Hlavní menu
Tipy
Obecní knihovna
ON-LINE
  • Pro nabídku knih z obecní knihovny
    Dolní Pertoltice prostřednictvím internetu klikněteZDE.
  • Odkaz pro registrované členy.
    Pro přehled vypůjček a zjištění Vašeho aktuálního stavu rezervací klikněte ZDE.
Info
  • K prohlížení souborů ve formátu PDF je nutné mít v počítači nainstalován prohlížeč Adobe Acrobat Reader.
    Pokud ho nemáte, můžete si ho stáhnoutZDE.
Stavění májky 2007 - 11
Stavění májky 2007
zobrazení: 3697
známka: 0
 

Hasiči

Činnost mladých hasičů v roce 2008V našem sboru máme 32 dětí. Přičemž nejmladšímu jsou necelé dva roky. O děti se stará pět vedoucích mládeže. Dvě z nich si na listopadovém školení obnovili kvalifikaci vedoucí.

Na svých schůzkách se připravujeme na soutěže, učíme se znát vše o požární ochraně, plníme odznaky odbornosti, ale také hrajeme hry a vyrábíme různá dílka k jednotlivým ročním obdobím a svátkům. Některých z nich jste si mohli všimnout, když jste procházeli chodbou. Se svými výtvarnými pracemi se mladí hasiči i v uplynulém roce zúčastnili soutěže „Požární ochrana očima dětí“.

Naše práce s mládeží slavila v loni obrovský úspěch. Obec Pertoltice se zúčastnila soutěže Vesnice roku 2008 v rámci níž, jsme prezentovali i náš sbor. Komise byla unešena kronikami mladých hasičů, pestrostí činnosti, kterou se zabýváme a množstvím získaných pohárů a myslím, že především to rozhodlo, že obec získala v krajském kole „Bílou stuhu za činnost mládeže“. Vedoucím pak bylo na obci předáno oficiální poděkování ve formě pamětního listu a finanční odměny. Tu obratem věnovali opět na činnost mladých hasičů.
Z požárních klání vozila družstva ponejvíce tu nejsmolnější – bramborovou – medaili. Soutěžní rok začal netradičně brzy. Již v březnu jsme zavítali na náměstí do Frýdlantu bojovat o velikonoční pohár. V Krásném Lese na tradičním víceboji se nám moc nedařilo. Mladší žáci skončili vprostřed výsledkového pole na 7. místě a starší žáci ještě o dvě příčky hlouběji. Také v CTIF, které se započítává do výsledků Hry Plamen, to nedopadlo příliš slavně. Do družstva starších žáků přibyla spousta nezkušených nováčků a tak nám muselo stačit celkové šestnácté místo. Následovala soutěž O štít města Frýdlantu a o týden později závěrečné kolo Hry Plamen. Starší žáci zabojovali a podařilo se jim zvrátit předchozí neslavné výsledky a ve Hře Plamen obsadili celkové 4. místo. Družstvo mladších žáků zůstalo na samém chvostu výsledkové listiny. Na mezinárodní soutěž v Habarticích vyrazily jen starší děti a přivezly si pohár za 2. místo. Mladší žáci si napravili reputaci až v září na okrskové soutěži. Předvedli velmi pěkný požární útok, který jim vynesl 1. místo. Družstvo starších žáků bylo druhé.

Jako již tradičně i v roce 2008 pořádal náš sbor podzimní soutěž pro děti. Do Pertoltic se sjelo 13 družstev z pěti sborů. Soutěžilo se v disciplínách závodu požárnické všestrannosti a mladší žáci z Pertoltic skončili na 3. místě a starší na 5. místě. Také ve stolním tenise jsme bodovali. Starším žákům velmi těsně uteklo 3. místo, když rozhodoval až výsledek vzájemného zápasu s Višňovou. V listopadu nás čekalo první kolo Hry Plamen a i tady jsme si udrželi bramborový trend. Starší žáci z Višňové přivezli diplom za 4. místo a mladší za 5. místo. Poslední soutěží roku byla soutěž „O předvánočního kapra“. Na frýdlantském náměstí už ležel sníh a pro děti nebylo lehké zkřehlými prsty spojovat hadice, ale i přesto starší žáci dokázali vybojovat 4. příčku.

Jako každý rok jsme využívali pro činnost s mládeží různých grantů a dotací. Jeden z grantů nám pomohl financovat týdenní soustředění mladých hasičů tady na hasičské zbrojnici. V srpnu se tu děti učily střílet ze vzduchovky, vázat uzle, ošetřovat zraněného a podobně. Soutěžily v různých úkolech, chodily se koupat, hrály stopovanou a nechyběl ani společný zpěv u táboráku a pravá noční stezka odvahy. V rámci pobytu jsme vyrazili také do zoologické a botanické zahrady v Liberci.

Na jaře jsme připravili krátké pásmo písniček a básniček pro maminky a babičky k jejich Mezinárodnímu dni žen. Ti nejmenší nacvičili pod vedením Irči Závůrkové taneček na písničku „Maminka volá“. Pro všechny přítomné ženy jsme vyrobili malý dárek.
Krátký program jsme přichystali také k vítání občánků. Ta byla v letošním roce dvě.
Mladí hasiči se zúčastnili výtvarné a literární soutěže s tématem „Naše obec a život v ní“ a přispěli svými výrobky i do soutěže „O nejhezčí velikonoční výrobek“. Obě akce byly pořádány pod záštitou obce.
Před Štěpánskou zábavou jsme prodávali vstupenky a i organizace Tříkrálové sbírky byla zcela na mladých hasičích. Nezapomínali jsme ani na úklid hasičárny a okolí. O velikonocích jsme vyzdobili náves kraslicemi a v květnu ve středu obce vysázeli živý plot.

Rok pro nás skončil vánoční besídkou na hasičské zbrojnici, spojenou s koncertem pěveckého sboru Hlásek.
 
Informační e-mailVytisknout článek

 
 

Ochrana obyvatelstva
Informace pro občany.
PODPORUJEME
DĚKUJEME
ikonka nadační fond Ledňáček
Obec Pertoltice na Facebooku.
  • 201411182028_fb
Anketa
Věříte ve zlepšení zdravotnických služeb po převzetí Nemocnice Frýdlant s.r.o. společností KNL, a.s.?

ANO (10 hl.)
 
ČÁSTEČNĚ (7 hl.)
 
NE (6 hl.)
 
NEVÍM (6 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 29
VOLBY
Nejvíce čtete
         

© 2006 Obec Pertoltice
adminlubojaty.cz