Hlavní menu
Tipy
Obecní knihovna
ON-LINE
  • Pro nabídku knih z obecní knihovny
    Dolní Pertoltice prostřednictvím internetu klikněteZDE.
  • Odkaz pro registrované členy.
    Pro přehled vypůjček a zjištění Vašeho aktuálního stavu rezervací klikněte ZDE.
Info
  • K prohlížení souborů ve formátu PDF je nutné mít v počítači nainstalován prohlížeč Adobe Acrobat Reader.
    Pokud ho nemáte, můžete si ho stáhnoutZDE.
Výstavba bytů v č.p.193 - 9
Výstavba bytů v č.p.193
zobrazení: 3539
známka: 0
 

Drbna

DRBNA - červenec 2007

Obec Pertoltice
Dolní Pertoltice 59

+420 724 162 170

Obecní úřad a sbor   pro občanské záležitosti   přeje   všem našim občanům, kteří v měsíci červenci slaví třeba svá prvá či případně již několikátá a co víc třeba již v desetiletích vzpomínaná a slavená výročí svého narození mnoho štěstí, zdraví a perfektní pohody . V měsíci červenci přejeme jmenovitě oslavenkyním a oslavencům:
Richtrová Jana 61let, Řeháčková Milada 61let, Novotný Vladimír 58let, Hofman Bedřich 52let,
Šantroch Vladimír 48let, Podmanický Viktor 46let, Valášek Radek 37let, Bošinová Vladimíra 37let, Petráš David 35let, Votrubová Martina 34let, Madzia Michal 29let, Šímová Lucie 25let, Šnobl Martin 19let, Mlejnková Jana 17let, Rysiowská Renata 13let, Bryknerová Alžběta 8let, Krištofiak Marek 8let, Prousková Pavla 7let, Votrubec Dominik 7 let a Severýnová Denisa 1 rok.

Všem oslavencům ještě jednou srdečně blahopřejeme.

Důležité upozornění: z úsporných důvodů byla na OÚ zrušena pevná linka a nahrazena mobilní. Nové číslo OÚ Pertoltice je724 162 170
 
SLOUPEK STAROSTY
Žádám Vás tímto všechny, kteří cítí potřebu a mají pro to důvody, o podání písemné informace s uvedením nové doručovací adresy, na kterou chcete zasílat poštu. Bez tohoto úkonu nelze doručovat dle norem platných v současnosti pro úřední korespondenci. Znalost místních poměrů je nám v těchto případech opravdu k ničemu. Děkuji za pochopení.
 
AKTUÁLNĚ
Již jsem na událost kolem černého odběru reagoval, přesto mi dovolte malou připomínku - rekapitulaci. Jednoho dne se objevil pracovník ČEZu a sdělil na obecním úřadu, že jeho vedoucí pracovníci se rozhodli nadále netolerovat špatnou platební morálku obce. Výsledkem bylo jeho osobou odpojené vedení přívodu el. energie k čerpadlu posilovací přečerpávací stanice na vodovodu do Horních Pertoltic. Uplynul čas a obecní úřad postupně, jak mu to situace dovolovala, splácel dluh vůči společnosti ČEZ. Pak následovala kontrola v obci. Tentýž pracovník objevil, že si někdo svévolně zamanipuloval se zařízením rozvaděče. Okamžitě tuto skutečnost sdělil mně i svým nadřízeným. Po telefonické omluvě a snaze o vysvětlení, jsem byl moudřejší o to, že obec bude platit pokutu za nepovolený odběr elektrické energie. Paradoxem je to, že dotyčný, náš občan udělal medvědí službu v momentě, kdy už se zdálo, že se podaří tuto záležitost vyřešit a znovu připojit přívod energie. Takže dosáhl tohoto. El. energie nepůjde do přívodu ještě delší dobu a to je jistě v tomto období nepříliš vhodné. Dále se bude muset ukončit okamžitě přívod do větve veřejného osvětlení. Zde je sice celkem nakloněno roční období, kdy je dlouho a na druhou stranu brzy přirozené světlo, ale přesto tato situace pro úzkou skupinu obyvatel naší obce bude zátěží.Prosím neobracejte tedy své rozhořčené stížnosti na obecní úřad. Věřte, že ten má pramálo podílu na této situaci. Možná, že pod nějakým vlivem se dlouho nevěřilo, že by obec mohla mít takové finanční problémy, které by vedly k omezení služeb poskytovaných a placených z rozpočtu. I toto dalo odpověď, která je naprosto jasná. A bude hůř. Čeká nás další odpojování přívodu el. energie. Částka, která je třeba na uhrazení našeho podílu na pořízení nového vybavení do Nemocnice Frýdlant, tedy v rozpočtu nebyla a již ani nebude. Přibližně tolik budeme platit onu již zmíněnou pokutu. O poškození dobrých vztahů mezi obcí a dodavatelem el. energie, není ani potřeba hovořit nějak dlouze. Jak jsem uvedl, podal jsem trestní oznámení na neznámého pachatele, protože došlo k poškození zájmů obce a ukládá mi to i zákon o obcích č. 128/2000 Sb. Není možné, aby na straně jedné se spořilo na všem možném a za značného úsilí, zatím co na druhé straně se budou někteří z nás chovat naprosto otřesně nezodpovědně.A tak Vás žádám o trpělivost a doufám, že nám zase někdo
,, nepomůže" a budeme v dohledné době napravovat nynější stav.

