Hlavní menu
Tipy
Obecní knihovna
ON-LINE
  • Pro nabídku knih z obecní knihovny
    Dolní Pertoltice prostřednictvím internetu klikněteZDE.
  • Odkaz pro registrované členy.
    Pro přehled vypůjček a zjištění Vašeho aktuálního stavu rezervací klikněte ZDE.
Info
  • K prohlížení souborů ve formátu PDF je nutné mít v počítači nainstalován prohlížeč Adobe Acrobat Reader.
    Pokud ho nemáte, můžete si ho stáhnoutZDE.
Vítání občánku 17. 10. 2007 - 12
Vítání občánku 17. 10. 2007
zobrazení: 1329
známka: 0
 

Hasiči

Činnost mladých hasičů v roce 2009V našem sboru máme 26 dětí a 6 dorostenek a dorostenců. O děti se stará pět vedoucích mládeže. Dvě z nich mají platnou kvalifikaci vedoucí. 

Na svých schůzkách se připravujeme na soutěže, učíme se znát vše o požární ochraně, plníme odznaky odbornosti, ale také hrajeme hry a vyrábíme různé ruční a výtvarné práce. Opět jsme obnovili naši výstavku prací na chodbě hasičské zbrojnice, kterou si můžete i nyní prohlédnout. Se svými výtvarnými pracemi se mladí hasiči i v uplynulém roce zúčastnili soutěže „Požární ochrana očima dětí“. Malovali také do výtvarné a literární soutěže pořádané obcí.

První soutěží roku 2009 byl pro mladší a starší žáky jako obvykle Krásnolesský víceboj. Vedle štafety dvojic se zde soutěží i v různých překážkových drahách a uzlování. Starší žáci zahájili sezónu opět klasickým 4. místem a mladší žáci si z Krásného lesa přivezli diplom za 7. místo.

Následovala květnová smršť soutěží. Nejprve jsme zajeli opět do Krásného Lesa, abychom v kategorii starší žáci vybojovali 10. příčku v disciplínách CTIF. Tato soutěž se započítává do celoročního hodnocení družstev, které vyvrcholilo jarním kolem Hry Plamen ve Frýdlantě. Starší žáci zde předvedli výbornou štafetu dvojic, přesto však sklidili pouze celkové 4. místo. Mladších žáků v závěrečných bojích Hry Plamen soutěžilo pouze šest. I přes tento handicap se jim nevedlo špatně a skončili na 6. místě. Vybraní jednotlivci měli možnost si na této soutěži vyzkoušet závody v dorostenecké štafetě. Bohužel ve Frýdlantě došlo i k úrazu naší mladé hasičky. Díky neopatrnosti si zlomila ruku. Z další soutěže s názvem „O štít města Frýdlantu“ si mladší žáci přivezli diplom za šesté místo a starší byli třetí. Na podzim nás čekala okrsková soutěž v Předláncích. Mladších žáků se sešlo tak málo, že museli zvládnou útok prakticky ve čtyřech lidech. Jako pátý člen - velitel s nimi vybíhala dvouletá mladá hasička. Bojovali srdnatě a všem dokázali, že to jde opravdu zvládnout. Byli třetí. Starší žákyně krom svého požárního útoku, za který byly ohodnoceny třetí příčkou ještě nastoupily za ženské družstvo jak na požární sport, tak na agregát.

Jako již tradičně, i letos jsme v říjnu uspořádali v Pertolticích Soutěž mladých hasičů, nazývanou mezi dětmi a vedoucími „Předbraňák“. Tento rok jsme hostili opravdu vyjímečně velký počet soutěžících. Sjelo se k nám přes 130 hasičů – 10 starších družstev a 9 mladších. Bylo krásné teplé podzimní počasí a soutěž probíhala v příjemném duchu. Vítězná družstva dostala poháry a medaile. Ta naše však tradičně zůstala těsně pod stupni vítězů na čtvrtých místech. Na soutěž mladých hasičů jsme získali grant z Libereckého kraje. Také první kolo Hry plamen – branný závod se v roce 2009 konal v Pertolticích. Hostili jsme družstva z celého Frýdlantska. Připravena pro ně byla náročná běžecká trasa se samým stoupáním a pestré občerstvení. Starší žáci získali na domácí půdě 5. místo a mladší žáci velmi příjemně překvapili, když byli za svůj výkon oceněni druhou příčkou! Je to pro ně výborný základ do jarního kola. V listopadu se nám podařilo se opět zapojit i do soutěže dorostu. Naše dorostenky Dagmar Kulmanová a Tereza Červeňáková byli na braném závodě v Novém Městě šesté a sedmé. 

