Hlavní menu
Tipy
Obecní knihovna
ON-LINE
  • Pro nabídku knih z obecní knihovny
    Dolní Pertoltice prostřednictvím internetu klikněteZDE.
  • Odkaz pro registrované členy.
    Pro přehled vypůjček a zjištění Vašeho aktuálního stavu rezervací klikněte ZDE.
Info
  • K prohlížení souborů ve formátu PDF je nutné mít v počítači nainstalován prohlížeč Adobe Acrobat Reader.
    Pokud ho nemáte, můžete si ho stáhnoutZDE.
Zastupitelstvo obce Pertoltice 2014 - 2018 - 10
Zastupitelstvo obce Pertoltice 2014 - 2018
zobrazení: 1320
známka: 0
 

Hasiči

Činnost SDH Pertoltice za rok 2010

V uplynulém roce jsme pořádali různé společenské akce, starali se o techniku, jezdili k zásahům a na soutěže.
Členové zásahové jednotky se zúčastnili školení v hasičské zbrojnici v Pertolticích, cyklické přípravy strojníků a velitelů v Předláncích a naši tři řidiči absolvovali školení v autoškole Šeda. Oba zásahové automobily prošly technickou kontrolou. Cisterna však na podruhé. Opět nás pozlobily závady na brzdách. Obecnímu úřadu se ke konci roku podařilo získat prostředky na opravu cisterny a začátkem prosince byla odvezena do firmy v Liberci, která provede kompletní opravu brzd, včetně výměny prasklých částí na listových perech, opravu spojky a dalších závad. Náhradní díly jsme získali z odstavené cisterny ve Višňové. Také Avie prošla drobnou úpravou. Bylo nutné přizpůsobit zadní prostor pro novou stříkačku. Z dotace z Libereckého kraje obec nakoupila další tři zásahové obleky a několik hadic B.

K zásahům jsme vyjížděli celkem třináctkrát. V roce 2009 nás při zásazích zaměstnával hlavně vítr, v loni to byla voda. A to voda v obrovském množství. Sedmého srpna, když jsme odjížděli do Višňové pytlovat písek, jsme si říkali, že to bude jen na hodinku nebo dvě, jako obvykle, a že soutěž v Dolní Řasnici určitě stihneme. Nikdo z nás nedokázal ani pomyslet na to, že poprvé domů přijedeme až za jednadvacet hodin a že se do Višňové budeme vracet ještě celý týden po tom. Ten týden byl pro všechny z jednotky velkou zkouškou. Čerpali jsme vodu z lagun, myli garáže a podlahy, vynášeli zničený nábytek z domů, odklízeli naplavené dřevo ze zahrad až do vyčerpání sil – v jednom případě doslova! Velký kus odvahy ukázali také Josef Šíma a Lukáš Efler, když v raftu na rozbouřené řece zachraňovali hasiče uvízlé na mělčině. Také v Pertolticích v té době nebylo veselo. Někteří lidé museli být duhou částí naší jednotky evakuování. Situace doma vygradovala protržením hráze Pannenského rybníka.

Zasahovat při povodních jsme vloni jeli do Višňové ještě dvakrát – v červnu a v září. V záři jsme s velkou vodou museli pomoci i doma. Ostatní zásahy byly vesměs požáry. V Pertolticích hořelo hospodářské stavení v místním statku. V lednu vzplál dům v Andělce, další rodinný dům hořel v Heřmanicích a v červenci ve Vsi. Hasili jsme také ocelokůlnu v areálu bývalého statku v Arnolticích. Dalšími zásahy byly dvě dopravní nehody v Pertolticích a čerpání vody ze zatopené stavby propustku v Minkovicích. Operační středisko nás povolalo k požáru louky v Habarticích. Bylo to však v době střídání směn a řidič se dostavil do zbrojnice až po několika minutách. To už byl však požár uhašen a naší pomoci nebylo třeba.
Zúčastnili jsme se čtyřech taktických cvičení. Opět jsme trénovali dálkovou dopravu vody v muničním skladu v Hajništi – tentokrát přečerpáváním ze stroje do stroje. Zásah v dýchací technice jsme si vyzkoušeli na cvičení zdolávání požáru Sokolovny v Habarticích a výkon plovoucího čerpadla prověřilo cvičení na požár zámku ve Frýdlantě. Nejzajímavější bylo cvičení na plnění vaku, zavěšeného pod helikoptérou. Každá jednotka, předurčená k plnění letadel, si mohla na letišti v Hodkovicích vyzkoušet naplnit vak hned dvakrát. Na tomto cvičení jsme byli proškolení i v plnění letadla.
Jednotka zajišťovala čerpání sklepů v obci a shazování rampouchů na bytovém domě u hřbitova.
V březnu představitelé sboru zvolili na konferenci ve Všelibicích nové vedení Okresního sdružení a naše členka zde byla vyznamenána.

