Hlavní menu
Tipy
Obecní knihovna
ON-LINE
  • Pro nabídku knih z obecní knihovny
    Dolní Pertoltice prostřednictvím internetu klikněteZDE.
  • Odkaz pro registrované členy.
    Pro přehled vypůjček a zjištění Vašeho aktuálního stavu rezervací klikněte ZDE.
Info
  • K prohlížení souborů ve formátu PDF je nutné mít v počítači nainstalován prohlížeč Adobe Acrobat Reader.
    Pokud ho nemáte, můžete si ho stáhnoutZDE.
Zastupitelstvo obce Pertoltice 2014 - 2018 - 10
Zastupitelstvo obce Pertoltice 2014 - 2018
zobrazení: 1434
známka: 0
 

Počet zobrazených článků: 15 (z celkem 33 nalezených)

|0-15 |15-30 |30-33 |
Hasiči

Pozvánka na hasičskou Velikonoční zábavu

Hasiči

Činnost mladých hasičů v roce 2011

V našem sboru máme k 31.12.2011 25 dětí, 6 dorostenek a dorostenců. O děti se stará pět vedoucích mládeže. Dvě z nich mají platnou kvalifikaci vedoucí. V roce 2011 jsme se zúčastnili školení vedoucích mládeže v Novém Městě pod Smrkem.

Na svých schůzkách se připravujeme na soutěže, plníme odznaky odbornosti, ale také hrajeme hry a vyrábíme různé ruční a výtvarné práce.
V loňském roce jsme svými výtvory přispěli do soutěže pořádané obcí
„O nejhezčí velikonoční kraslici“. Namalovali jsme obrázky do soutěže „Požární ochrana očima dětí“. Snažíme se také vylepšit vzhled naší vesnice. O velikonocích zdobíme náves kraslicemi. Na vánoce strojíme obecní stromek. Do oken hasičské zbrojnice několikrát za rok připravujeme květinovou výzdobu.

Mladí hasiči pomáhají prakticky se všemi společenskými akcemi pořádanými sborem. Na jaře jsme chodili v masopustním průvodu, zdobili Májku, i při oslavě našeho svátku – Dne dětí - jsme přiložili ruku k dílu. V březnu jsme pořádali oslavu MDŽ. Jako každý rok si mladí hasiči pro ženy připravili pásmo básniček a písniček a také malý dárek. V rámci oslavy převzaly děti ocenění z rukou starosty obce za účast v předloňské literární soutěži.

Na svou činnost jsme získali dotaci z Ministerstva školství, za kterou jsme pořídili nové proudnice. Z této dotace se částečně hradil i výlet do zábavního centra v Babylonu v Liberci. Ten jsme uskutečnili v rámci čtyřdenního prázdninového spaní na hasičárně. Celé čtyři dny nám propršelo. Na výlety do přírody nebylo ani pomyšlení. I stezku odvahy jsme raději přemístili zvenčí do suché garáže hasičské zbrojnice. Přesto jsme si spaní na hasičárně krásně užili.

V září se nám donesla radostná zpráva. Vedoucí mládeže Irence Závůrkové se narodila dvojčata! Jsou to slečny Verča a Irča a v budoucnu jistě budou dobrými hasičkami.

Naší hlavní náplní je příprava na soutěže a účast na nich. První soutěží v roce 2011 byl Krásnolesský víceboj. Tady se soutěží v různých štafetách s hasičskou tematikou. Naše družstvo mladších i starších žáků si odsud přivezlo perfektní 3. místo. V květnových kláních excelovalo hlavně družstvo starších žáků, doplňované posilami z Heřmanic. V soutěži O štít města Frýdlantu skončili na 2. místě, mladší žáci na šestém. V druhém kole celoroční Hry Plamen jim uteklo druhé místo a postup do Krajského kola jen o tři sekundy. Mladší žáci byli šestí. Při této soutěži běhali vybraní jednotlivci štafetu, ve které naše Markéta Valášková vybojovala 3. místo. V technických disciplínách CTIF byli starší žáci mezi všemi družstvy z okresu devátí. Na podzim mladí hasiči jeli na okrskovou soutěž do Vsi. I tady se jim vedlo velmi dobře. Starší žáci si odvezli putovní pohár za první místo a mladší žáci skončili se ctí druzí.

