Table 'c7pertoltice.rs_klik_rekl' doesn't existTable 'c7pertoltice.rs_klik_rekl' doesn't exist Oficiální stránky obce PERTOLTICE
       
Hlavní menu
Tipy
Obecní knihovna
ON-LINE
  • Pro nabídku knih z obecní knihovny
    Dolní Pertoltice prostřednictvím internetu klikněteZDE.
  • Odkaz pro registrované členy.
    Pro přehled vypůjček a zjištění Vašeho aktuálního stavu rezervací klikněte ZDE.
Info
  • K prohlížení souborů ve formátu PDF je nutné mít v počítači nainstalován prohlížeč Adobe Acrobat Reader.
    Pokud ho nemáte, můžete si ho stáhnoutZDE.
Vítání občánku 22. 2. 2014 - 6
Vítání občánku 22. 2. 2014
zobrazení: 1632
známka: 0
 

Počet zobrazených článků: 15 (z celkem 33 nalezených)

|0-15 |15-30 |30-33 |
Hasiči

Pozvánka SDH Pertoltice na oslavy 140. výročí založení sboru a loučení s létem

201808131333_hasici


Hasiči

Pozvánka SDH Pertoltice na TANEČNÍ ZÁBAVU - 25. 12. 2017.

201712112048_zabavasdh


Hasiči

Žádost o zaslání hlasu Jednotce sboru dobrovolných hasičů Pertoltice

Vážení přátelé,
dovolujeme si Vás oslovit s prosbou o zaslání hlasu Jednotce sboru dobrovolných hasičů Pertoltice v celostátní anketě „Dobrovolní hasiči roku 2017 – v kategorii jednotky“. Ankety jsme se zúčastnili se zásahem na požár zemědělské haly v bývalém areálu Unitexu v Jindřichovicích, kde naši hasiči bojovali s ohněm v přední linii. Pomáhali odstraňovat plechy a rozbíjet okna ocelokůlny, aby bylo možné pomocí proudů zmírnit plameny šlehající z haly. Poté se střídali na proudech v hašení až do pozdních nočních hodin. Díky včasnému zásahu všech zúčastněných jednotek se podařilo ochránit část haly, kde byla uskladněna zemědělská technika a většina fotovoltaiky na střeše objektu. Už nyní je to obrovský úspěch, že se malé jednotce z Frýdlantska podařilo postoupit až do samotného finále soutěže. Nyní bude jen na veřejnosti – tedy na Vás, zda se nám povede dosáhnout dobrého umístění a tím i zviditelnění dobrého jména našeho regionu v celorepublikovém měřítku. Hlasovat můžete dvěma způsoby. Buď prostřednictvím SMS na telefon 900 77 06 zasláním zprávy ve tvaru: HASICI JVC4 nebo pomocí hlasovacího formuláře přímo na stránkách ankety www.adhr.cz/hlasovani-jednotky
Za každý Váš hlas předem děkujeme!!!


Hasiči

Zpráva o činnosti SDH Pertoltice za rok 2016.

V uplynulém roce 2016 byla naše činnost opět velmi pestrá. Oproti jiným letům se rozjela především aktivita žen na soutěžích, ale i v jiných oblastech jsme neumdlévali.

Co se týče zásahové jednotky, díky získané dotaci z Libereckého kraje, se nám podařilo pořídit čtyři přetlakové dýchací přístroje Drӓger, trhací hák do Liazky a 300 metrů hadic. Metráž ještě nebyla zcela opatřena koncovkami, což bude úkolem v letošním roce. Čistili jsme propustky. Pomáhali se zaléváním trávníku v Černousích. Opravovali jsme stříkačky PS12. Také stříkačka Tohatsu musela být odvezena na opravu vývěvy do Radimovic. V červnu jsme na stanici v Liberci slavnostně přebrali tablet, který umí přijmout informace k výjezdu a navigovat jednotku na místo události. Do jednotky přibyly dvě nové ženy, naopak jsme v dubnu tragicky přišli o mladého perspektivního strojníka. Je to pro nás obrovská ztráta. A ještě dlouho se s ní budeme vyrovnávat. Jednotka nyní tedy čítá 14 členů. Její členové se vloni účastnili školení v hasičské zbrojnici v Pertolticích, školení řidičů, dva velitelé cyklické přípravy v kasárnách v Liberci. Neopomněli jsme ani účast na velitelském dni, pořádaném Hasičským záchranným sborem Liberec a v závěru roku se tři členové zúčastnili školení nositelů dýchací techniky. Během roku jsme se sešli na několika brigádách. Největší z nich byla 31. července, kdy se pečlivě vygruntovala celá garáž a přebraly se staré a nepotřebné věci.

V roce 2016 jsme zasahovali dvanáctkrát. První událost nás do hasičárny vyhnala hned po novoročním přípitku. Hořela louka v Poustce. Dalšími událostmi byl třikráte únik látek na komunikaci – dvakrát v Pertolticích a jednou v Arnolticích. Dále spadlé stromy na komunikaci na Habartice a směrem na Višňovou. V dubnu jsme hasili velký požár chalupy v Heřmanicích. U zásahu jsme měli na starost dálkovou dopravu vody hadicemi. A protože to byl náš největší zásah v roce, přihlásili jsme se s ním do celostátní soutěže Dobrovolní hasiči roku 2016. Do užšího výběru se nám ale postoupit nepodařilo. Obci to však vyneslo dotaci 20 000,- korun na vybavení jednotky. V červnu jsme naplano vyjeli k požáru bytovky v Černousích, potom následoval požár sena v Nových Pertolticích. Přihlásily se také povodně. Tentokrát jsme přečerpávali vodu ve Vísce. V listopadu hořel uhelný prach v Předláncích a naposledy jsme vyjížděli 14. prosince a to k požáru stohu z balíků sena v Bulovce.  

Samotnou spolkovou činnost sboru jsme zahájili valnou hromadou 9. ledna. Na ní se v plné kráse poprvé zaskvěl nově pořízený prapor sboru. Koncem ledna pak díky pracovníkům obce a hasičce Irence Závůrkové dostala důstojný vzhled i zasedačka a kuchyňka. Od března se na okresní kolo dospělých začalo intenzivně připravovat družstvo žen. A protože si zaslouží, aby jim to na soutěžích také slušelo, pořídili jsme jim nové pracovní uniformy.
Poslední dubnový den jsme stavěli na návsi Májku. Kluci si hodně věřili a zkusili ji vztyčit ručně, ale nakonec přece jen musela přijet na pomoc hasičská Avie. Ruku k dílu přidal i starosta obce. Potom se šlo na hřiště, kde byly pro děti připravené hry, volila se nejmladší a nejstarší čarodějnice a jakmile padla tma, všichni vyrazili na lampiónový průvod. Večer pokračoval pouštěním balónků, ohňostrojem a pálením vatry. Nad akcí měl patronát obecní úřad.

V květnu nás čekala první soutěž a to v Předláncích. V útoku s PS osmičkami uteklo mužům první místo jen o sekundu a půl. Ženy svou kategorii vyhrály na celé čáře a jejich útok by byl nejlepší i mezi muži. V tajné disciplíně nás nejvíc potrápil úsek, kdy jsme pomocí džberovky museli naplnit půlitr. Nakonec to bylo pro ženy druhé místo a pro muže třetí.

