Table 'c7pertoltice.rs_klik_rekl' doesn't existTable 'c7pertoltice.rs_klik_rekl' doesn't exist Oficiální stránky obce PERTOLTICE
       
Hlavní menu
Tipy
Obecní knihovna
ON-LINE
 • Pro nabídku knih z obecní knihovny
  Dolní Pertoltice prostřednictvím internetu klikněteZDE.
 • Odkaz pro registrované členy.
  Pro přehled vypůjček a zjištění Vašeho aktuálního stavu rezervací klikněte ZDE.
Info
 • K prohlížení souborů ve formátu PDF je nutné mít v počítači nainstalován prohlížeč Adobe Acrobat Reader.
  Pokud ho nemáte, můžete si ho stáhnoutZDE.
Návštěva p. Sobotky v Pertolticích. - 2
Návštěva p. Sobotky v Pertolticích rok 2007..
zobrazení: 1850
známka: 0
 

Hasiči

Zpráva o činnosti SDH Pertoltice za rok 2012.

V úvodu roku odstoupil z funkce velitel jednotky a my jsme za něj museli hledat náhradu. Našli jsme prozatímní řešení a úkol najít nového velitele jednotky je stále otevřený.

Členové zásahové jednotky se zúčastnili školení v hasičské zbrojnici v Pertolticích, cyklické přípravy strojníků a velitelů v Předláncích. Naši tři řidiči absolvovali školení v autoškole Šeda a jeden člen získal odbornost technik jednotky. Zúčastnili jsme se také velitelského dne ve zbrojnici ve Frýdlantě. V závěru roku dva velitelé a dva strojníci uspěli u zkoušek pro prodloužení platnosti jejich odbornosti. Nově byl na pozici strojník zařazen Filip Gutenberg.

Obnovili jsme činnost na úseku prevence. Začátkem roku byl do funkce preventista sboru zvolen Jiří Penčo a ještě týž rok se zúčastnil školení a zkoušek preventistů.

V loňském roce, po opravách na cisterně, přišla na řadu Avie. Byla na ní opravena spojka, čepy, vyměněno těsnění pod hlavu, gufero převodovky atd. Oba vozy mají platnou technickou kontrolu. Také obě požární stříkačky PS 12 musely projít rozsáhlejšími opravami. Za to, že fungují, se zasloužil pan Dvorský. Zrevidovali jsme a obnovili značení technických prostředků. Po velkých únorových mrazech, kdy v hasičské zbrojnici popraskalo topení, bylo nutné zde instalovat dva nové radiátory a pracuje se na zateplení vrat. Podařilo se nám vyřešit stálé problémy s vyhlašováním poplachu jednotce. Obecní úřad z dotace z Libereckého kraje zakoupil systém Pelig, ten umí přijmout zprávu z operačního střediska, rozeslat ji jednotce a spustit sirénu. Nejsme tedy již odkázáni na milost a nemilost radiovému signálu, který u nás není příliš dobrý.
Na první srpnový den se k nám nahlásila kontrola z HZS. Na přípravě se podílela celá jednotka a i proto to dopadlo dobře. Výsledkem bylo, že splňujeme všechny body pro zajištění akceschopnosti. Jen je nutné dovybavit cisternu typizovaným žebříkem a záchrannými lany, což zajistíme v letošním roce pomocí dotací z Krajského úřadu.

K zásahům jsme vyjížděli celkem desetkrát. Z toho k sedmi požárům. První z nich byl požár louky v Habarticích po tradičním vypalování trávy polských sousedů. Prvního května jsme s cisternou vyjeli na Horní Bulovku k požáru lesa. V červnu následovalo hledání ztracené osoby, kdy naši hasiči prohledávali prostor od Višňové až po Andělku. Bohužel bezúspěšně. Hned další týden nato postihl požár i Pertoltice. Shořelo hospodářské stavení u Hejlů. Poslední dobou se stává tradicí, že v letních měsících hodně fouká. I letos jsme museli odklízet spadlé stromy z hlavní silnice po prudkých vichřicích a to hned dvakrát. V srpnu v Pertolticích hořelo obilí a dva listopadové víkendy jsme hasili v Arnolticích při velkých požárech odpadu. Z nich především ten druhý byl velmi náročný. Použili jsme u něj prakticky všechnu naši techniku a strávili zde 18 hodin v kuse. Posledním zásahem v roce byl požár kiosku v Habarticích. Tehdy poprvé zafungoval vyhlašovací systém Pelig a u požáru jsme byli první.

