Hlavní menu
Tipy
Obecní knihovna
ON-LINE
  • Pro nabídku knih z obecní knihovny
    Dolní Pertoltice prostřednictvím internetu klikněteZDE.
  • Odkaz pro registrované členy.
    Pro přehled vypůjček a zjištění Vašeho aktuálního stavu rezervací klikněte ZDE.
Info
  • K prohlížení souborů ve formátu PDF je nutné mít v počítači nainstalován prohlížeč Adobe Acrobat Reader.
    Pokud ho nemáte, můžete si ho stáhnoutZDE.
Hasiči - dětský den 2006 - 9
Hasiči - dětský den 2006
zobrazení: 1654
známka: 0
 

Hasiči

Zpráva o činnosti SDH Pertoltice za rok 2011

V uplynulém roce jsme pořádali různé společenské akce, starali se o techniku, jezdili k zásahům a na soutěže.

Členové zásahové jednotky se zúčastnili školení v hasičské zbrojnici v Pertolticích, cyklické přípravy strojníků a velitelů v Předláncích. Naši tři řidiči absolvovali školení v autoškole Šeda a šest členů získalo oprávnění pro práci s motorovou pilou. Zúčastnili jsme se také školení na plnění letadel a vrtulníků v Liberci.

Oba zásahové automobily prošly technickou kontrolou - cisterna tentokrát na poprvé. Vždyť jsme ji v únoru přivezli z rozsáhlé opravy brzd, kvůli kterým jsme poslední roky měli na technických prohlídkách problémy. V Avii byl vyměněn výfuk a z dotace z Libereckého kraje do ní obec nakoupila mobilní radiostanici. S instalací nám pomohl pan Pavel Prousek. Z téže dotace jsme nakoupili ještě nový kompresor. Do šaten jsme namontovali další věšák na zásahové obleky a vrata v garáži opatřili rantlem proti úniku tepla. V práci na hasičské technice nám v loňském roce hodně pomohl pan Tomáš Faflák. Ve spolupráci s našimi členy provedl výměnu vzduchojemu, údržbu a revizi všech baterií a kontrolu elektriky na CAS.

K zásahům jsme vyjížděli celkem osmkrát. V březnu hořel kontejner za hřbitovem v Pertolticích, v květnu chytly balíky slámy v Předláncích, v červnu bylo třeba naší asistence u dopravní nehody v Pertolticích. V létě nás opět potrápila velká voda. Ve Višňové jsme pytlovali a přečerpávali vodu dva dny. Také v Pertolticích bylo nutné zkontrolovat koryta, vyčistit je a odstranit spadlý strom. Dalšími zásahy byl požár bytového domu v Arnolticích, odstraňování následků větrné smrště v Pertolticích a těsně před Vánocemi jsme ještě hasili požár chalupy v Krásném Lese.

V loňském roce pokračovali naše problémy s vyhlašováním poplachu. Většinu událostí nám operační středisko oznamovalo přes mobilní telefony a docházelo k velkým prodlevám při výjezdu. Letos se však podařilo spustit vyhlašování poplachu jednotce přímo z operačního střediska v Liberci na kanálu W a k urychlení výjezdu přispěje také nákup zařízení na rozesílání SMS zpráv členům v době poplachu, který spolu s obecním úřadem plánujeme na jaře zakoupit.

V roce 2011 jsme se zúčastnili taktického cvičení na únik ropných produktů do řeky Smědé. Prakticky jsme si vyzkoušeli stavění norných stěn.

Jednotka zajišťovala čerpání sklepů v obci po červencových povodních. S čerpáním nám pomáhal nehasič pan Pavel Pochop. Pomohli jsme také zprovoznit odtok odpadu v místní restauraci a vyčistit propustek pod silnicí na Višňovou.

V loni jsme se zúčastnili čtyř soutěží dospělých družstev. V květnu nás sbor v Předláncích pozval na již tradiční útok z PS osmiček. Naše ženy byly výborné v tajné štafetě, kde získali 1. místo, v útoku byly třetí. Muži, doplnění členy z Heřmanic, byli v útoku šestí a ve štafetě čtvrtí. V červenci jsme jeli na „Povodňovou lopatu“ do Višňové ve složení dvě ženy, dvě dorostenky a jeden muž. Moc jsme si proto nevěřili. Přesto se nám povedlo povodňovou hráz postavit a zase rozebrat v třetím nejlepším čase. V druhé části soutěže jsme museli džberovou stříkačkou shodit terč, sníst povodňový lanšmít a vypít půl litru piva. Ta část „vypít půl litru piva“ nás trochu zaskočila. Polovina družstva byli řidiči a druhá dívky do 18 let. S úkolem jsme se nakonec poprali s odhodláním a vybojovali celkové 2. místo. Ještě ten den jsme jeli na Noční útok do Nového Města pod Smrkem. Se smíšeným družstvem jsme v deštivém počasí skončili na 10. místě. V září na okrskové soutěži ve Vsi byly naše ženy v útoku z agregátu šesté a ve sportu třetí. Muži byli naopak v agregátu třetí a ve sportu šestí.

Největší událostí sboru na poli kultury v loňském roce bylo pořádání masopustního průvodu. Sedlák Zdeněk Voňka společně se selkou Irenkou Závůrkovou převzali z rukou starosty obce na celý den vládu nad vesnicí a více jak čtyřicetihlavý průvod nejrozmanitějších masek se vydal po koledě. Masopustní veselí jsme zakončili posezením na hasičské zbrojnici. Tentokrát vydrželi všichni až do konce! V březnu jsme slavili MDŽ a na konci dubna bylo naším úkolem postavit Májku. Sešlo se opravdu hodně dobrovolníků, kteří Májku odnesli na svých ramenou na autobusovou zastávku a tady jí s pomocí cisterny vztyčili. Tentokrát jsme si na její výzdobě dali opravdu záležet. Její fotografie jsme totiž zaslali do celostátní soutěže o Nejhezčí Májku.

V květnu jsme také zajišťovali požární dozor na Rallye Lužické hory a v červenci při setkání kronikářů na sále v Pertolticích.

Třetího června jsme připravili pro děti z obce k jejich svátku odpoledne plné her. Za každý splněný úkol na ně čekala malá sladkost a na závěr i balíček dobrot a malé občerstvení. Na dětský den plynule navázalo Kácení Máje. Na zastávce jsme pokáceli Májku. Hned jak dopadla na zem, přiběhla bába s dědkem a než jsme se vzpamatovali, utíkali s vrškem Májky pryč. Za doprovodu hudby jsme vyrazili opět na fotbalové hřiště. Večer se při plnění úkolů mohli pro změnu vyřádit dospělí. Potom si odpočinuli u dobré muziky.

V sobotu před první adventní nedělí jsme stavěli na návsi vánoční strom. Tentokrát šlo kácení a doprava hladce. Jen při stavění si museli kluci hodně plivnout do dlaní. Mladí hasiči ho pak ozdobili.
 
Informační e-mailVytisknout článek

 
 

Ochrana obyvatelstva
Informace pro občany.
PODPORUJEME
DĚKUJEME
ikonka nadační fond Ledňáček
Obec Pertoltice na Facebooku.
  • 201411182028_fb
Anketa
Věříte ve zlepšení zdravotnických služeb po převzetí Nemocnice Frýdlant s.r.o. společností KNL, a.s.?

ANO (10 hl.)
 
ČÁSTEČNĚ (7 hl.)
 
NE (6 hl.)
 
NEVÍM (6 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 29
VOLBY
Nejvíce čtete
         

© 2006 Obec Pertoltice
adminlubojaty.cz