Čtvrtého června jsme pokáceli Májku. Pily se naposledy mohl ujmout Pepa Šímů. Měl už jen pár dní před svatbou. Hned jak Májka padla, přesunuli jsme se na hřiště a u dobrého pití mlsně pokukovali po kuřatech na rožni. I když byl večer chladný, lidé vydrželi až do půlnoci. O týden později nás čekala účast na Mezinárodní soutěži v Habarticích. Ženy zde startovaly jak v požárním útoku, tak v útoku z cisterny. V klasickém útoku skončily díky rekordnímu času 30 sekund na prvním místě. V útoku z cisterny špatně sešroubovaly savice a dokázaly přeskočit jen naše kluky. Ti nestihli pospojovat hadice u rozdělovače, dřív než se k němu dostala voda. Zbyla na nás tedy pátá a šestá příčka. Pak přišla velká událost. Účast žen z Pertoltic v okresním kole ve Velkých Hamrech. Bojovaly statečně. Vždy však byly krok za soupeřkami a už po druhé disciplíně věděly, že to na postup do vyššího kola stačit nebude. Při útoku je navíc zklamala mašina, přesto můžeme říci, že si ostudu neudělaly. Obsadily 3. místo. Na konci června jsme ještě bojovali o povodňovou lopatu ve Višňové. Penalizace při stavění hráze z pylů s pískem nás sice poslala na třetí pozici, ale tajná disciplína, ve které se Lucka Valášková musela vykoupat v kádi, nás posunula na krásnou druhou příčku. Domů jsme si přivezli místo lopaty sud piva. Ještě týž den jsme startovali na soutěži v Kunraticích. V kategorii požární útok mužů jsme obsadili 6. místo a Floriánkův překážkový běh Lucka Valášková vyhrála. Na nočním útoku v Novém Městě byly ženy i muži sedmí.

Naši zástupci se s praporem zúčastnili oslav v Dětřichově. Poslední srpnovou sobotu pořádal obecní úřad loučení s prázdninami. Našim úkolem bylo připravit pro děti drobné soutěže a hry. Po tom, co se při nich vydováděly, ovlažili jsme je sprchou z cisterny. Počasí si to žádalo. Teplota dosahovala třiceti stupňů. Nakonec jsme na hřiště nastříkali pěnu. A když děti zjistily, že je osprchujeme hadicí potom, co z pěny vylezou, vracely se tam znovu a znovu.

Sedmnáctého září proběhla okrsková soutěž v Předláncích. Děvčatům se nepovedla nabíračka a bála se, že to na pohárová místa nebude stačit. Mohlo to vylepšit ještě družstvo B, to však nemělo natrénováno a z jejich útoku byla cítit nejistota. Přesto byly nakonec naše ženy první a druhé. Opět mají tedy povinnost se zúčastnit okresního kola. V útoku z agregátu by také slavily úspěch, ale bohužel lovily koš v kádi, což je odsunulo na poslední pozici. Muži skončili na krásném druhém místě ve sportu a pátém v agregátu. O týden později na Memoriálu Františka Pulce ve Vsi nás potrápily mašiny. Děvčata skončila třetí a čtvrtá a muži druzí. Dva z mužů si ještě troufli na soutěž veteránů. Závodili za Černouské hřebce. Především výkon našeho košaře byl impozantní. Cestou ke kádi sbíral koš nejméně čtyřikrát ze země. Nakonec naštěstí přistál na savici a ne v kádi. Obsadili 3. místo.
V listopadu jsme zajišťovali občerstvení na Mikulášské nadílce na sále v Pertolticích a naposledy jsme se sešli při pořádání tradiční Štěpánské zábavy.Hasiči

Činnost mladých hasičů v roce 2016.

Mladí hasiči se scházejí každý pátek odpoledne. Ve sboru působí družstvo přípravky, mladších a starších žáků a dorostenci jednotlivci.
Na prvních schůzkách v únoru jsme se připravovali na zkoušky k získání odznaků odborností. Letos jsme procvičovali především oživování medvídka, aby z nás byli dobří zdravotníci. Připravili jsme také pásmo básniček k vítání občánků a malovali obrázky do soutěže „Požární ochrana očima dětí“.

V březnu jsme s ženami oslavili MDŽ. Vyrobili jsme jim k svátku přívěšek z korálků a uspořádali pro ně módní přehlídku s tématem „Životní prostředí v Pertolticích“. Vtipný komentář Tomáše Prchala hodně potrápil jejich bránice. Ke konci března jely dvě dorostenky na soustředění do Zákup. Špičkoví závodníci je zde učili, jak se připravovat na závody.

První soutěží roku byl dubnový Krásnolesský víceboj. Vzali jsme na zkušenou také družstvo přípravky. Napoprvé to pro ně bylo těžké a tak získali jen 6. místo. Mladší žáci hodně chybovali, přesto však dosáhli až na 4. místo z 15 družstev. Starší žáci si vedli dobře, pokazili jen uzle a byli sedmí. Z našich čtyř dorostenců byla nejlepší Nikola Novotnyjová, která obsadila 3. příčku.

Pak nás 7. května čekala další část celoroční Hry Plamen a to technické disciplíny CTIF. V útoku i štafetě CTIF jsme dosáhly 15. místa v okrese Liberec. Závěrečnou, pro děti nejdůležitější soutěží v roce, bylo druhé kolo Hry Plamen. Konalo se 14. května ve Frýdlantě a opět bylo spojeno se soutěží Štít města Frýdlantu. Mladší žáci měli smůlu na útocích. Poprvé brzo zalili hadice a druhý útok sice dokončili v nejlepším čase, ale radost jim vzápětí zkalil verdikt rozhodčích o diskvalifikaci. Koš ze savice totiž spadl při jejím vyndávání z kádě. Takže byli jak v Plamenu, tak ve Štítu šestí. Starší žáci dosahovali dobrých časů, ale konkurence byla silná a i oni byli ve Hře Plamen na celkové 6. místě a ve Štítu na sedmém. Soutěž byla velmi úmorná a poslední útok skončil až v šest hodin večer. O týden později zakončovali sezónu dorostenci. Okresní kolo se konalo v Jablonci. Jela na něj pouze Kačka Fricová a z třetího místa postoupila do krajského kola. Toho se však ze zdravotních důvodů nemohla zúčastnit. Poslední květnovou schůzku jsme zavítali do muzea V Pertolticích. Dověděli jsme se něco nového o velikonočních vajíčcích a sběru žab u Panneského rybníka.

Před prázdninami jsme připravili krátké pásmo k vítání občánku a 26. června zajeli na soutěž do Dolní Řasnice. Nejprve startovala přípravka. Kvůli trémě se nedařilo spojit béčka, takže se museli spokojit s 3. místem. Mladší žáci padali na mokrém povrchu u základny a i oni byli třetí. Starší žáci, díky rozpojenému béčku u stroje, skončili šestí.
 
Pak přišly prázdniny. S dětmi jsme se sešli na konci července na tradičním spaní na hasičárně. Chodili jsme na procházky, hráli stopovanou, učili se na braňák a okupovali prolézačky u krámu. V sobotu jsme jeli na výlet do Dolního Oldříše. Prohlédli jsme si zdejší kostelík a svezli se úzkorozchodnou lokomotivou. I stezka odvahy nakonec byla.

První sobotu v září jsme vyrazili do Heřmanic. V disciplíně 60 metrů překážek tu soutěžilo 8 našich dětí ve čtyřech kategoriích. Nejlépe se umístili: Růženka Valášková 2. místo, Kateřina Boučková 3. místo a Eliška Čepelíková 4. místo. Hned druhý den nás čekala soutěž v požárním útoku v Dolní Řasnici. Přípravka byla čtvrtá. Strojníkovi se povedlo je zalít vodou na základně. Mladší žáci dlouho stříkali do terčů, ale na medaili za třetí místo to nakonec vyšlo. Při útoku starších žáků se rozpojilo béčko na odtoku z přetlakového ventilu a pořadatelé jim nařídili útok opakovat. Vyplatilo se. Polepšili si na 2. místo. Na okrskové soutěži naše děti doslova zářily! Ve všech třech kategoriích získaly první místo. Stejně tomu bylo i o týden později na Memoriálu Františka Pulce ve Vsi. Tentokrát to byla jen dvě první místa. Soupeři se mohli radovat, že jsme přípravku nechali doma.