V říjnu jsme uspořádali v Pertolticích soutěž v branném závodě. Hostili jsme 7 družstev starších žáků a 11 družstev mladších žáků z celého Frýdlantska. Pro vítěze jsme měli připravené pěkné ceny a pro všechny soutěžící již klasicky slunečné podzimní počasí. Starší žáci byli pátí a mladší žáci osmí. Družstvo složené z náhradníků, ve kterém jsme měli i my dva členy, překvapilo 3. místem. Na soutěž jsme získali grant z Libereckého kraje.

První kolo Hry Plamen – branný závod – se vloni konal 5. listopadu v Heřmanicích. Tady už nemohli startovat některé odrostlé hasičky a borci z Heřmanic. Nastal velký věkový propad a na umístění to bylo znát. Starší žáci do nové soutěžní sezóny vstupují s osmým místem a mladší s desátým.

V roce 2011 výborně pracovali dorostenci. V jarním okresním kole dne 29. května startovala Lucka Valášková a Markéta Valášková. Lucka si však při štafetě pohmoždila koleno a ze závodu musela odstoupit. Zato na Markétu se při její první dorostenecké soutěži usmálo štěstí. Skončila čtvrtá, těsně za postupovou příčkou. Závodnice před ní však postup do Krajského kola odmítla a tak 12. června jela náš okres do Turnova reprezentovat Markéta. Tady bylo všechno profesionální - antuková běžecká dráha, moderní časomíra, sportovci. Přesto se naše dorostenka nezalekla a podala pěkný výkon, kterým vybojovala 10. místo.

Na podzimní kolo dorostu se připravovali již tři dorostenky. Společně s dorostenci z Heřmanic každý pátek pilně trénovali. Branný závod dorostu se konal 12. listopadu v Karlinkách. Když rozhodčí zveřejnili výslednou listinu, naši vedoucí se nestačili divit. Na předních pozicích zářily Pertoltice. Lucka Valášková skončila mezi všemi dívkami z okresu Liberec na 1. místě, Petra Stříbrná na 2. místě a Markéta Valášková na 8. místě. Zase máme zaděláno na postup do Krajského kola!

Rok mladí hasiči zakončili vánoční besídkou. Vyrazili jsme na ni do Bulovky. Na místním sále jsme nejprve shlédli divadelní představení o narození Ježíška, poslechli si koncert sboru Hlásek a pak se přesunuli na hasičskou zbrojnici do Pertoltic. Tady si děti rozdali dárky a zazpívali koledy.

Týden nato jsme zorganizovali adventní koncert pěveckého sboru Hlásek. Klubovna hasičské zbrojnice byla plná diváků. Vešlo se sem neuvěřitelných 90 lidí.
 
Celý článek Informační e-mailVytisknout článek
Hasiči

Zpráva o činnosti SDH Pertoltice za rok 2011

V uplynulém roce jsme pořádali různé společenské akce, starali se o techniku, jezdili k zásahům a na soutěže.

Členové zásahové jednotky se zúčastnili školení v hasičské zbrojnici v Pertolticích, cyklické přípravy strojníků a velitelů v Předláncích. Naši tři řidiči absolvovali školení v autoškole Šeda a šest členů získalo oprávnění pro práci s motorovou pilou. Zúčastnili jsme se také školení na plnění letadel a vrtulníků v Liberci.

Oba zásahové automobily prošly technickou kontrolou - cisterna tentokrát na poprvé. Vždyť jsme ji v únoru přivezli z rozsáhlé opravy brzd, kvůli kterým jsme poslední roky měli na technických prohlídkách problémy. V Avii byl vyměněn výfuk a z dotace z Libereckého kraje do ní obec nakoupila mobilní radiostanici. S instalací nám pomohl pan Pavel Prousek. Z téže dotace jsme nakoupili ještě nový kompresor. Do šaten jsme namontovali další věšák na zásahové obleky a vrata v garáži opatřili rantlem proti úniku tepla. V práci na hasičské technice nám v loňském roce hodně pomohl pan Tomáš Faflák. Ve spolupráci s našimi členy provedl výměnu vzduchojemu, údržbu a revizi všech baterií a kontrolu elektriky na CAS.