Dnes jsme již pokročili a díky pochopení najaté firmy, se nám jednáním podařilo usmlouvat pokutu za černý odběr na nejnižší možnou výši. Budeme hradit výjezdní skupinu, její hodinovou sazbu pro dva pracovníky, náklady na palivo a pořízení dokumentace. Dokonce nám nebude účtována spotřeba 100kWh onoho nepovoleného odběru. Díky, že jsem narazil na opravdu chápající a vstřícné lidi. Bez tohoto bychom přišli všichni o částku kolem 12.000,-Kč.

Pro ty z Vás, kteří ještě stále váhají s výměnou řidičského průkazu, uvádíme, že máme na obecním úřadu tiskopisy žádosti o výměnu řidičského průkazu, kterému končí platnost. Měli jste k dispozici i vyvěšenou informaci o těch verzích průkazů, kterých se to týká. Apeluji na Vás, aby jste na nic nečekali a urychleně o výměnu průkazů zažádali. Vyhnete se tak zcela jistě stresu na konci roku, protože podle uváděných čísel je tolik občanů, kteří budou muset zažádat, že to není možné koncem roku stihnout i přes prodloužení pracovní doby na odboru dopravy ve Frýdlantu. Hrozí tedy, že s počátkem roku budou někteří bez platného oprávnění. A to by mohl být problém.
 
Brigáda. Co to vlastně je?
Jela jsem domů a cestou přemýšlela: Je úterý. Dorazím tak těsně před pátou. Sraz byl ve čtyři. To už tam všichni budou, a já, chtě nechtě, přijdu pozdě.

Když jsem přišla ke kostelu, rozhlídla jsem se. Vpředu už jsou všechny tašky uklizené. Teď se nakládá jedna z hromad za kostelem. Už je z ní pěkně ukousnuto!

Pan Alexander Keller st. nabíral malým nakladačem tašky z hromady a sypal je na valník za traktorem, se kterým tam byl pan Karel Čepelík. Jirka Kořínek a pan farář přihazovali lopatami. Dáša Čepelíková vybírala tašky z okrajů, které již prorůstaly trávou. Nakrmené mimčo nechala doma a přišla pomoci. Má můj obdiv. Koukla jsem ještě na Nikol a jejího kamaráda. Nikdo nezahálel. Hned jsem se pustila také do práce. Nabírali jsme tašky do kbelíků a vysypávali na valník. Práce nám šla od ruky a u toho jsme sem tam prohodili i nějaké to slovo. Sluníčko svítilo, bylo fajn.

Vrchovatě naložený valník odjel. Naplnili jsme všechny kbelíky, vyhrabali zbytky tašek z trávy. Pak jsme, za současného občerstvování se vodou, povídali a čekali, až prázdný valník dorazí zpět. Abychom neměli prostoje, půjčili jsme si přívěs za auto od pana starosty. Naložili jsme jej a pan farář s ním odjel. Za chvíli už jsme slyšeli i traktor. Znovu jsme se všichni vrhli do práce. Jedna hromada tašek už je pryč. A šup na druhou. Když byl valník opět plný a odjel složit, bylo už sedm večer. Dáša šla obstarat Elišku. Naložili jsme ještě přívěs za auto. Pak jsme čekali. Ale po nějaké době přišla zpráva, že se valník rozbil, a tak jsme vše uklidili a šli domů. Však již bylo dávno po půl osmé.