Prvního října jsme se zúčastnili Koblížkového braňáku v Novém Městě pod Smrkem. Odsud si přivezli mladší žáci diplom za třetí místo a starší za druhé. Odbyla se zde i soutěž vedoucích v pojídání koblih na čas. Největší jedlíci jsou v Novém Městě. O týden později si jedna z našich vedoucích prodloužila svou odbornost na školení v Novém Městě. Na konci října jsme u nás v Pertolticích pořádali tradiční Předbraňák. Opět byla účast veliká – 11 družstev mladších žáků a 17 družstev starších žáků. Tentokrát nás potrápil vítr. Shazoval špalíčky na střelbě a rozhodčí se báli, že především u starších žáků, kde se nechybuje na ostatních stanovištích, nebude možné určit vítěze, ale vše vyšlo dobře. Vítězi se stali s jediným trestným bodem Pertoltice. V kategorii mladší žáci jsme obsadili čtvrté a osmé místo. Guláš byl opět výborný! Všichni ho pochvalovali. Na soutěž jsme získali grant z Libereckého kraje. A protože Předbraňák je nejfajnovější akce našeho sboru, blýskli jsme se s ní v soutěži Dobrovolní hasiči roku 2016.

Dne 5. listopadu dětem začal nový ročník Hry Plamen brannými závody. Žáci si ho odběhli v Habarticích a přivezli si z něho ti starší 9. místo a mladší čtvrté a osmé. Dorostence trápilo chladné počasí v Heřmanicích. Na tamním braňáku získala Růženka Valášková 2. místo a Kačka Fricová 7. místo. Soutěžní rok jsme uzavřeli na frýdlantském náměstí 19. listopadu. V požárním útoku na sucho se třemi proudy se bojovalo o živého kapra. Oběma našim družstvům živá výhra o jedno místo utekla, ale děti byly rády, protože ti sladcí za druhé místo jsou prý mnohem lepší. Snědli jsme je k odpolednímu čaji na prosincové schůzce. V listopadu jsme stihli ještě zavítat do místního muzea. Tentokrát na výstavu Vánoce podle pana Lady a vyhodnocení foto soutěže s houbami. Poslední listopadovou sobotu jsme vystupovali s vánočními koledami na návsi při rozsvěcení vánočního stromečku. Potom, co jsme odzpívali, přijeli strašliví čerti a šlo se na sál, kde za básničku děti dostaly pytlík sladkostí.

Rok 2016 jsme zakončili vánoční besídkou na hasičské zbrojnici a pomohli jsme také s předprodejem lístků na taneční zábavu. Na naši činnost se nám podařilo získat dotaci ve výši 38 000 korun z Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, kterou jsme použili především na nákup nových triček.

To vše by se nám nepovedlo zvládnout bez sponzorů, rodičů, členů sboru – zejména řidičů a dalších příznivců, kteří nám pomáhají nebo přispějí korunou, nebo třeba i upečenou buchtou. Za to jim děkujeme!


Hasiči

Pozvánka na - Posezení u příležitosti Mezinárodního dne žen.

Sbor dobrovolných hasičů Pertoltice a Obec Pertoltice

 zvou všechny občany na

Posezení u příležitosti Mezinárodního dne žen.


Slavit budeme ve středu 9. 3. 2016 od 17:00 hodin v hasičské zbrojnici.


Připraven je krátký kulturní program mladých hasičů a malé občerstvení.


Hasiči

Činnost mladých hasičů v roce 2014.

Mladí hasiči se schází pravidelně každý pátek odpoledne. V loňském roce se naše řady rozrostly o 4 nové děti. Na prvních schůzkách v únoru jsme zkoušeli básničky a tanečky na vítání občánků a MDŽ, hráli oblíbenou elektriku a malovali obrázky do soutěže Požární ochrana očima dětí. Deset dětí také získalo odznaky odbornosti. Dne 8. března jsme slavili den žen. Připravili jsme pro ně bohatý program. Zatančili jsme na písničku Pod dubem za dubem z pohádky Lotrando a Zubjeda, zarecitovali básničky a oprášili taneční vystoupení na písničku Deset malých černoušků, se kterým před lety u hasičů začínala naše vedoucí mládeže Irenka Závůrková. Jen nás trochu mrzelo, že účast maminek a babiček byla tak malá. Krom našich vedoucích přišlo jen 5 žen. Ještě v březnu jsme navštívili místní muzeum a převzali ceny za účast v soutěži Zvonečky XXL.

V pátek 17. dubna ráno odjely dvě dorostenky na soustředění do Zákup. Bohužel si ho moc neužily. Po krátkém atletickém tréningu začalo pršet, takže se už kolem poledního jelo domů. V dubnu jsme také ozdobili náves kraslicemi a zúčastnili se tradičního Krásnolesského víceboje. V Krásném lese za téměř letního počasí se našim dětem velmi dařilo! Mladší žáci vybojovali druhé a čtvrté místo a starší žáci 3. místo. Soutěžili zde i dorostenci. Lucka Valášková obsadila 4. místo a Renča Severýnová 6. místo. Po tom, co jsme se vyřádili při hrách na pálení čarodějnic, nás čekal květen plný soutěží. V CTIF se starším žákům moc nevedlo, ale cíl nebýt poslední splnili. Obsadili celkové 16. místo z osmnácti družstev. Následoval Štít města Frýdlantu. Jak mladším, tak starším žákům na něm nevyšel útok. Starším žákům se rozpojilo béčko na rozdělovači a celkově to znamenalo 8. místo. Mladší žáci útok začali pěkně, ale proudařka dlouho nemohla trefit terč, tak skončili na 6. místě. V jarním kole Hry Plamen se starším žákům opět nedařilo a v celoročním hodnocení dosáhli na 7. místo. To mladší žáci překvapili bleskovým útokem a díky umístění na 2. pozici postoupili do okresního kola. To se konalo hned o týden později 24. května ve Frýdlantě. Tady jsme si drželi svůj standart a vybojovali krásné 4. místo. Výborný výsledek! Poslední květnovou neděli ještě čekala jarní soutěž naše dorostenky. Opět byla ve Frýdlantě. Renča Severýnová měla postup jistý už při nástupu. V její kategorii soutěžily jen dvě dívky a postoupit mohly tři. Lucka Valášková musela zabojovat. Zvládla to však hravě a obsadila druhou příčku a i ona postoupila do kraje.

Začátkem června vedoucí mládeže i starší děti pomáhali připravit Mezinárodní den dětí. Další schůzku jsme šli do místního muzea na výstavu „Prádlo našich babiček“. Mohli jsme si zde také prohlédnout obrázkové přílohy kroniky obce Pertoltice. Druhou červnovou neděli čekalo naše dorostenky krajské kolo v Jablonci. Nakonec na něj jela jen Lucka, protože Renča byla právě po operaci – to asi způsobila ta tréma. Byla to velká výprava. Z Frýdlantska jel do Jablonce celý autobus úspěšných reprezentantů a ani zde v krajském kole se neztratili. Jeden frýdlantský borec dokonce postoupil na republiku. Naše Lucka zaběhla obě štafety i pokusy v dvojboji bez chyby. Obsadila celkové 6. místo z dvanácti účastnic. Pak přišly prázdniny a volno i pro nás mladé hasiče. Sešli jsme se až poslední týden v srpnu, kdy jsme od čtvrtka do neděle okupovali hasičskou zbrojnici. Hráli jsme hry a učili se na soutěže. Vyzkoušeli jsme také nově postavený prolézací hrad. V sobotu jsme si oblékli masky a vyrazili do Černous na loučení s prázdninami. Tady jsme plnili různé úkoly, měli možnost se svézt v závodním autě nebo si prostě jen zatančit. Když jsme odsud odjížděli, stavili jsme se ještě pozdravit naši jednotku u požáru balíků v Černousích. Večer jsme si zakřičeli při stezce odvahy a v neděli ráno se rozešli domů. Na soustředění jsme získali dotaci z Ministerstva školství.

V sobotu 6. září nás čekala soutěž ve Vsi. Zatímco my děti jsme nasedly do Avie a vyjely do Vsi, naše vedoucí musela neplánovaně vyrazit opačným směrem do porodnice. Svůj útok zvládli velmi pěkně mladší žáci. Byli první. Starší žáci zalili béčka a skončili třetí – poslední. O týden později na okrskové soutěži v Habarticích opět excelovali mladší žáci. Díky nejlepšímu útoku získali jako první z družstev putovní pohár pro mladší žáky. Starší žáci měli smůlu. Vprostřed útoku jim zdechla mašina a než přišli na to, že se klepáním stroje zavřel kohout k benzinu, bylo po nadějích na vítězství. Byli třetí. V pátek 26. září jsme byli pozváni do obecního muzea. U příležitosti výročí jeho otevření pro nás bylo připraveno slavnostní pohoštění a pak také návštěva hrázděného stavení a vesnické kovárny v sousedství obecního úřadu. V kovárně si děti mohly potěžkat některá kovářská náčiní a někteří dokonce i kout železo. Akce se zúčastnili také mladí hasiči z Višňové.