K zásahům jsme vyjížděli celkem osmkrát. V březnu hořel kontejner za hřbitovem v Pertolticích, v květnu chytly balíky slámy v Předláncích, v červnu bylo třeba naší asistence u dopravní nehody v Pertolticích. V létě nás opět potrápila velká voda. Ve Višňové jsme pytlovali a přečerpávali vodu dva dny. Také v Pertolticích bylo nutné zkontrolovat koryta, vyčistit je a odstranit spadlý strom. Dalšími zásahy byl požár bytového domu v Arnolticích, odstraňování následků větrné smrště v Pertolticích a těsně před Vánocemi jsme ještě hasili požár chalupy v Krásném Lese.

V loňském roce pokračovali naše problémy s vyhlašováním poplachu. Většinu událostí nám operační středisko oznamovalo přes mobilní telefony a docházelo k velkým prodlevám při výjezdu. Letos se však podařilo spustit vyhlašování poplachu jednotce přímo z operačního střediska v Liberci na kanálu W a k urychlení výjezdu přispěje také nákup zařízení na rozesílání SMS zpráv členům v době poplachu, který spolu s obecním úřadem plánujeme na jaře zakoupit.

V roce 2011 jsme se zúčastnili taktického cvičení na únik ropných produktů do řeky Smědé. Prakticky jsme si vyzkoušeli stavění norných stěn.

Jednotka zajišťovala čerpání sklepů v obci po červencových povodních. S čerpáním nám pomáhal nehasič pan Pavel Pochop. Pomohli jsme také zprovoznit odtok odpadu v místní restauraci a vyčistit propustek pod silnicí na Višňovou.

V loni jsme se zúčastnili čtyř soutěží dospělých družstev. V květnu nás sbor v Předláncích pozval na již tradiční útok z PS osmiček. Naše ženy byly výborné v tajné štafetě, kde získali 1. místo, v útoku byly třetí. Muži, doplnění členy z Heřmanic, byli v útoku šestí a ve štafetě čtvrtí. V červenci jsme jeli na „Povodňovou lopatu“ do Višňové ve složení dvě ženy, dvě dorostenky a jeden muž. Moc jsme si proto nevěřili. Přesto se nám povedlo povodňovou hráz postavit a zase rozebrat v třetím nejlepším čase. V druhé části soutěže jsme museli džberovou stříkačkou shodit terč, sníst povodňový lanšmít a vypít půl litru piva. Ta část „vypít půl litru piva“ nás trochu zaskočila. Polovina družstva byli řidiči a druhá dívky do 18 let. S úkolem jsme se nakonec poprali s odhodláním a vybojovali celkové 2. místo. Ještě ten den jsme jeli na Noční útok do Nového Města pod Smrkem. Se smíšeným družstvem jsme v deštivém počasí skončili na 10. místě. V září na okrskové soutěži ve Vsi byly naše ženy v útoku z agregátu šesté a ve sportu třetí. Muži byli naopak v agregátu třetí a ve sportu šestí.

Největší událostí sboru na poli kultury v loňském roce bylo pořádání masopustního průvodu. Sedlák Zdeněk Voňka společně se selkou Irenkou Závůrkovou převzali z rukou starosty obce na celý den vládu nad vesnicí a více jak čtyřicetihlavý průvod nejrozmanitějších masek se vydal po koledě. Masopustní veselí jsme zakončili posezením na hasičské zbrojnici. Tentokrát vydrželi všichni až do konce! V březnu jsme slavili MDŽ a na konci dubna bylo naším úkolem postavit Májku. Sešlo se opravdu hodně dobrovolníků, kteří Májku odnesli na svých ramenou na autobusovou zastávku a tady jí s pomocí cisterny vztyčili. Tentokrát jsme si na její výzdobě dali opravdu záležet. Její fotografie jsme totiž zaslali do celostátní soutěže o Nejhezčí Májku.

V květnu jsme také zajišťovali požární dozor na Rallye Lužické hory a v červenci při setkání kronikářů na sále v Pertolticích.

Třetího června jsme připravili pro děti z obce k jejich svátku odpoledne plné her. Za každý splněný úkol na ně čekala malá sladkost a na závěr i balíček dobrot a malé občerstvení. Na dětský den plynule navázalo Kácení Máje. Na zastávce jsme pokáceli Májku. Hned jak dopadla na zem, přiběhla bába s dědkem a než jsme se vzpamatovali, utíkali s vrškem Májky pryč. Za doprovodu hudby jsme vyrazili opět na fotbalové hřiště. Večer se při plnění úkolů mohli pro změnu vyřádit dospělí. Potom si odpočinuli u dobré muziky.