V uplynulém roce jsme se zúčastnili taktického cvičení na stavění povodňových hrází v Předláncích a každoročního cvičení na plnění letadel v Hodkovicích nad Mohelkou.
V květnu jsme zajišťovali požární dozor na Rallye Lužické hory.

Loňský rok se také hodně soutěžilo. Družstvo mužů a žen jelo celkem na sedm pohárových klání a to především v rámci našeho okrsku Višňová.

Na mezinárodní soutěži v Habarticích se nám dařilo nejlépe. Naše smíšené družstvo, sestavené těsně před soutěží vybojovalo v útoku z cisterny 2. místo a v tajné štafetě 1. místo. Při soutěži v útoku s PS osmičkami v Předláncích se nám rozpadl rozdělovač a muži doplnění dvěma ženami obsadili osmé místo. V tajné štafetě skončili ve středu výsledného pole a to na šestém místě. Následovala soutěž o zlatou povodňovou lopatu ve Višňové. I když už naši hasiči nejezdí o povodních pytlovat písek, neztratili v tom ani trochu zručnost a i letos v soutěži dominovali. První pětka s přehledem porazila ostatní družstva o celou minutu a na celkovém vítězství už nemohla nic změnit ani druhá disciplína – koulení pneumatiky. Druhé družstvo z Pertoltic bylo páté. Na další soutěž jsme jeli se smíšeným družstvem do Nového Města. Na tamním nočním útoku jsme byli devátí. Koncem srpna v útoku naruby v Předláncích vybojovaly ženy 4. místo a mužům o dvě sekundy uteklo první místo. V září na tradiční okrskové soutěži, která byla tentokrát v Minkovicích, se nám zprvu vůbec nedařilo. Při útoku z agregátu mužů si kluci přehodili savice, nesešroubovali je a útok nedokončili. Ženy při agregátu zradila mašina. Nešla do výkonu a ony jen tak tak útok dokončily. V útoku z agregátu jsme obsadili osmé a deváté místo. Na sport jsme si půjčili jiný stroj a bylo to hned znát. Ženy byly druhé a muži třetí. Na poslední soutěž v loňském roce jsme jeli do Vsi. I tady nás potrápila mašina. V agregátu byli muži díky tomu třetí. Ženy při agregátu spojily „béčka“ na ozub a to je odsunulo na šesté místo. Ve sportu však ženy z Pertoltic zvítězily a zaplnily tím stránky Hasičských novin.

V roce 2012 jsme nezapomínali ani na kulturní a společenský život. V březnu jsme slavili MDŽ. Na konci dubna bylo naším úkolem postavit Májku. Ženy ozdobily věnec z drenážní trubky chvojím a muži oloupali kmen smrku. Pak pomocí Avie Májku vztyčili. Druhého června jsme spolu s obecním úřadem a fotbalisty připravili pro děti z obce k jejich svátku odpoledne plné her. Zahájilo ho vtipně komentované vystoupení členů Policie České republiky. Ti předvedli práci s policejními psy – vyhledávání drog, zastavování pachatelů. Pak už se děti mohly vyřádit v připravených disciplínách. Za každý splněný úkol je čekala odměna a na závěr dne i občerstvení. Téhož dne večer jsme pokáceli Májku, slavnostně ji odnesli na hřiště a pokračovali soutěžemi pro dospělé, muzikou a něčím k pití až do půlnoci. V červenci jsme pro naše členy, ale i širokou veřejnost uspořádali zájezd na muzikál Carmen do divadla Karlín v Praze. Zúčastnilo se ho 33 lidí z toho třetina hasičů.

V závěru roku jsme na návsi stavěli vánoční strom. Po jednoleté pauze jsme opět uspořádali Štěpánskou taneční zábavu. I když byla účast slabší a přišlo necelých sedmdesát lidí, povedlo se nám vydělat pěkný obnos. Ten bude použit na nákup sportovních savic pro dospělé a nové uniformy pro mladé hasiče. Na tento účel jsme získali také dar od pana Josefa Reiniše.

 
 

Ochrana obyvatelstva
Informace pro občany.
PODPORUJEME
DĚKUJEME
ikonka nadační fond Ledňáček
Obec Pertoltice na Facebooku.
 • 201411182028_fb
Anketa
Věříte ve zlepšení zdravotnických služeb po převzetí Nemocnice Frýdlant s.r.o. společností KNL, a.s.?

ANO (314 hl.)
 
ČÁSTEČNĚ (294 hl.)
 
NE (326 hl.)
 
NEVÍM (211 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 1145
VOLBY
         

© 2006 Obec Pertoltice
adminlubojaty.cz