V říjnu naše dvě vedoucí jely na školení vedoucích do Nového Města. Jedna si obnovila kvalifikací vedoucí a druhá získala minimum vedoucího. Dne 25. října jsme uspořádali tradiční Předbraňák. Letos k nám přijelo 11 sborů – celkem 120 dětí a asi 45 dospělých. Nově se zúčastnila družstva z SDH Předlánce, SDH Kunratice a SDH Ves. Vítězem v obou kategoriích se stala družstva z Frýdlantu. Naši mladší žáci skončili na 9. místě ze čtrnácti startujících týmů. Nejvíce chyb udělali na stanovišti zdravovědy. Starší žáci si vedli lépe. Vybojovali 5. místo. Na akci jsme získali dotaci z Libereckého kraje.

V listopadu nás čekaly branné závody. Braňák dětí se běhal v Kunraticích za nebývalé účasti 29 družstev z Frýdlantska. Mladší žáci skončili na pěkném 7. místě a starší žáci na výborném 3. místě. Dorostenci si svoje první kolo odbyli ve Stráži nad Nisou o týden později. Umístili se takto: Petra Stříbrná 1. místo, Kateřina Fricová 8. místo, Renata Severýnová 10. místo, Aneta Plesarová 12. místo a Jan Konkus 12. místo. Mezi braňáky jsme stihli ještě svým vystoupením přivítat dva nové občánky v obci. Na konci listopadu se na návsi slavnostně rozsvěcel vánoční stromeček. Naším úkolem bylo zpívat pod ním koledy. Trochu jsme se toho báli, ale pilně jsme nacvičovali a pozvali si pár pomocníků – kytaristu a děvčata z Hlásku. Pomohli nám i diváci, kteří zpívali s námi a tak se dílo podařilo a atmosféra byla kouzelná. Pak přišli strašní čerti. Spolu s nimi jsme se přesunuli na sál a pokračovali Mikulášskou nadílkou.
Své pravidelné schůzky v roce 2014 jsme zakončili návštěvou koncertu dětského pěveckého sboru Hlásek na sále v Pertolticích. Po koncertě jsme se na sále zdrželi, rozdali si dárky a ochutnali cukroví. Na konci roku jsme ještě jednou zašli do místního muzea na vyhlášení soutěže Hvězdičky XXL a pomohli s prodejem lístků na taneční zábavu.


Hasiči

Zpráva o činnosti SDH Pertoltice za rok 2014.

Zpráva o činnosti SDH Pertoltice za rok 2014

V uplynulém roce jsme se hodně věnovali opravám a údržbě naší techniky. Zabíhali jsme nově opravenou PS 12 a pracujeme na zprovoznění původní bojové stříkačky. V plánu máme postavit ještě jednu o něco výkonnější stříkačku. Pokračovaly peripetie se stříkačkou Tohatsu. První oprava nesplnila naše očekávání. Nakonec jsme museli najít jinou firmu a v současné době je stříkačka v opravě na Vysočině. V závěru roku se nám podařilo ze starého přívěsu vyrobit valník za Avii. V květnu čekala obě zásahová auta technická kontrola. Cisterna tentokrát prošla napoprvé, zato Avie si kvůli závadě na řízení přední nápravy technickou musela po měsíci zopakovat. Opravili jsme ji z dotace z Fondu požární ochrany Libereckého kraje. V červenci nás kontaktoval HZS s neuvěřitelnou zprávou, že nám chtějí bezúplatně převést cisternu ze Semil. Hned jsme se vypravili jí obhlédnout a dne 19. srpna jsme ji už slavnostně přebírali u nás před zbrojnicí. Po výměně baterií, pneumatik, opravě spojky a dalších drobností a vyřešení homologace majáků jsme ji mohli v říjnu přihlásit do zásahu. Na konci roku byla ještě dovybavena centrálou.

Členové zásahové jednotky se zúčastnili školení v hasičské zbrojnici v Pertolticích, tři členové cyklické přípravy strojníků a velitelů pořádané v Liberci. Také tři řidiči absolvovali povinné školení v autoškole. Pomohli jsme s čištěním loviště Joitova rybníka.Jednotka v loňském roce zasahovala třináctkrát. V březnu jsme byli čtyřikrát u požáru hrabanky v Arnolticích. Pátý výjezd do Arnoltic byl planý poplach. Dne 6. března jsme byli povoláni k požáru roubenky ve Vísce. V květnu to byl únik fekálií do potoka v Předláncích a v červnu ropná havárie na silnici v Pertolticích. V létě jsme hasili balíky v Poustce, kůlnu v Habarticích a stoh balíků v Černousích. Naposledy jsme v loni vyjížděli v srpnu k požáru lesa do Habartic. Na místě jsme však žádný oheň nenašli. Zúčastnili jsme se taktického cvičení na požár kina ve Frýdlantě. Družstvo mužů a žen soutěžilo na devíti soutěžích. Nejprve jsme jeli na srandamač do Vsi. Naše čtyřčlenné družstvo v tamním pětiboji zvítězilo. Ani v tajné disciplíně – vypití piva na rychlost - jsme se nenechali přeskočit. Druhou soutěží byl tradiční útok z PS 8 v Předláncích. Opět se sálo z řeky. Naše košařka křičela, když ji kluci strkali i se savicemi do vody, ale namočit se nedala. V útoku jsme skončili druzí. Při štafetě už byla většina společensky unavená, tak to stačilo jen na 8. místo. Na mezinárodní soutěž v Habarticích jsme postavili družstvo žen na požární sport a smíšené družstvo na útok z cisterny. Ženám se rozpojilo béčko u stroje a dosáhly jen na 4. místo. Při útoku z cisterny se povedlo nasát tak rychle, že ještě nebyl zapojený rozdělovač. I tak skončili kluci na výborném 3. místě. Další soutěží byla Povodňová lopata ve Višňové, spojená se slavnostním přebíráním repasované Liazky. Povodňovou hráz jsme postavili v druhém nejlepším čase a také tajná štafeta nám vyšla. Dohromady jsme obsadili druhou příčku. Ve Višňové nás hasiči z Kunratic zlákali na jejich soutěž, která byla ještě týž den. Tak jsme dali dohromady družstvo mužů a společně s SDH Ves družstvo žen. Útoky se nám ale nepovedly. Ženy byly čtvrté a muži osmí. Se smíšeným družstvem jsme se zúčastnili Nočního útoku v Novém Městě pod Smrkem. V září jsme soutěžili na memoriálu Františka Pulce ve Vsi. Muži získali v útoku z agregátu 3. místo. Rozpojily se jim béčka. Ženy v požárním sportu, i přes pořádný para kotoul soutěžící s rozdělovačem, zvítězily. Na soutěži ve Vsi jsme se nechali zlákat německými kolegy k návštěvě Alternberzdorfu a tentýž den jsme si odtamtud přivezli vázu za první místo v nočním útoku z agregátu. Posledním kláním dospělých pro nás byla okrsková soutěž. Konala se v Habarticích. Již tradičně jsme na útok z agregátu postavili dvě družstva. Muži v něm skončili třetí a ženy osmé. V požárním útoku byly ženy ve své kategorii čtvrté a muži šestí. Opět se nedařilo dobře spojit béčka.