V sobotu před první adventní nedělí jsme stavěli na návsi vánoční strom. Tentokrát šlo kácení a doprava hladce. Jen při stavění si museli kluci hodně plivnout do dlaní. Mladí hasiči ho pak ozdobili.
 
Celý článek Informační e-mailVytisknout článek
Hasiči

Činnost SDH Pertoltice za rok 2010

V uplynulém roce jsme pořádali různé společenské akce, starali se o techniku, jezdili k zásahům a na soutěže.
Členové zásahové jednotky se zúčastnili školení v hasičské zbrojnici v Pertolticích, cyklické přípravy strojníků a velitelů v Předláncích a naši tři řidiči absolvovali školení v autoškole Šeda. Oba zásahové automobily prošly technickou kontrolou. Cisterna však na podruhé. Opět nás pozlobily závady na brzdách. Obecnímu úřadu se ke konci roku podařilo získat prostředky na opravu cisterny a začátkem prosince byla odvezena do firmy v Liberci, která provede kompletní opravu brzd, včetně výměny prasklých částí na listových perech, opravu spojky a dalších závad. Náhradní díly jsme získali z odstavené cisterny ve Višňové. Také Avie prošla drobnou úpravou. Bylo nutné přizpůsobit zadní prostor pro novou stříkačku. Z dotace z Libereckého kraje obec nakoupila další tři zásahové obleky a několik hadic B.

K zásahům jsme vyjížděli celkem třináctkrát. V roce 2009 nás při zásazích zaměstnával hlavně vítr, v loni to byla voda. A to voda v obrovském množství. Sedmého srpna, když jsme odjížděli do Višňové pytlovat písek, jsme si říkali, že to bude jen na hodinku nebo dvě, jako obvykle, a že soutěž v Dolní Řasnici určitě stihneme. Nikdo z nás nedokázal ani pomyslet na to, že poprvé domů přijedeme až za jednadvacet hodin a že se do Višňové budeme vracet ještě celý týden po tom. Ten týden byl pro všechny z jednotky velkou zkouškou. Čerpali jsme vodu z lagun, myli garáže a podlahy, vynášeli zničený nábytek z domů, odklízeli naplavené dřevo ze zahrad až do vyčerpání sil – v jednom případě doslova! Velký kus odvahy ukázali také Josef Šíma a Lukáš Efler, když v raftu na rozbouřené řece zachraňovali hasiče uvízlé na mělčině. Také v Pertolticích v té době nebylo veselo. Někteří lidé museli být duhou částí naší jednotky evakuování. Situace doma vygradovala protržením hráze Pannenského rybníka.

Zasahovat při povodních jsme vloni jeli do Višňové ještě dvakrát – v červnu a v září. V záři jsme s velkou vodou museli pomoci i doma. Ostatní zásahy byly vesměs požáry. V Pertolticích hořelo hospodářské stavení v místním statku. V lednu vzplál dům v Andělce, další rodinný dům hořel v Heřmanicích a v červenci ve Vsi. Hasili jsme také ocelokůlnu v areálu bývalého statku v Arnolticích. Dalšími zásahy byly dvě dopravní nehody v Pertolticích a čerpání vody ze zatopené stavby propustku v Minkovicích. Operační středisko nás povolalo k požáru louky v Habarticích. Bylo to však v době střídání směn a řidič se dostavil do zbrojnice až po několika minutách. To už byl však požár uhašen a naší pomoci nebylo třeba.
Zúčastnili jsme se čtyřech taktických cvičení. Opět jsme trénovali dálkovou dopravu vody v muničním skladu v Hajništi – tentokrát přečerpáváním ze stroje do stroje. Zásah v dýchací technice jsme si vyzkoušeli na cvičení zdolávání požáru Sokolovny v Habarticích a výkon plovoucího čerpadla prověřilo cvičení na požár zámku ve Frýdlantě. Nejzajímavější bylo cvičení na plnění vaku, zavěšeného pod helikoptérou. Každá jednotka, předurčená k plnění letadel, si mohla na letišti v Hodkovicích vyzkoušet naplnit vak hned dvakrát. Na tomto cvičení jsme byli proškolení i v plnění letadla.
Jednotka zajišťovala čerpání sklepů v obci a shazování rampouchů na bytovém domě u hřbitova.
V březnu představitelé sboru zvolili na konferenci ve Všelibicích nové vedení Okresního sdružení a naše členka zde byla vyznamenána.