Přesně za týden jsme si brigádičku zopakovali. Bylo by škoda nechat tam opět vše zarůst trávou. V pět hodin odpoledne pan farář přijel autem s přívěsem. Přistavil jej k načaté hromadě tašek, vzal si lopatu a pustil se do nakládání. Já, Nikča, Dia a jejich kamarád, jsme se rovněž pustili do práce. Šlo nám to pěkně od ruky. Odvezly se takhle tři plné přívěsy a z hromady zbyla jen malá hromádka. Před osmou jsme vše uklidili a s uspokojením šli domů.

A co je to brigáda? Pár hodin trochu jiné činnosti, než kterou mám v koloběhu všedních dní. Je to chvíle, kdy se můžu setkat s fajn lidmi a popovídat si s nimi při práci o všem možném. Je to úžasný pocit radosti, že jsem mohla někomu někde pomoci a že tedy nejsem zbytečná.

Děkuji všem za účast a pomoc! Renata Skrbková.

Vývoj finanční situace.
Vůči obci měli občané a majitelé rekreačních domů dluh na odpadech ke konci dubna 38.000Kč (+5000Kč=43.000Kč). Na konci června, to byla částka 20.500Kč a ta ještě stoupla o dalších 5.000Kč, které v dubnu jako dluh vedeny nebyly. Doufejme, že většinu z těchto dluhů uhradí exekuce.

Závazky obce na fakturách a platbách bez úvěru a akce č.p. 193 - na začátku prosince 2006 celkem 862.000Kč ( + 750 000,- půjčka ), na začátku března 855.000 ( + 750.000,- půjčka), na počátku července 280.000Kč (+106.000,-Kč platy starostovi, 250.000,- Kč – zbytková platba závazku z roku 2006 vůči dodavateli projektových prací panu B. Lhotovi na budování bytů ve škole + stále vedená částka 750.000,- půjčky)

Starosta obce bude čerpat v první polovině měsíce srpna dovolenou. Po dobu jeho nepřítomnosti bude postaráno o Vás všechny i nadále. Zastupovat starostu bude sl. místostrostka. V případě opravdové nutnosti je kontakt na tel. č.724148956. Pracovník obecního úřadu v úřední dny a na telefonu 724 162 170.
 
OTÁZKY A ODPOVĚDI

Stále nemám popelovou nádobu, i přesto, že mám poplatek uhrazen.
Ano může se stát, že není u domu, zejména nemovitosti užívané jako rekreační objekt popelová nádoba. Tehdy je počítáno, že v nejbližší možné době bude nádoba dodána. Bohužel dochází ke skluzu, protože nejsou hrazeny poplatky tak, jak jsme zpracovali plán nakládání s odpady v obci a zejména si nemůžeme díky nedostatku prostředků dovolit postupovat jinak. Níže uvádíme i pro Vaši informovanost čísla, která mají vztah právě k této problematice.

Kdy bude vyhodnocena soutěž?
Soutěž byla vyhodnocena zastupiteli na zasedání dne 27.06.2007. Výherci budou postupně vyzýváni k převzetí cen. V tomto vydání najdete též listinu výherců v jednotlivých kategoriích.

Děkuji všem za účast, když z počátku to nějak nešlo tak, jak jsme si to představovali.

Budeme rádi, pokud se zhostí opět někdo dalších akcí, které a to se opakuji, můžeme dělat s minimální potřebou finančních prostředků. Dílka si můžete prohlédnout v zasedací místnosti obecního úřadu nebo na vývěsce u restaurace. Po prodloužení termínu, se podařilo naplnit všechny věkové kategorie. Také chci poděkovat všem sponzorům za jejich přístup.