Ani kulturní život v obci jsme nezanedbávali. Na konci dubna jsme na návsi ručně postavili Májku. Tentokrát měla tradiční březovou špičku. Večer se pak pálily čarodějnice. Ještě před zažehnutím ohně se však mohly děti vyřádit v připravených dovednostních disciplínách a získat za svůj výkon nějakou sladkost. Potom zástupci policie ČR předvedli svůj služební vůz a také jak se učí policejní štěňata nebo práci se psem, který umí vyhledávat benzin na požářišti. Pak se vše sešikovalo k lampiónovému průvodu ke krámu a zpět. Kolem deváté hodiny se konečně zažehla ta hranice. Akci jsme pomáhali připravovat spolu s obecním úřadem a sportovci. Druhou společnou akcí byl dětský den a Kácení Máje. Konalo se 7. června. Na hřišti bylo pro děti připraveno spousta her a soutěží. Mohly si zaskákat v hradu nebo na trampolíně, nechat si namalovat obličej nebo se svést na koni. Po hrách přišla na řadu ukázka požárního útoku se Starou Máňou a po ní se předvedli policejní psi. Ti zastavili násilníka a zachránili slečnu. Pak jsme na louce za hřištěm nastříkali pěnu a to teprve děti ožily. Po fotbalovém utkání jsme plynule navázali Kácením Máje. Což u nás, krom samotného pokácení Májky, znamená také večer plný her pro dospělé a posezení při muzice.

V červenci jsme byli pozváni na oslavu 145. let SDH Dolní Řasnice. Vystavovali jsme zde naši Starou Máňu. Naše děvčata se mohla vznést v koši požární plošiny do závratných výšek a na závěr jsme absolvovali divokou spanilou jízdu do Frýdlantu. Pětadvacátého prosince náš sbor pořádal Štěpánskou taneční zábavu. Návštěvnost se po hubených letech opět zvedá. V loni přišlo přes sto tanečníků.


Hasiči

Pozvánka na soutěž v Pertolticích 25. října 2014.

Zveme všechny příznivce mladých hasičů na již tradiční Předbraňák. Závodit budou družstva dětí z celého Frýdlantska v plnění úkolů s hasičskou i nehasičskou tematikou. Fandit můžete přijít na fotbalové hřiště v Pertolticích dne 25. října od 9:00 hodin.


Hasiči

Zpráva o činnosti SDH Pertoltice za rok 2013.

V uplynulém roce jsme pořádali různé společenské akce, starali se o techniku, jezdili k zásahům a na soutěže.
Členové zásahové jednotky se zúčastnili školení v hasičské zbrojnici v Pertolticích, cyklické přípravy strojníků a velitelů letos poprvé pořádané v Liberci v rámci celého okresu. Čtyři hasiči si obnovili platnost oprávnění pro práci s motorovou pilou a přibyl jeden nový. Také řidiči absolvovali povinné školení v autoškole. V loňském roce se nám podařilo získat pro výjezdy dalšího řidiče. Nyní dokážeme mnohem lépe zajistit akceschopnost jednotky v jakémkoliv čase.

Zorganizovali jsme několik brigád na úklid hasičárny a opravu a údržbu techniky. U cisterny byla vyměněna vodní pumpa, z dotace na ni byly nakoupeny nové zadní pneumatiky, čtyřdílný žebřík a přejezdové můstky a po neúspěchu na technické kontrole musely být opraveny přední brzdy. U Avie jsme měnili světlomety. Obě auta jsme vybavili záchrannými lany. Po červnových povodních obec získala prostředky navíc. Díky tomu mohla být kompletně opravena stříkačka PS12, která je nyní v záběhu a PS 16 Tohatsu. Ta bude muset být začátkem roku ještě poladěna, aby šla tak jak má. V závěru roku se nám podařilo zateplit vrata v hasičské zbrojnici včetně průchodu do skladu.

Jednotka měla v loňském roce opravdu napilno. Vyjížděla k rekordním patnácti zásahům. Ze začátku roku se jednalo hlavně o požáry komínů. Poprvé v Pertolticích a dvakráte v Bulovce. Následoval požár stánku v Habarticích a v březnu dopravní nehoda na silnici do Předlánec. V létě nás opět trápila velká voda. Dvakrát jsme přečerpávali ve Vísce a jednou v Poustce. Také v Pertolticích bylo nutné rozvést pytle s pískem a potom odčerpat vodu z obecního sklepa. V srpnu hořela stodola v Loučné a hned, jak jsme přijeli s dětmi na soustředění do Filipovky, jsme museli spěchat zpět k požáru domu v Habarticích. Dne 27. prosince v ranních hodinách chytla stodola ve Vísce. Ještě týž den večer jsme jeli odstranit větev z komunikace do Černous – letos již druhou. 

Zúčastnili jsme se taktického cvičení na požár základní školy ve Višňové. Z druhého patra jsme po žebříku evakuovali děti.

Na soutěžní rok 2013 jsme si pořídili nové savice a sací koš. Družstvo mužů a žen se zúčastnilo pěti soutěží. V květnu nás sbor v Předláncích pozval na tradiční útok s PS osmičkami. Sálo se z řeky, což slibovalo veselé okamžiky. Ženy se na svůj útok předem připravily a domluvili, proto také byly první. Muži šli, jak se říká, „na ostro“ a tak to stačilo jen na třetí místo. V tajné štafetě byla obě družstva třetí. 

V červnu jsme jeli na mezinárodní soutěž do Habartic. Ženy měly při požárním sportu jednoduchou pozici. K získání prvního místa jim stačilo porazit Habartice a to se jim i podařilo. Družstva mužů soutěžila v útoku z cisterny. Tomu našemu, doplněnému děvčaty, uteklo druhé místo jen o jednu sekundu. 

Potom náš čekala soutěž o zlatou povodňovou lopatu ve Višňové. Tamní sbor slavil výročí založení a tak vše bylo slavnostnější a družstev přijelo mnohem více, než obvykle. Obhajovali jsme loňské prvenství, ale myšlenky na první místo ve stavění povodňové hráze nám zkazilo 10 trestných bodů za špatně uvázané pytle. Ve štafetě jsme dosáhli nejlepšího času a po sečtení výsledků to znamenalo bramborové 4. místo. Druhá pětice byla devátá. Při nástupu náš sbor obdržel pamětní list a poděkování za pomoc při povodních.

V červenci jsme vyrazili se smíšeným družstvem do Nového Města na noční útok. Skončili jsme dvanáctí. 

Posledním kláním dospělých pro nás byla okrsková soutěž. V letošním roce vyšlo její pořádání na nás. Náš sbor zároveň slavil 135. let od svého založení, tak jsme obě události spojili do jediného dne. Sedmého září dopoledne jsme si to nejprve rozdali s ostatními družstvy z okrsku v útoku z agregátu a požárním sportu. Při útoku žen nás opět zradila mašina. Nešla do výkonu, ale útok jsme přesto dokončili v třetím nejlepším čase. V útoku z agregátu byly ženy na krásném čtvrtém místě. Naši muži měli letos vyloženě smůlu. Při sportu zmařil jejich jinak perfektní výkon koš zapříčený v kádi. Umístili se na 5. místě. Útok z agregátu nedokončili. Půjčená mašina zklamala a nesála. Skončili na šestém místě. Po poslední disciplíně – soutěži veteránů – proběhlo slavnostní vyhodnocení soutěže. Byly předány pamětní listy a vyznamenání. Po celý den mohli návštěvníci ochutnat dobrý gulášek nebo hamburger, zařádit si ve skákacím hradu, nebo obdivovat současnou i historickou techniku. Tu nejstarší pak viděli i v akci. Potom se tančilo a popíjelo až do půlnoci.

Velkou událostí sboru na poli kultury v roce 2013 bylo pořádání masopustního průvodu. Jednou za dva roky naši hasiči prověří pekařské umění našich spoluobčanek. Letošní průvod čítal téměř padesát masek a vykoledoval spoustu dobrot. Ty jsme pak na hasičské zbrojnici ochutnávali do pozdní noci. 

V březnu jsme slavili MDŽ. Na konci dubna bylo naším úkolem postavit Májku. Oproti minulým rokům jsme ji tentokrát nechali smrkový vršek a poprvé se stavěla ručně, pouze s pomocí lan.