V loni jsme se zúčastnili šesti soutěží dospělých družstev. Nejprve jsme byli v Habarticích na jejich mezinárodní soutěži v útoku z CAS. Skončili jsme sedmí. V květnu nás sbor v Předláncích pozval na jejich oslavu výročí založení. V rámci té jsme zde bojovali se smíšeným družstvem v útoku s PS 8. Získali jsme 7. místo. V druhé disciplíně - útoku na ruby – jsme vybojovali 4. příčku. V červnu jsme zajeli na oslavy založení sboru v Habarticích. Šli jsme v průvodu od hasičské zbrojnice na fotbalové hřiště. Tady byla vystavena naše historická DS16 a japonská Tohatsu. V rámci oslav se konala soutěž v překonávání překážek a plnění různých úkolů. Naše ženy byly třetí. Další soutěžní odpoledne uspořádal sbor z Višňové. Byl jím druhý ročník povodňové lopaty. První místo z úvodního ročníku se nám obhájit nepodařilo. Jen o pár sekund jsme byli druzí. Odpoledne pokračovalo svezením v pásovém obojživelném vozidle z HZS Liberec a soutěží v přechodu řeky po laně - dodali jsme dva borce. Zúčastnili jsme se Nočního útoku v Novém Městě. Naše smíšené družstvo po tom co marně lovilo koš v kádi získalo 12. místo. Do Dolní Řasnice jsme nakonec dorazili v náhradním termínu a naši muži i ženy zde skončili na 3. místě. Okrsková soutěž byla v roce 2010 zrušena, protože všechna cvičiště byla pod vodou.

Ani kulturu jsme v loni nezanedbali. Uspořádali jsme tradiční pálení čarodějnic. Májku jsme tentokrát museli stavět pomocí cisterny. Byla tak pružná, že i když spodní konec byl již téměř kolmo, špička stále spočíval na zemi.

Vedoucí mládeže si vzali na starosti organizaci Mezinárodního dne děti. Připravili pro děti na fotbalovém hřišti spoustu her a soutěží. Převlékli se do kostýmů a tak odměny u jednotlivých soutěží rozdával například klaun nebo vězeň Roubal. Na závěr si každý malý účastník mohl vytáhnou nějakou hračku z kouzelného pytle. Hračky věnovala paní Růžena Valášková. Večer jsme pokáceli Májku a dětské soutěže si mohli vyzkoušet také dospělí. Z diváků se sestavila dvě družstva a ta se předháněla v motání hadic, skákání v pytli, převážení kolegy na kolečku nebo hádání starých předmětů. Všichni se moc bavili. Nakonec jsme si sedli k ohni a poslouchali harmoniku zpívali dlouho do noci.

V září jsme byli pozváni do hasičské zbrojnice ve Višňové. Jako poděkování za pomoc při povodních pro nás bylo připravené občerstvení, promítali se srpnové fotografie a vzpomínalo na události loňského léta.
V pátek před první adventní nedělí jsme stavěli na návsi vánoční strom. Dostat ho ze zahrady, na které stál, bylo docela oříškem, ale naši hasiči si s tím poradili.

V závěru roku jsme pořádali tradiční Štěpánskou zábavu. Bavit se přišlo průměrných 80 lidí. Hlavně kvůli velkým přívalům sněhu. Díky daru pana Peroutky se nám podařilo obohatit tombolu nádhernými šperky. Ten nejkrásnější jsme vydražili.


Celý článek Informační e-mailVytisknout článek
Hasiči

Činnost mladých hasičů v roce 2010

V našem sboru máme 23 dětí, 7 dorostenek a dorostenců. O děti se stará pět vedoucích mládeže. Dvě z nich mají platnou kvalifikaci vedoucí, kterou si vloni obnovili na školení vedoucích mládeže v Jindřichově.

Na svých schůzkách se připravujeme na soutěže, učíme se znát vše o požární ochraně, plníme odznaky odbornosti, ale také hrajeme hry a vyrábíme různé ruční a výtvarné práce. Stejně jako předchozí roky jsme se s výtvarnými pracemi zúčastnili soutěže „Požární ochrana očima dětí“. Mladí hasiči malovali také příspěvky do výtvarné a literární soutěže pořádané obcí s tématem „Povodně“.

