Hlavní menu
Tipy
Obecní knihovna
ON-LINE
  • Pro nabídku knih z obecní knihovny
    Dolní Pertoltice prostřednictvím internetu klikněteZDE.
  • Odkaz pro registrované členy.
    Pro přehled vypůjček a zjištění Vašeho aktuálního stavu rezervací klikněte ZDE.
Info
  • K prohlížení souborů ve formátu PDF je nutné mít v počítači nainstalován prohlížeč Adobe Acrobat Reader.
    Pokud ho nemáte, můžete si ho stáhnoutZDE.
Zdobení Velikonoc - 4
Zdobení Velikonoc
zobrazení: 1860
známka: 0
 

Hasiči

Činnost mladých hasičů v roce 2010

V našem sboru máme 23 dětí, 7 dorostenek a dorostenců. O děti se stará pět vedoucích mládeže. Dvě z nich mají platnou kvalifikaci vedoucí, kterou si vloni obnovili na školení vedoucích mládeže v Jindřichově.

Na svých schůzkách se připravujeme na soutěže, učíme se znát vše o požární ochraně, plníme odznaky odbornosti, ale také hrajeme hry a vyrábíme různé ruční a výtvarné práce. Stejně jako předchozí roky jsme se s výtvarnými pracemi zúčastnili soutěže „Požární ochrana očima dětí“. Mladí hasiči malovali také příspěvky do výtvarné a literární soutěže pořádané obcí s tématem „Povodně“.

V roce 2010 se hodně soutěžilo a nebyly to pouze tradiční hasičské soutěže. Hned ta první v lednu byla jedna z těch méně obvyklých. Starší žáci změřily své síly ve střelbě ze vzduchovky s ostatními děti z výběžku ve zbrojnici ve Frýdlantě. Střelba je naše slabá stránka a tak obsadili pouze 9. místo. V únoru na florbalovém turnaji se nám vedlo daleko lépe. Starší žačky mají florbal v krvi. Prohrály pouze jediný zapas. To však znamenalo, že nepostoupily ze skupiny a zůstaly páté. V březnu jsme se zúčastnili soutěže „O velikonoční pohár“ na náměstí ve Frýdlantě. V útoku na sucho, se třemi proudy, skončili mladší žáci na krásném 2. místě a starší žáci na 4. místě. V dubnu na Krásnolesském víceboji byli mladší žáci čtvrtí a starší žáci třetí. Následovala květnová smršť soutěží. Všechny proběhly ve Frýdlantě. Nejprve soutěžili starší žáci v technických disciplínách CTIF, což se jim započítává i do celoročního hodnocení. Ve štafetě CTIF jsme získali 10. místo a v útoku CTIF dvanácté. Nutno podotknou, že se zúčastnila družstva z celého Liberecka. Pak nás čekala ještě jedna oddychová soutěž před závěrečným kolem Hry Plamen a tou byla soutěž „O štít města Frýdlantu“. Tady obě naše družstva obsadila 5. místo. Jarní kolo Hry Plamen bylo pro nás maličko zklamáním a tak v celoročním hodnocení obsadili jak mladší, tak i starší žáci pátou příčku. Útěchou nám je 3. místo Lucky Valáškové ve štafetě jednotlivců. V říjnu jsme uspořádali v Pertolticích soutěž v branném závodě. Hostili jsme 9 družstev starších žáků a 6 družstev mladších žáku z celého Frýdlantska. Pro vítěze jsme měli připravené pěkné ceny a pro všechny soutěžící již klasicky krásné podzimní počasí. Naše družstvo mladších žáků bylo druhé a starší žáci pátí. Na soutěž jsme získali grant z Libereckého kraje. V prvním kole Hry Plamen – v braném závodě – získali mladší i starší žáci 4. místo. Stejně jako jsme na jaře začínali ty pravé hasičské soutěže na náměstí ve Frýdlantě, tak jsme také sezónu zakončili. Opět jsme bojovali v útoku na sucho a tentokrát o živého kapra. Mladší žáci skončili na 5. místě a starší žáci na výborném 2. místě. Kapr byl tedy alespoň perníkový. Na této soutěži vznikla poprvé myšlenka, že bychom mohli spojit naše družstvo straších žáků s Heřmanickým. Obě organizace totiž bojujeme s nedostatkem dětí ve věku 11-15 let.