Dne 8. června jsme spolu s obecním úřadem a fotbalisty připravili pro děti dětský den. Bylo při něm možné vidět ukázku členů Policie České republiky v práci se psy. My hasiči jsme se pokusili uhasit maketu domku. Zezačátku se to nedařilo, technika stávkovala, ale nakonec jsme požár zdárně uhasili. Po ukázkách čekala na děti spousta her a úkolů a samozřejmě sladkých odměn. Největší zájem byl o jízdu na čtyřkolkách a skákání v nafukovacích hradech. Téhož dne večer jsme pokáceli Májku, slavnostně ji odnesli na hřiště a pokračovali soutěžemi pro dospělé, muzikou a něčím k pití až do půlnoci. 

O týden později jsme pro naše členy, ale i širokou veřejnost uspořádali zájezd do středověké krčmy a pivovaru v Dětěnicích. Zúčastnilo se ho 38 lidí. A protože všichni vydatně ochutnávali tamní pivo, bylo cestou domů veselo. 

V závěru roku jsme na návsi postavili a rozsvítili vánoční strom. 

Pětadvacátého prosince náš sbor pořádal Štěpánskou taneční zábavu. Návštěva více jak osmdesáti lidí nás příjemně překvapila.
Hasiči

Činnost mladých hasičů v roce 2013.

Mladí hasiči se schází pravidelně každý pátek odpoledne. V loňském roce se naše řady rozrostly o 11 nový dětí. Přibyly hlavně děti z Arnoltic a Černous. Na soutěžích se nám tedy většinou dařilo dát dohromady hned tři družstva. O děti se stará šest vedoucích mládeže. Ti se pravidelně vzdělávají. V loňském roce se zúčastnili školení vedoucích mládeže v Novém Městě a doplňujícího školení pro začínající vedoucí. 

Na svou činnost získáváme různé dotace. Na pořádání tradičního Předbraňáku nám přispěl Liberecký kraj, z dotace z Ministerstva školství jsme nakoupili sadu štafetových hadic a legíny pro dorostenky. Bonusem roku byla dotace od obce ve výši 10 000,- Kč, kterou jsme použili především na nákup nových triček a úhradu nákladů na soustředění dětí. Ještě jednou zástupcům obce velmi děkujeme.

Na prvních schůzkách roku 2013 jsme se zabývali plněním odznaků odborností, malováním obrázků do soutěže „Požární ochrana očima dětí“. Zdobili jsme náves velikonočními kraslicemi a naše děti se také zúčastnily soutěže „O nejhezčí kraslici“ pořádané obcí. 

V březnu jsme opět nacvičili program k oslavě svátku žen, kterou pořádal náš sbor ve spolupráci s obecním úřadem. Tančilo se na písničku „Jede, jede mašinka“ a nejmladší děvčata okouzlila obecenstvo tanečkem o mravenečkovi. V programu nechybělo ani pásmo básniček. A básničky říkaly děti také o pár dní později při vítání občánků.

Patnáctého března jsme byli pozváni do muzea v Pertolticích na přednášku o vojenských řopících a zbraních z první světové války. Hlavně kluci byli nadšeni, že si mohou zbraně i potěžkat.

Každoročně začínáme kolotoč soutěží v dubnu v Krásném Lese. Bylo tomu tak i letos. Tentokrát s námi na soutěž jely i dorostenky. Byla tady pro ně připravena štafeta 100 metrů překážek a tajná štafeta plná nástrah. Naše děvčata se umístila takto: Lucie Valášková 2 místo, Markéta Valášková 4. místo a Petra Stříbrná 6. místo. Družstva dětí skončila na pátém, šestém a desátém místě.

Následovala soutěž starších žáků v disciplínách CTIF. Ta se již počítá do celoročního hodnocení. Trochu jsme bojovali s doplněním družstva na poslední chvíli a na výsledku to bylo znát. Celkové umístění za štafetu i útok CTIF byla patnáctá příčka. Mezi květnové soutěže, kterých se účastníme, patří ještě jarní kolo Hry Plamen a soutěž „O štít města Frýdlantu“. Letos byly spojené do jediného dne. První pokusy byly počítány do Štítu a druhé do Plamene. Den to byl opravdu náročný, navíc deštivý, ale výsledky byly docela ucházející. Ve štítu byli mladší žáci pátí a osmí, starší žáci sedmí a v celoročním hodnocení Hry Plamen jak starší tak mladší žáci šestí.

Po dětech si jarní kolo odbyli i dorostenci. Konalo se ve Frýdlantě a bylo velmi neobvyklé. Spoustu vedoucích mládeže si na něj odskočilo rovnou od pomoci při povodních a celý stadion byl pod vodou. Rozhodčí přemýšleli, zda závod neodložit, nakonec jen vynechali disciplínu 100 metrů překážek. Naše děvčata skončila na šestém, sedmém a osmém místě. Nejlepší tentokrát byla Petra Stříbrná.

Začátkem června vedoucí mládeže i starší děti pomáhali připravit Mezinárodní den dětí. Poslední soutěží před prázdninami byla ta v Dolní Řasnici, kam byli pozváni starší žáci. V požárním útoku se jim podařilo vybojovat druhé místo.

Koncem srpna jsme měli jako obvykle od čtvrtka do neděle spát na hasičárně. Letošní výlet byl však mnohem dobrodružnější. Vyrazili jsme na mysliveckou chatu ve Filipovce. Kromě hraní her a opakování na braňák jsme odtud pořádali zajímavé výlety. Došli jsme k větrným elektrárnám v Andělce, v Sani jsme pluli v kánoi a svezli jsme se také na koních. Poslední noc nechyběla ani pořádná stezka odvahy.

V září se mladí hasiči zúčastnili okrskové soutěže v Pertolticích. Na domácí půdě se dařilo hlavně mladším žákům. Ti byli první. V kategorii starší žáci jsme si to solidárně s Višňovou prohodili a skončili druzí.

O čtrnáct dní později jsme byli pozvání na soutěž do Dolní Řasnice. Jak mladší tak i starší žáci si odsud přivezli diplom za 4. místo.

V říjnu jsme uspořádali tradiční Předbraňák. Hostili jsme 8 družstev starších žáků a 11 družstev mladších žáků z celého Frýdlantska. Tentokrát nás počasí nevypeklo, naopak si děti užívaly letní sluníčko. Soutěž se vydařila i našim družstvům. Starší žáci byli druzí a mladší žáci první a devátí. Následující týden nás čekala poslední generálka před branným závodem a to na Netradičním braňáku v Novém Městě pod Smrkem. Odtud jsme přivezli dvě čtvrtá místa a mladší žáci přidali ještě medailové třetí místo. V této soutěži změřili své síly také zástupci z řad vedoucích. Ta naše byla šestá. 

První kolo nového ročníku Hry Plamen – branný závod – se vloni konal ve Višňové 9. listopadu. Děti musely zvládnout náročnou trať na Pohanské kameny. Do boje jsme nasadili všechno, co jsme měli i ty tříleté děti. Vyplatilo se. Družstva mladších žáků skončila na výborném třetím a šestém místě. Starší žáci měli problém s překonáním lana a tak dosáhli jen na osmou příčku.

Druhý den jely na branný závod dorostenky. Bohužel zasáhla do hry marodnost, tak se zúčastnily jen dvě. Soutěž se konala v Českém Dubu a obě dorostenky - jak Lucka Valášková, tak Renata Severýnová - vybojovali třetí místo. Byl to první ročník, kdy byli jednotlivci rozděleni do tří věkových kategorií. 

Na konci listopadu a v prosinci jsme při schůzkách žili vánocemi. Na obecní vánoční stromek jsme vyráběli ozdoby. Pak jsme ho i ustrojili a slavnostně rozsvítili. Dali jsme se také do výroby betlému a v soutěži o nejhezčí betlém, pořádané obcí, za něj obdrželi cenu. Zašli jsme do muzea v Pertolticích na rozsvěcení betlému. Při této příležitosti bylo pro děti připravené úchvatné občerstvení stylizované do podoby vláčku. Všem praskaly žaludky. 

Rok mladí hasiči zakončili vánoční besídkou. Vyrazili jsme na ni do Bulovky na pohádkové představení a koncert dětského pěveckého sboru Hlásek. Nakonec jsme si na hasičské zbrojnici rozbalili dárky.
Hasiči

POZVÁNKA MA MISTROVSTVÍ ČR HASIČŮ V POŽÁRNÍM SPORTU.