V roce 2010 se hodně soutěžilo a nebyly to pouze tradiční hasičské soutěže. Hned ta první v lednu byla jedna z těch méně obvyklých. Starší žáci změřily své síly ve střelbě ze vzduchovky s ostatními děti z výběžku ve zbrojnici ve Frýdlantě. Střelba je naše slabá stránka a tak obsadili pouze 9. místo. V únoru na florbalovém turnaji se nám vedlo daleko lépe. Starší žačky mají florbal v krvi. Prohrály pouze jediný zapas. To však znamenalo, že nepostoupily ze skupiny a zůstaly páté. V březnu jsme se zúčastnili soutěže „O velikonoční pohár“ na náměstí ve Frýdlantě. V útoku na sucho, se třemi proudy, skončili mladší žáci na krásném 2. místě a starší žáci na 4. místě. V dubnu na Krásnolesském víceboji byli mladší žáci čtvrtí a starší žáci třetí. Následovala květnová smršť soutěží. Všechny proběhly ve Frýdlantě. Nejprve soutěžili starší žáci v technických disciplínách CTIF, což se jim započítává i do celoročního hodnocení. Ve štafetě CTIF jsme získali 10. místo a v útoku CTIF dvanácté. Nutno podotknou, že se zúčastnila družstva z celého Liberecka. Pak nás čekala ještě jedna oddychová soutěž před závěrečným kolem Hry Plamen a tou byla soutěž „O štít města Frýdlantu“. Tady obě naše družstva obsadila 5. místo. Jarní kolo Hry Plamen bylo pro nás maličko zklamáním a tak v celoročním hodnocení obsadili jak mladší, tak i starší žáci pátou příčku. Útěchou nám je 3. místo Lucky Valáškové ve štafetě jednotlivců. V říjnu jsme uspořádali v Pertolticích soutěž v branném závodě. Hostili jsme 9 družstev starších žáků a 6 družstev mladších žáku z celého Frýdlantska. Pro vítěze jsme měli připravené pěkné ceny a pro všechny soutěžící již klasicky krásné podzimní počasí. Naše družstvo mladších žáků bylo druhé a starší žáci pátí. Na soutěž jsme získali grant z Libereckého kraje. V prvním kole Hry Plamen – v braném závodě – získali mladší i starší žáci 4. místo. Stejně jako jsme na jaře začínali ty pravé hasičské soutěže na náměstí ve Frýdlantě, tak jsme také sezónu zakončili. Opět jsme bojovali v útoku na sucho a tentokrát o živého kapra. Mladší žáci skončili na 5. místě a starší žáci na výborném 2. místě. Kapr byl tedy alespoň perníkový. Na této soutěži vznikla poprvé myšlenka, že bychom mohli spojit naše družstvo straších žáků s Heřmanickým. Obě organizace totiž bojujeme s nedostatkem dětí ve věku 11-15 let.

V roce 2010 se nám opět podařilo obnovit činnost dorostu. V jarním kole jsme s dorostenkami obsadili 5. a 9. místo. Na podzim se dorostenka Lucka Valášková zúčastnili branného závodu ve Stráži nad Nisou. Velmi dobře plnila úkoly na trati a podle trestných bodů by byla na 2. místě, v nepřehledném terénu však trochu bloudila a její výsledný čas byl proto sedmý.

Získali jsme dotaci na vybavení a volnočasové aktivity z ministerstva školství, za kterou jsme dětem pořídili nové savice.
Naše činnost není pouze o soutěžení. Snažíme se také krášlit vesnici při všech možných příležitostech. Důkazem toho je například výzdoba oken přízemí hasičské zbrojnice, které si můžete všimnou ještě nyní. O velikonocích věšíme na návsi kraslice a také ozdobení vánočního stromu je zcela v režii mladých hasičů. V loni bylo spojené i se zpěvem vánočních koled.

V březnu jsme připravili pro maminky a babičky oslavu k jejich Mezinárodnímu dni. Vyrobili jsme pro ně brože z moduritu, přednesli básničky, zazpívali dojemnou píseň pro maminku. Do programu jsme zařadili i úspěšný tanec mladých hasičů na skladbu Hasiči has! Starší žačky pro tuto příležitost secvičili variaci s různými tanečními styly.
V dubnu jsme pomáhali při svážení dříví na čarodějnice. Zdobili jsme Májku a starší děti spoluorganizovali Mezinárodní den dětí.

