než se obrátit s prosbou o pomoc a zastání o stupeň výš, na Evropský parlament a Evropskou komisi. Tam musíme hledat zastání. A já pevně věřím, že to, co vnímáme, tedy riziko ohrožení životního prostředí a zásob vody na Frýdlantsku, nebudou na úrovni Bruselu bráno na lehkou váhu a že se dočkáme zastání," říká starosta Frýdlantu Dan Ramzer. 

Petiční archy je možné podepsat také ve vestibulu budovy Krajského úřadu Libereckého kraje v Liberci a v obecních a městských úřadech v Bílém Kostele, Černousích, Dětřichově, Heřmanicích, Hrádku nad Nisou, Chotyni, Chrastavě, Kunraticích a Višňové. 

K přečtení je petice zde

V elektronické podobě bude možné petici podepsat na webových stránkách www.stopTurow.cz od pondělí 2. 12. 2019.

 
 

Ochrana obyvatelstva
Informace pro občany.
PODPORUJEME
DĚKUJEME
ikonka nadační fond Ledňáček
Obec Pertoltice na Facebooku.
  • 201411182028_fb
Anketa
Věříte ve zlepšení zdravotnických služeb po převzetí Nemocnice Frýdlant s.r.o. společností KNL, a.s.?

ANO (474 hl.)
 
ČÁSTEČNĚ (445 hl.)
 
NE (464 hl.)
 
NEVÍM (307 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 1690
VOLBY
         

© 2006 Obec Pertoltice
adminlubojaty.cz