Hasiči

Zpráva o činnosti SDH Pertoltice za rok 2012.

V úvodu roku odstoupil z funkce velitel jednotky a my jsme za něj museli hledat náhradu. Našli jsme prozatímní řešení a úkol najít nového velitele jednotky je stále otevřený.

Členové zásahové jednotky se zúčastnili školení v hasičské zbrojnici v Pertolticích, cyklické přípravy strojníků a velitelů v Předláncích. Naši tři řidiči absolvovali školení v autoškole Šeda a jeden člen získal odbornost technik jednotky. Zúčastnili jsme se také velitelského dne ve zbrojnici ve Frýdlantě. V závěru roku dva velitelé a dva strojníci uspěli u zkoušek pro prodloužení platnosti jejich odbornosti. Nově byl na pozici strojník zařazen Filip Gutenberg.

Obnovili jsme činnost na úseku prevence. Začátkem roku byl do funkce preventista sboru zvolen Jiří Penčo a ještě týž rok se zúčastnil školení a zkoušek preventistů.

V loňském roce, po opravách na cisterně, přišla na řadu Avie. Byla na ní opravena spojka, čepy, vyměněno těsnění pod hlavu, gufero převodovky atd. Oba vozy mají platnou technickou kontrolu. Také obě požární stříkačky PS 12 musely projít rozsáhlejšími opravami. Za to, že fungují, se zasloužil pan Dvorský. Zrevidovali jsme a obnovili značení technických prostředků. Po velkých únorových mrazech, kdy v hasičské zbrojnici popraskalo topení, bylo nutné zde instalovat dva nové radiátory a pracuje se na zateplení vrat. Podařilo se nám vyřešit stálé problémy s vyhlašováním poplachu jednotce. Obecní úřad z dotace z Libereckého kraje zakoupil systém Pelig, ten umí přijmout zprávu z operačního střediska, rozeslat ji jednotce a spustit sirénu. Nejsme tedy již odkázáni na milost a nemilost radiovému signálu, který u nás není příliš dobrý.
Na první srpnový den se k nám nahlásila kontrola z HZS. Na přípravě se podílela celá jednotka a i proto to dopadlo dobře. Výsledkem bylo, že splňujeme všechny body pro zajištění akceschopnosti. Jen je nutné dovybavit cisternu typizovaným žebříkem a záchrannými lany, což zajistíme v letošním roce pomocí dotací z Krajského úřadu.

K zásahům jsme vyjížděli celkem desetkrát. Z toho k sedmi požárům. První z nich byl požár louky v Habarticích po tradičním vypalování trávy polských sousedů. Prvního května jsme s cisternou vyjeli na Horní Bulovku k požáru lesa. V červnu následovalo hledání ztracené osoby, kdy naši hasiči prohledávali prostor od Višňové až po Andělku. Bohužel bezúspěšně. Hned další týden nato postihl požár i Pertoltice. Shořelo hospodářské stavení u Hejlů. Poslední dobou se stává tradicí, že v letních měsících hodně fouká. I letos jsme museli odklízet spadlé stromy z hlavní silnice po prudkých vichřicích a to hned dvakrát. V srpnu v Pertolticích hořelo obilí a dva listopadové víkendy jsme hasili v Arnolticích při velkých požárech odpadu. Z nich především ten druhý byl velmi náročný. Použili jsme u něj prakticky všechnu naši techniku a strávili zde 18 hodin v kuse. Posledním zásahem v roce byl požár kiosku v Habarticích. Tehdy poprvé zafungoval vyhlašovací systém Pelig a u požáru jsme byli první.

V uplynulém roce jsme se zúčastnili taktického cvičení na stavění povodňových hrází v Předláncích a každoročního cvičení na plnění letadel v Hodkovicích nad Mohelkou.
V květnu jsme zajišťovali požární dozor na Rallye Lužické hory.

Loňský rok se také hodně soutěžilo. Družstvo mužů a žen jelo celkem na sedm pohárových klání a to především v rámci našeho okrsku Višňová.

Na mezinárodní soutěži v Habarticích se nám dařilo nejlépe. Naše smíšené družstvo, sestavené těsně před soutěží vybojovalo v útoku z cisterny 2. místo a v tajné štafetě 1. místo. Při soutěži v útoku s PS osmičkami v Předláncích se nám rozpadl rozdělovač a muži doplnění dvěma ženami obsadili osmé místo. V tajné štafetě skončili ve středu výsledného pole a to na šestém místě. Následovala soutěž o zlatou povodňovou lopatu ve Višňové. I když už naši hasiči nejezdí o povodních pytlovat písek, neztratili v tom ani trochu zručnost a i letos v soutěži dominovali. První pětka s přehledem porazila ostatní družstva o celou minutu a na celkovém vítězství už nemohla nic změnit ani druhá disciplína – koulení pneumatiky. Druhé družstvo z Pertoltic bylo páté. Na další soutěž jsme jeli se smíšeným družstvem do Nového Města. Na tamním nočním útoku jsme byli devátí. Koncem srpna v útoku naruby v Předláncích vybojovaly ženy 4. místo a mužům o dvě sekundy uteklo první místo. V září na tradiční okrskové soutěži, která byla tentokrát v Minkovicích, se nám zprvu vůbec nedařilo. Při útoku z agregátu mužů si kluci přehodili savice, nesešroubovali je a útok nedokončili. Ženy při agregátu zradila mašina. Nešla do výkonu a ony jen tak tak útok dokončily. V útoku z agregátu jsme obsadili osmé a deváté místo. Na sport jsme si půjčili jiný stroj a bylo to hned znát. Ženy byly druhé a muži třetí. Na poslední soutěž v loňském roce jsme jeli do Vsi. I tady nás potrápila mašina. V agregátu byli muži díky tomu třetí. Ženy při agregátu spojily „béčka“ na ozub a to je odsunulo na šesté místo. Ve sportu však ženy z Pertoltic zvítězily a zaplnily tím stránky Hasičských novin.

V roce 2012 jsme nezapomínali ani na kulturní a společenský život. V březnu jsme slavili MDŽ. Na konci dubna bylo naším úkolem postavit Májku. Ženy ozdobily věnec z drenážní trubky chvojím a muži oloupali kmen smrku. Pak pomocí Avie Májku vztyčili. Druhého června jsme spolu s obecním úřadem a fotbalisty připravili pro děti z obce k jejich svátku odpoledne plné her. Zahájilo ho vtipně komentované vystoupení členů Policie České republiky. Ti předvedli práci s policejními psy – vyhledávání drog, zastavování pachatelů. Pak už se děti mohly vyřádit v připravených disciplínách. Za každý splněný úkol je čekala odměna a na závěr dne i občerstvení. Téhož dne večer jsme pokáceli Májku, slavnostně ji odnesli na hřiště a pokračovali soutěžemi pro dospělé, muzikou a něčím k pití až do půlnoci. V červenci jsme pro naše členy, ale i širokou veřejnost uspořádali zájezd na muzikál Carmen do divadla Karlín v Praze. Zúčastnilo se ho 33 lidí z toho třetina hasičů.

V závěru roku jsme na návsi stavěli vánoční strom. Po jednoleté pauze jsme opět uspořádali Štěpánskou taneční zábavu. I když byla účast slabší a přišlo necelých sedmdesát lidí, povedlo se nám vydělat pěkný obnos. Ten bude použit na nákup sportovních savic pro dospělé a nové uniformy pro mladé hasiče. Na tento účel jsme získali také dar od pana Josefa Reiniše.
Hasiči

Činnost mladých hasičů v roce 2012.

Mladí hasiči se schází pravidelně každý pátek odpoledne. Na svých schůzkách se připravují na soutěže, plní odznaky odbornosti, ale také hrají hry, malují obrázky do soutěže „Požární ochrana očima dětí“ a vyrábí různé ruční práce. O velikonocích zdobí náves kraslicemi. Na vánoce strojí obecní stromek. Do oken hasičské zbrojnice několikrát za rok připravují květinovou výzdobu.