Krom soutěžení se mladí hasiči podílejí téměř na všech akcích sboru. V únoru společně s dospělými chodili v Masopustním průvodu vesnicí po koledě. Na velikonoce ozdobili stromky na návsi velikonočními vajíčky. V březnu nezapomněli na své maminky a babičky a k jejich svátku jim připravili malé vystoupení na hasičské zbrojnici. Pásmo básniček následovala vtipná scénka o jedné rodince a předání malého dárečku v podobě ručně vyráběného rámečku s fotografií mladých hasičů. Scénka se ženám tak líbila, že si vymohli její opakování. V dubnu jsme pomáhali při svážení dříví na čarodějnice. Na samotný den pálení čarodějnic si děti vyrobily lampióny z PET lahví a večer byl zahájen lampiónovým průvodem ke krámu. Mladí hasiči se k této příležitosti převlékli za malé čarodějnice.
Květen byl ve znamení očekávané návštěvy z Holandska. Mladí hasiči si pro Holanďany připravili ukázku provedení štafety dvojic a starší žáci předvedli svůj požární útok. Zároveň zahraniční návštěva mohla obdivovat jejich medaile a pohár, který si právě přivezli z frýdlantské soutěže.

O prázdninách jsme tábořili téměř celý týden na hasičské zbrojnici. Hráli jsme různé hry, chodili se koupat, nacvičovali požární útok a procvičovali další hasičské dovednosti. Zašli jsme do muzea v Pertolticích na přednášku o turistických trasách a řemeslech. V závěru táboření jsme vyrazili do železničního muzea ve Frýdlantě. Děti se mohly svést na drezíně, ale také v dieslové lokomotivě. Na pobyt jsme čerpali dotaci na volnočasové aktivity z Ministerstva školství. V letošním roce to však nebylo poprvé, co mladí hasiči přespávali na hasičárně. První spaní proběhlo v lednu a neslo se v duchu disko. 

Krátký program jsme přichystali také k vítání občánků v listopadu. Potom už jsme pilně nacvičovali tanečky na Mikuláškou besídku, která byla tento rok spojena s návratem pertoltické taneční skupiny Planeta na kulturní scénu. V rámci tanečního vystoupení se předvedli starší žákyně s tanečkem na písničku „Včelka Mája“. Po nich vystoupili i mladší žákyně. S taneční kreací na skladbu „Hasiči has“ sklidili obrovský potlesk. Své vystoupení jsme zakončili humornou scénkou. Nakonec na sál přišel i Mikuláš a čerti a všechny děti byly odměněny.

V závěru roku jsme připravili adventní koncert pěveckého sboru Hlásek. Někteří mladí hasiči i přímo účinkovali. Na poslední schůzce jsme vyrobili přáníčka pro obyvatele Pertoltic a ty jsme jim předali při rozvozu vstupenek na Štěpánskou zábavu.
Informační e-mailVytisknout článek

 
 

Ochrana obyvatelstva
Informace pro občany.
PODPORUJEME
DĚKUJEME
ikonka nadační fond Ledňáček
Obec Pertoltice na Facebooku.
  • 201411182028_fb
Anketa
Věříte ve zlepšení zdravotnických služeb po převzetí Nemocnice Frýdlant s.r.o. společností KNL, a.s.?

ANO (10 hl.)
 
ČÁSTEČNĚ (7 hl.)
 
NE (6 hl.)
 
NEVÍM (6 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 29
VOLBY
Nejvíce čtete
         

© 2006 Obec Pertoltice
adminlubojaty.cz