V loni jsme se zúčastnili šesti soutěží dospělých družstev. Nejprve jsme byli v Habarticích na jejich mezinárodní soutěži v útoku z CAS. Skončili jsme sedmí. V květnu nás sbor v Předláncích pozval na jejich oslavu výročí založení. V rámci té jsme zde bojovali se smíšeným družstvem v útoku s PS 8. Získali jsme 7. místo. V druhé disciplíně - útoku na ruby – jsme vybojovali 4. příčku. V červnu jsme zajeli na oslavy založení sboru v Habarticích. Šli jsme v průvodu od hasičské zbrojnice na fotbalové hřiště. Tady byla vystavena naše historická DS16 a japonská Tohatsu. V rámci oslav se konala soutěž v překonávání překážek a plnění různých úkolů. Naše ženy byly třetí. Další soutěžní odpoledne uspořádal sbor z Višňové. Byl jím druhý ročník povodňové lopaty. První místo z úvodního ročníku se nám obhájit nepodařilo. Jen o pár sekund jsme byli druzí. Odpoledne pokračovalo svezením v pásovém obojživelném vozidle z HZS Liberec a soutěží v přechodu řeky po laně - dodali jsme dva borce. Zúčastnili jsme se Nočního útoku v Novém Městě. Naše smíšené družstvo po tom co marně lovilo koš v kádi získalo 12. místo. Do Dolní Řasnice jsme nakonec dorazili v náhradním termínu a naši muži i ženy zde skončili na 3. místě. Okrsková soutěž byla v roce 2010 zrušena, protože všechna cvičiště byla pod vodou.

Ani kulturu jsme v loni nezanedbali. Uspořádali jsme tradiční pálení čarodějnic. Májku jsme tentokrát museli stavět pomocí cisterny. Byla tak pružná, že i když spodní konec byl již téměř kolmo, špička stále spočíval na zemi.

Vedoucí mládeže si vzali na starosti organizaci Mezinárodního dne děti. Připravili pro děti na fotbalovém hřišti spoustu her a soutěží. Převlékli se do kostýmů a tak odměny u jednotlivých soutěží rozdával například klaun nebo vězeň Roubal. Na závěr si každý malý účastník mohl vytáhnou nějakou hračku z kouzelného pytle. Hračky věnovala paní Růžena Valášková. Večer jsme pokáceli Májku a dětské soutěže si mohli vyzkoušet také dospělí. Z diváků se sestavila dvě družstva a ta se předháněla v motání hadic, skákání v pytli, převážení kolegy na kolečku nebo hádání starých předmětů. Všichni se moc bavili. Nakonec jsme si sedli k ohni a poslouchali harmoniku zpívali dlouho do noci.

V září jsme byli pozváni do hasičské zbrojnice ve Višňové. Jako poděkování za pomoc při povodních pro nás bylo připravené občerstvení, promítali se srpnové fotografie a vzpomínalo na události loňského léta.
V pátek před první adventní nedělí jsme stavěli na návsi vánoční strom. Dostat ho ze zahrady, na které stál, bylo docela oříškem, ale naši hasiči si s tím poradili.

V závěru roku jsme pořádali tradiční Štěpánskou zábavu. Bavit se přišlo průměrných 80 lidí. Hlavně kvůli velkým přívalům sněhu. Díky daru pana Peroutky se nám podařilo obohatit tombolu nádhernými šperky. Ten nejkrásnější jsme vydražili.


Informační e-mailVytisknout článek

 
 

Ochrana obyvatelstva
Informace pro občany.
PODPORUJEME
DĚKUJEME
ikonka nadační fond Ledňáček
Obec Pertoltice na Facebooku.
  • 201411182028_fb
Anketa
Věříte ve zlepšení zdravotnických služeb po převzetí Nemocnice Frýdlant s.r.o. společností KNL, a.s.?

ANO (10 hl.)
 
ČÁSTEČNĚ (7 hl.)
 
NE (6 hl.)
 
NEVÍM (6 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 29
VOLBY
Nejvíce čtete
         

© 2006 Obec Pertoltice
adminlubojaty.cz