K pěti vedoucím mládeže, kteří se o mladé hasiče starají, přibyl v loňském roce další – Filip Gutenberg. Ten se na podzim zúčastnil školení v Novém Městě a získal odbornost minimum vedoucího. Spolu s ním si na tomto školení prodloužili svou odbornost i stávající tři vedoucí.

První březnovou středu jsme ve spolupráci s obecním úřadem a Červeným křížem uspořádali oslavu MDŽ pro maminky a babičky z vesnice. Děti nacvičily tři taneční vystoupení. Program se všem líbil a i účinkující děti byly nadšené a tak nakonec ještě neplánovaně zazpívaly dvě hasičské písničky. Spolu s místostarostou obce pak rozdaly ženám dárky.

Na jaře jsme dvakráte vítali do života nové občánky. Mladí hasiči si k této příležitosti připravili pásmo básniček. V obou případech šlo o potomky našich hasičů, a protože podruhé jsme vítali dvojčata naší vedoucí mládeže, byla oslava velkolepá a děti se odvděčily zopakováním programu z MDŽ.
Starší děti pomáhaly s přípravou Mezinárodního dne dětí.

Koncem srpna jsme jako obvykle od čtvrtka do neděle spali na hasičské zbojnici. Kromě přípravy na soutěže a her jsme si při té příležitosti udělali výlet do městského a železničního muzea ve Frýdlantě a strávili jsme pěkné odpoledne v Předláncích, kde bylo po soutěži dospělých v útoku naruby připraveno pro děti rozloučení s prázdninami. Poslední noc pobytu nechyběla ani pořádná stezka odvahy se spoustou strašných bubáků.

Na svou činnost využíváme dotací z Ministerstva školství a Libereckého kraje. Z dotace na materiálně technickou základnu jsme například pořídili nové helmy.

Naší hlavní náplní je příprava na soutěže a účast na nich. V dubnu jsme vyrazili na již tradiční soutěž do Krásného Lesa. Tamní víceboj s různými štafetami zvládli lépe starší žáci, kteří skončili na bramborovém 4. místě. Mladší žáci byli osmí. Pak přišla na řadu smršť květnových klání. V technických disciplínách CTIF, které jsou součástí celoroční Hry Plamen pro starší žáky, se nám nevede. Vyžadují velký počet soutěžících a to u nás znamená zařadit i mladší děti, čímž se naše konkurence schopnost vůči ostatním snižuje. Letos jsme byli ve štafetě jedenáctí a v útoku CTIF patnáctí v okrese.

Při soutěži „O štít města Frýdlantu“ se nám nepodařily útoky. Starší žáci zapojili céčka na ozub a nedokázali to opravit. Skončili celkové devátí. Mladší žáci měli první útok pěkný, ale nesepla se časomíra a oni museli opakovat. Podruhé jim nevyšel koš a znamenalo to osmé místo.
Závěrečné kolo Hry plamen bylo stejně jako předchozí dvě soutěže ve Frýdlantě. Po loňských posledních místech v branném závodě jsme nečekali žádný zázrak. Mladší žáci však překvapili třetím nejlepším časem při útoku a to je v celkovém hodnocení zvedlo ode dna na dobré 6. místo. Starší žáci skončili v celoročním hodnocení na 7. místě.

Výborně si v loňském roce vedli naše dorostenky v kategorii jednotlivci. Opět nás reprezentovali Petra Stříbrná, Lucie Valášková a Markéta Valášková. Na jarním okresním kole dorostu ve Frýdlantě se Lucce povedl dvojboj a Markétě naopak štafeta 100 metrů překážek. V celoročním hodnocení to znamenalo celkové krásné druhé místo pro Lucku, čtvrté pro Markétu a šesté pro Petru. Do krajského kola postupovaly první tři dívky. Okres však měl možnost doplnit další dorostenku a tak se do krajského kola dostala i Markéta. Konalo se začátkem června v Zákupech na moderním stadionu. Lucka zde svými vyrovnanými výkony dosáhla až na velmi pěkné čtvrté místo. Markétě se nepovedly stovky a v další disciplíně to jen těžko doháněla. Skončila na celkovém 6. místě z jedenácti účastnic. Před slavnostním nástupem nás ale čekalo velké překvapení. Závodnice z prvního místa odmítla postup a reprezentovat náš kraj na republikové kolo měla jet Lucka. To byl velký úspěch.

Mistrovství České republiky dorostu se konalo 7. - 8. července v Sokolově. Atmosféra tady byla úžasná a jak slavnostní zahájení, tak i závěrečný ceremoniál braly dech. První den se běhaly stovky. Tady Lucka zaběhla velmi pěkný druhý pokus, ale rozhodčí na ni byli přísní a neuznali ho. Druhý den hravě zvládla testy. V dvojboji si však vybrala smůlu a dvakráte se musela vracet k spadlému minimaxu. Přesto se však stala třicátou pátou nejlepší dorostenkou v republice.

V září se mladí hasiči zúčastnili okrskové soutěže v Minkovicích. Mladším žáků se při útoku rozpojil béčkový spoj na rozdělovači a umístili se na druhém místě. Starším žákům se útok velmi povedl, ale zklamala mašina a díky technické závadě nenasála. I oni byli druzí.

V říjnu jsme uspořádali v Pertolticích soutěž v branném závodě - známý Předbraňák. Hostili jsme 10 družstev starších žáků a 8 družstev mladších žáků z celého Frýdlantska. Jak se nám vždy daří vystihnout krásné podzimní počasí, tak se nám letos příroda opravdu pomstila. Den soutěže byl první a na dlouho poslední den letošního podzimu, kdy se od rána do večera sypal hustý sníh a foukal nepříjemný vítr. Muselo být tedy operativně rozhodnuto, že disciplíny budou plněny uvnitř hasičárny. Pouze stanoviště s překonáním vodorovného lana bylo venku a střelba ze vzduchovky se úplně vynechala. Mladší žáci z Pertoltic skončili na pátém a šestém místě a starší žáci získali neuvěřitelné první místo. Na pořádání soutěže jsme využili grant z Libereckého kraje.

První kolo nového ročníku Hry Plamen – branný závod – se vloni konal v Novém Městě10. listopadu. Našim družstvům při obávané střelbě ze vzduchovky pomohl silný vítr a tak mladší žáci skončili na 8. místě a starší žáci na výborném 5. místě. Hned druhý den proběhl branný závod dorostu v Karlinkách. Spolu s našimi dorostenkami se ho účastnilo patnáct jednotlivkyň. Výkony byly hodně vyrovnané a rozhodovalo každé zaváhání. Nejlépe z našich se umístila Petra a s body za 2. místo má tentokrát ona nejvíce šancí v jarním kole. Lucka byla čtvrtá a Markéta osmá.

Rok mladí hasiči zakončili vánoční besídkou. Nejprve byl pro širokou veřejnost připraven koncert dětského pěveckého sboru Hlásek, potom si děti už jen v přítomnosti maminek a babiček rozdali dárky a oslavily příchod vánoc.
Hasiči

Pozvánka na taneční zábavu v Pertolticích

n201211292136_zabavaSbor dobrovolných hasičů Pertoltice 

Vás srdečně zve na

TANEČNÍ ZÁBAVU

která se koná dne 25. prosince 2012 od 20.00 hodin na sále v Pertolticích

k tanci a poslechu hraje pan Mazánek

Vstupné 30,- Kč

Bohatá tombola!
|0-15 |15-30 |30-33 |


 
 

Ochrana obyvatelstva
Informace pro občany.
PODPORUJEME
DĚKUJEME
ikonka nadační fond Ledňáček
Obec Pertoltice na Facebooku.
  • 201411182028_fb
Anketa
Věříte ve zlepšení zdravotnických služeb po převzetí Nemocnice Frýdlant s.r.o. společností KNL, a.s.?

ANO (991 hl.)
 
ČÁSTEČNĚ (548 hl.)
 
NE (563 hl.)
 
NEVÍM (368 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 2470
VOLBY
         

© 2006 Obec Pertoltice
adminlubojaty.cz