Hlavní menu
Tipy
Obecní knihovna
ON-LINE
  • Pro nabídku knih z obecní knihovny
    Dolní Pertoltice prostřednictvím internetu klikněteZDE.
  • Odkaz pro registrované členy.
    Pro přehled vypůjček a zjištění Vašeho aktuálního stavu rezervací klikněte ZDE.
Info
  • K prohlížení souborů ve formátu PDF je nutné mít v počítači nainstalován prohlížeč Adobe Acrobat Reader.
    Pokud ho nemáte, můžete si ho stáhnoutZDE.
Výlet do ZOO a Botanické zahrady 2009 - 8
Výlet do ZOO a Botanické zahrady 2009
zobrazení: 2207
známka: 0
 

Hasiči

Zpráva o činnosti SDH Pertoltice za rok 2009V uplynulém roce jsme pořádali různé společenské akce, starali se o techniku, operačním střediskem jsme byli povoláni k nadprůměrnému počtu zásahů a jezdili jsme na soutěže a spoustu soutěží jsme i sami organizovali.
Členové zásahové jednotky se účastnili školení na hasičské zbrojnici v Pertolticích, cyklické přípravy strojníků a velitelů a naši tři řidiči absolvovali školením v autoškole Šeda. Oba zásahové automobily prošly technickou kontrolou. Cisterna však na podruhé, až po zevrubné opravě brzd. Na její úctyhodný věk je to téměř zázrak. Na Avii byly obecním úřadem nakoupeny nové přední pneumatiky. Také členové jednotky dostali novou výstroj. S přispěním Libereckého kraje jim obec nakoupila tři zásahové obleky, tři opasky pro práci ve výškách a osm helem Gallet. 
K zásahům jsme vyjížděli celkem šestnáctkrát. V únoru hořela skládka textilního odpadu v Boleslavy. Sem jsme byli vysláni čtyřikrát. Potom vzplála naší člence salaš v Habarticích. V červnu jsme likvidovali spadlý strom na silnici do Habartic a v červenci po větrné smršti naše jednotka odklízela v Pertolticích spadlé lípy. Také v srpnu jsme měli jet odstranit kmen ze silnice, žádný však nebyl k dispozici. Dvakráte jsme hasili kontejner v Pertolticích za hřbitovem. V prosinci jsme vyjeli k požáru textilního odpadu v teletníku v Arnolticích, poté následoval požár domu v Arnolticích a na štědrý den jsme se ještě jednou podívali do teletníku v Arnolticích. V prvním čtvrtletí jsme zaznamenali problémy s vyhlašováním poplachu naší jednotce. Poplach byl vyhlašován z operačního střediska z Liberce, odkud k nám signál nedosáhne a mnohdy operační důstojníci sháněli někoho z jednotky po telefonu. V druhém pololetí se však situace zlepšila, díky vyhlašování poplachu přes stanici v Raspenavě. 
Krom opravdových zásahů jsme si vyzkoušeli své dovednosti při třech taktických cvičeních. Nejprve byla naše jednotka prověřena u dopravní nehody dvou osobních aut v Pertolticích. Spolu s profesionálními hasiči jsme z aut vyprošťovali zraněné. Za týden po tom jsme nacvičovali hašení garáži v Dřevařských závodech v Černouších a o další týden déle jsme si zopakovali cvičení v muničním skladu v Hajništi. Naším úkolem tady bylo na čtvrtém bojovém úseku vytvořit dálkovou dopravu vody hadicemi k místu požáru. 