V roce 2010 se nám opět podařilo obnovit činnost dorostu. V jarním kole jsme s dorostenkami obsadili 5. a 9. místo. Na podzim se dorostenka Lucka Valášková zúčastnili branného závodu ve Stráži nad Nisou. Velmi dobře plnila úkoly na trati a podle trestných bodů by byla na 2. místě, v nepřehledném terénu však trochu bloudila a její výsledný čas byl proto sedmý.

Získali jsme dotaci na vybavení a volnočasové aktivity z ministerstva školství, za kterou jsme dětem pořídili nové savice.
Naše činnost není pouze o soutěžení. Snažíme se také krášlit vesnici při všech možných příležitostech. Důkazem toho je například výzdoba oken přízemí hasičské zbrojnice, které si můžete všimnou ještě nyní. O velikonocích věšíme na návsi kraslice a také ozdobení vánočního stromu je zcela v režii mladých hasičů. V loni bylo spojené i se zpěvem vánočních koled.

V březnu jsme připravili pro maminky a babičky oslavu k jejich Mezinárodnímu dni. Vyrobili jsme pro ně brože z moduritu, přednesli básničky, zazpívali dojemnou píseň pro maminku. Do programu jsme zařadili i úspěšný tanec mladých hasičů na skladbu Hasiči has! Starší žačky pro tuto příležitost secvičili variaci s různými tanečními styly.
V dubnu jsme pomáhali při svážení dříví na čarodějnice. Zdobili jsme Májku a starší děti spoluorganizovali Mezinárodní den dětí.

Když přišly ničivé srpnové povodně, chystaly mladé hasičky občerstvení pro naši jednotku, když se vracela večer po celodenní dřině.

O prázdninách jsme tábořili téměř celý týden na hasičské zbrojnici. Hráli jsme různé hry, připravovali se na soutěže, zašli i na houby. Nechyběla ani noční stezka odvahy. Počasí bylo velmi proměnlivé a tak jsme ne jednou zmokli. Déšť nás vyhnal i z nácviku útoku. Louka za hřištěm pak byla tak namoklá, že na ní cisterna zapadla. Musely přijet dva traktory, abychom ji odsud dostali. Poslední večer jsme vyhlásili Talent mánii a mezi mladými hasiči našli největší talent z Pertoltic. Během táboření jsme udělali generální úklid ve zbrojnici a šatnu vyzdobili trofejemi. Na pobyt jsme dostali sponzorský dar od pana Josefa Reiniše.

Mladí hasiči připravují kulturní vystoupení při příležitost vítaní nových občánků v obci. Rok 2010 byl opravdu plodný. Vítalo se hned třikrát. Dvakráte to byly potomci našich hasiček.

A protože práce vedoucích mládeže není vždy jednoduchá, museli se také oni rozptýlit. V Heřmanicích pro ně připravili Mikuláškou besídku s hudbou a tancem.

V závěru roku jsme zorganizovali adventní koncert pěveckého sboru Hlásek. V té době však byla krutá vánice a cesta pro zpěváky z Liberce byla uzavřena. Mladí hasiči museli tedy rychle zachránit program. Přednesli vánoční básničky a zazpívali koledy. Pak program pokračoval vánoční besídkou dětí. Mikuláš rozdal dárky. Na chvilku zaběhl i čert a přinesl dětem sladkosti. Nakonec každý z přítomných napsal své největší přání na balónek štěstí a ten jsme společně před hasičskou zbrojnicí vypustili k obloze.

Na poslední páteční schůzce jsme vyrobili přáníčka pro obyvatele Pertoltic a ty jsme jim předali při rozvozu vstupenek na Štěpánskou zábavu.


Informační e-mailVytisknout článek

 
 

Ochrana obyvatelstva
Informace pro občany.
PODPORUJEME
DĚKUJEME
ikonka nadační fond Ledňáček
Obec Pertoltice na Facebooku.
  • 201411182028_fb
Anketa
Věříte ve zlepšení zdravotnických služeb po převzetí Nemocnice Frýdlant s.r.o. společností KNL, a.s.?

ANO (10 hl.)
 
ČÁSTEČNĚ (7 hl.)
 
NE (6 hl.)
 
NEVÍM (6 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 29
VOLBY
Nejvíce čtete
         

© 2006 Obec Pertoltice
adminlubojaty.cz