Slyšel jsem, že bude nějaká výstava o historii obce? Je to pravda?
Ano skutečně bude probíhat výstava o historii obce v několika podobách a tématických blocích. První slavnostní zahájení – vernisáž je plánováno na 20.07.2007 od 17,00 hod. Hned poté v sobotu dojde k otevření výstavy pro širokou veřejnost. Otevřeno bude i o dalších sobotách, pokud bude zájem veřejnosti. Zájemci budou mít možnost i po telefonické dohodě, dojednat setkání s kronikářkou obce paní Srpovou a získat více erudovaných informací. Prvním tématem výstavy je představení dobových foto o zastávkách autobusů v obci, prezentace kroniky obce a další zajímavosti. Některé materiály a fotografie spatří světlo světa pro veřejnost zcela poprvé. Tímto je třeba poděkovat všem, kteří podpořili tuto akci i tím, že zapůjčili materiály.

U nás v obci bude čerpací stanice? Nebudeme muset jezdit daleko.
Pokud tomu tak bude opravdu, nevíme. Jisté je jen to, že jistá podoba projektu tohoto druhu existuje. Počítá s otevřením mobilní čerpací stanice paliv pro motoristy v areálu bývalého statku v Pertolticích v dosahu silnice na Habartice. Bližší bohužel zatím nemůžeme uvést, neboť to jsou všechny naše informace v tuto dobu.

Říká se, že nejsou peníze a pak se postaví nové tabule u zastávky a v Dolních Pertolticích. Jak je to tedy?Na opravu komunikací není?
Montáž těchto jsme si mohli dovolit díky tomu, že jsme je objevili ve skladech obce nevyužité a mírně zkorodované. A vzhledem k tomu, že se jednalo o práce s minimem potřeby finančních prostředků – vlastně jen několik pytlů cementu a kilové balení základové barvy, rozhodl jsem o sjednocení podoby jednotlivých skříněk a tabulí tak, aby se zlepšil vzhled centra obce. Z těchto údajů je jasné, alespoň to předpokládám, že prostředky, které jsme použili na tuto akci, by rozhodně nepokryly žádný Váš požadavek na opravu komunikace. Jednáme o snížení provozu vozidel s větší tonáží po našich komunikacích, aby nedošlo k jejich poškozování. Vše bude řešeno dopravními značkami. Víc zatím dělat nemůžeme.
 
ZPRÁVA O ČINNOSTI OBECNÍCH ORGÁNŮ

- řešení problému kolem motokrosové trati se stěžovateli a druhou stranou
- instalace dalších nádob na tříděný odpad v Dolních Pertolticích
- předání materiálů na státní zastupitelství - ukončení pronájmu hospody p. Plšek
a p. Kubáčková , neplacení nájmu.
- příprava prodeje pozemků- manž. Nykrýnovi, Horní Pertoltice
- příprava na jednání s FVS Frýdlant vodovod a technika, zrušení naší účasti zejména
finanční na provozu přečerpávací stanice
- příprava materiálů pro nápravu chyb dle materiálů z kontroly Krajským úřadem v Liberci
- příprava materiálu, přezkum s ohledem na splácení úvěru na č.p. 193
- příprava na směnu pozemku u hřiště, kontrola vlastnictví pozemků u nové hasičské
zbrojnice
- příprava smluv na bytový dům č.p.193, jednání o vytvoření školského obvodu s Višňovou
- výbor kontrolní kontrola plnění usnesení a kontrola smluv na rekonstrukci-bytový dům č.p.193 a kontrola prodeje č.p.196, kontrola smlouvy na připojení internetu
- výbor finanční- příprava prodeje akcií, finanční zpráva,hledání financování dokončení projektu v č.p.193, nevyplácení platu starostovi obce od měsíce ledna, financování stavby hřiště a kontrola pokladních deníků a dokladů.
- vyhodnocení 1. ročníku literární a výtvarné soutěže
- dokončení smlouvy na pronájem nebytových prostor- hospoda
- příprava podkladů k exekucím na dlužníky


Drbna ke stažení ve formátu doc zde.Informační e-mailVytisknout článek

 
 

Ochrana obyvatelstva
Informace pro občany.
PODPORUJEME
DĚKUJEME
ikonka nadační fond Ledňáček
Obec Pertoltice na Facebooku.
  • 201411182028_fb
Anketa
Máte obavy z nárůstu nedostupnosti zdravotní péče na Frýdlantsku?

Ano značné (31 hl.)
 
Nemám (17 hl.)
 
Nezajímám se (23 hl.)
 
Nevím (23 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 94
VOLBY
Nejvíce čtete
         

© 2006 Obec Pertoltice
adminlubojaty.cz