Naše jednotka pomáhala zajišťovat požární bezpečnost při Ralley Lužiské hory.
Na soutěžích nás reprezentovalo družstvo mužů a družstvo žen. 
Největší úspěchy jsme sklidili na soutěži v útoku z PS 8 v Předáncích. V požárním útoku jsme byli druzí a ve speciální štafetě první. Do Habartic na mezinárodní soutěž v útoku z CAS jsme přijeli oslabeni o jednoho člena, přesto se nám málem podařilo utržit některé z předním míst. Nevšimli jsme si však, že na mašině chybí trubička a díky tomu, že stroj nepracoval ideálně jsme získali 7. místo. Na Noční útok do Nového města pod Smrkem jsme dorazili se dvěmi družstvy a vybojovali tady pěkné 12. a 13. místo. Na letošní sychravé léto jsme měli při Nočním útoku štěstí. Celou noc bylo bez deště a jen jsme nad ránem přijeli domů, začal velký slejvák. 
Svoji japonskou mašinu jsme předvedli také v Bulovce na poháru starosty. Se smíšeným družstvem jsme skončili na 12. místě. V srpnu jsme v Pertolticích uspořádali soutěž v útoku z agregátu. Přijelo pět družstev z našeho okrsku, ač jsme na netradiční útok lákali i sbory z celého Frýdlantska. Soutěž se celkově vydařila. Naše družstvo mužů získalo 3. místo a nově postavené družstvo žen 4. místo. Nutno podotknout, že většina z těchto „žen“ ještě soutěží za žáky. 
Poslední soutěží v roce pro nás byla tradiční okrsková soutěž. Konala se opět v Předáncích. Do soutěže v útoku z agregátu jsme nasadili mladé ženy, které obsadili 7. místo a trumfly i naše muže. Ti obsadili 8. místo. V požárním sportu byli muži na třetím a ženy na čtvrtém místě. 

A jak jsme si vedli na poli společenském? V únoru jsme slavili Masopust. Starosta obce předal vládu nad vesnicí do rukou rychtáře Voňky a průvod maškar se mohl vydat na koledu. V průvodu letos byli i koně. To ocenili především účastníci, kteří byli v druhé půli koledy již tak rozveseleni, že se nebyli schopni udržet na vlastních nohou a museli vzít zavděk koňským hřbetem. V průvodu šlo 45 maškar a doprovodu.

V březnu jsme slavili MDŽ na hasičské zbrojnici za velké účasti maminek a babiček. Program měli zcela ve své režii mladí hasiči.

V dubnu jsme oslavili příchod jara pálením čarodějnic. V rámci příprav na pálení jsme jezdili na dříví do Horních Pertoltic a stavěli Májku – tentokrát pomocí rozmetadla. Samotný den pálení byl zahájen lampiónovým průvodem a pak už vzplála vatra a s ní i čarodějnice. Zpívalo a hrálo se přes půlnoc. Kácení Máje bylo díky počasí v loňském roce rodinné oproti hojné účasti na čarodějnicích sem přišlo jen pár lidí. S těmi jsme poseděli, pojedli a popili v garáži hasičské zbrojnice. Májka tentokrát při pádu minula elektrické vedení, pouze se opřela o nástěnku. 

V květnu jsme přivítali návštěvu sportovců a hasičů z Holandska čítající 40 členů. Ve spolupráci s obcí jsme pro ně připravili pestrý program. Kolem poledního jsme holaňďany rozdrtili ve fotbalovém zapase 2:00, pak jim mladí hasiči ukázali některé ze svých dovedností. Blýsklo se i družstvo mužů a to s útokem s historickou stříkačkou. Nakonec jsme je večer opili a utancovali na taneční zábavě. 

V závěru roku jsme pořádali tradiční Štěpánskou zábavu. Letos bylo znát, že na Frýdlantsko dolehla finanční krize. Bavit se přišlo jen 90 lidí, což je na tuto vyhlášenou zábavu podprůměrné číslo.
V roce 2009 odpracovali naši hasiči při ochraně majetku a udržování kulturních tradic v obci i mimo ni přes 2000 hodin.
Informační e-mailVytisknout článek

 
 

Ochrana obyvatelstva
Informace pro občany.
PODPORUJEME
DĚKUJEME
ikonka nadační fond Ledňáček
Obec Pertoltice na Facebooku.
  • 201411182028_fb
Anketa
Máte obavy z nárůstu nedostupnosti zdravotní péče na Frýdlantsku?

Ano značné (89 hl.)
 
Nemám (61 hl.)
 
Nezajímám se (51 hl.)
 
Nevím (52 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 253
VOLBY
Nejvíce čtete
         

© 2006 Obec Pertoltice
adminlubojaty.cz