Když přišly ničivé srpnové povodně, chystaly mladé hasičky občerstvení pro naši jednotku, když se vracela večer po celodenní dřině.

O prázdninách jsme tábořili téměř celý týden na hasičské zbrojnici. Hráli jsme různé hry, připravovali se na soutěže, zašli i na houby. Nechyběla ani noční stezka odvahy. Počasí bylo velmi proměnlivé a tak jsme ne jednou zmokli. Déšť nás vyhnal i z nácviku útoku. Louka za hřištěm pak byla tak namoklá, že na ní cisterna zapadla. Musely přijet dva traktory, abychom ji odsud dostali. Poslední večer jsme vyhlásili Talent mánii a mezi mladými hasiči našli největší talent z Pertoltic. Během táboření jsme udělali generální úklid ve zbrojnici a šatnu vyzdobili trofejemi. Na pobyt jsme dostali sponzorský dar od pana Josefa Reiniše.

Mladí hasiči připravují kulturní vystoupení při příležitost vítaní nových občánků v obci. Rok 2010 byl opravdu plodný. Vítalo se hned třikrát. Dvakráte to byly potomci našich hasiček.

A protože práce vedoucích mládeže není vždy jednoduchá, museli se také oni rozptýlit. V Heřmanicích pro ně připravili Mikuláškou besídku s hudbou a tancem.

V závěru roku jsme zorganizovali adventní koncert pěveckého sboru Hlásek. V té době však byla krutá vánice a cesta pro zpěváky z Liberce byla uzavřena. Mladí hasiči museli tedy rychle zachránit program. Přednesli vánoční básničky a zazpívali koledy. Pak program pokračoval vánoční besídkou dětí. Mikuláš rozdal dárky. Na chvilku zaběhl i čert a přinesl dětem sladkosti. Nakonec každý z přítomných napsal své největší přání na balónek štěstí a ten jsme společně před hasičskou zbrojnicí vypustili k obloze.

Na poslední páteční schůzce jsme vyrobili přáníčka pro obyvatele Pertoltic a ty jsme jim předali při rozvozu vstupenek na Štěpánskou zábavu.


Celý článek Informační e-mailVytisknout článek
Hasiči

Činnost mladých hasičů v roce 2009V našem sboru máme 26 dětí a 6 dorostenek a dorostenců. O děti se stará pět vedoucích mládeže. Dvě z nich mají platnou kvalifikaci vedoucí. 

Na svých schůzkách se připravujeme na soutěže, učíme se znát vše o požární ochraně, plníme odznaky odbornosti, ale také hrajeme hry a vyrábíme různé ruční a výtvarné práce. Opět jsme obnovili naši výstavku prací na chodbě hasičské zbrojnice, kterou si můžete i nyní prohlédnout. Se svými výtvarnými pracemi se mladí hasiči i v uplynulém roce zúčastnili soutěže „Požární ochrana očima dětí“. Malovali také do výtvarné a literární soutěže pořádané obcí.

První soutěží roku 2009 byl pro mladší a starší žáky jako obvykle Krásnolesský víceboj. Vedle štafety dvojic se zde soutěží i v různých překážkových drahách a uzlování. Starší žáci zahájili sezónu opět klasickým 4. místem a mladší žáci si z Krásného lesa přivezli diplom za 7. místo.

Následovala květnová smršť soutěží. Nejprve jsme zajeli opět do Krásného Lesa, abychom v kategorii starší žáci vybojovali 10. příčku v disciplínách CTIF. Tato soutěž se započítává do celoročního hodnocení družstev, které vyvrcholilo jarním kolem Hry Plamen ve Frýdlantě. Starší žáci zde předvedli výbornou štafetu dvojic, přesto však sklidili pouze celkové 4. místo. Mladších žáků v závěrečných bojích Hry Plamen soutěžilo pouze šest. I přes tento handicap se jim nevedlo špatně a skončili na 6. místě. Vybraní jednotlivci měli možnost si na této soutěži vyzkoušet závody v dorostenecké štafetě. Bohužel ve Frýdlantě došlo i k úrazu naší mladé hasičky. Díky neopatrnosti si zlomila ruku. Z další soutěže s názvem „O štít města Frýdlantu“ si mladší žáci přivezli diplom za šesté místo a starší byli třetí. Na podzim nás čekala okrsková soutěž v Předláncích. Mladších žáků se sešlo tak málo, že museli zvládnou útok prakticky ve čtyřech lidech. Jako pátý člen - velitel s nimi vybíhala dvouletá mladá hasička. Bojovali srdnatě a všem dokázali, že to jde opravdu zvládnout. Byli třetí. Starší žákyně krom svého požárního útoku, za který byly ohodnoceny třetí příčkou ještě nastoupily za ženské družstvo jak na požární sport, tak na agregát.

Jako již tradičně, i letos jsme v říjnu uspořádali v Pertolticích Soutěž mladých hasičů, nazývanou mezi dětmi a vedoucími „Předbraňák“. Tento rok jsme hostili opravdu vyjímečně velký počet soutěžících. Sjelo se k nám přes 130 hasičů – 10 starších družstev a 9 mladších. Bylo krásné teplé podzimní počasí a soutěž probíhala v příjemném duchu. Vítězná družstva dostala poháry a medaile. Ta naše však tradičně zůstala těsně pod stupni vítězů na čtvrtých místech. Na soutěž mladých hasičů jsme získali grant z Libereckého kraje. Také první kolo Hry plamen – branný závod se v roce 2009 konal v Pertolticích. Hostili jsme družstva z celého Frýdlantska. Připravena pro ně byla náročná běžecká trasa se samým stoupáním a pestré občerstvení. Starší žáci získali na domácí půdě 5. místo a mladší žáci velmi příjemně překvapili, když byli za svůj výkon oceněni druhou příčkou! Je to pro ně výborný základ do jarního kola. V listopadu se nám podařilo se opět zapojit i do soutěže dorostu. Naše dorostenky Dagmar Kulmanová a Tereza Červeňáková byli na braném závodě v Novém Městě šesté a sedmé. 

Krom soutěžení se mladí hasiči podílejí téměř na všech akcích sboru. V únoru společně s dospělými chodili v Masopustním průvodu vesnicí po koledě. Na velikonoce ozdobili stromky na návsi velikonočními vajíčky. V březnu nezapomněli na své maminky a babičky a k jejich svátku jim připravili malé vystoupení na hasičské zbrojnici. Pásmo básniček následovala vtipná scénka o jedné rodince a předání malého dárečku v podobě ručně vyráběného rámečku s fotografií mladých hasičů. Scénka se ženám tak líbila, že si vymohli její opakování. V dubnu jsme pomáhali při svážení dříví na čarodějnice. Na samotný den pálení čarodějnic si děti vyrobily lampióny z PET lahví a večer byl zahájen lampiónovým průvodem ke krámu. Mladí hasiči se k této příležitosti převlékli za malé čarodějnice.
Květen byl ve znamení očekávané návštěvy z Holandska. Mladí hasiči si pro Holanďany připravili ukázku provedení štafety dvojic a starší žáci předvedli svůj požární útok. Zároveň zahraniční návštěva mohla obdivovat jejich medaile a pohár, který si právě přivezli z frýdlantské soutěže.

O prázdninách jsme tábořili téměř celý týden na hasičské zbrojnici. Hráli jsme různé hry, chodili se koupat, nacvičovali požární útok a procvičovali další hasičské dovednosti. Zašli jsme do muzea v Pertolticích na přednášku o turistických trasách a řemeslech. V závěru táboření jsme vyrazili do železničního muzea ve Frýdlantě. Děti se mohly svést na drezíně, ale také v dieslové lokomotivě. Na pobyt jsme čerpali dotaci na volnočasové aktivity z Ministerstva školství. V letošním roce to však nebylo poprvé, co mladí hasiči přespávali na hasičárně. První spaní proběhlo v lednu a neslo se v duchu disko. 

Krátký program jsme přichystali také k vítání občánků v listopadu. Potom už jsme pilně nacvičovali tanečky na Mikuláškou besídku, která byla tento rok spojena s návratem pertoltické taneční skupiny Planeta na kulturní scénu. V rámci tanečního vystoupení se předvedli starší žákyně s tanečkem na písničku „Včelka Mája“. Po nich vystoupili i mladší žákyně. S taneční kreací na skladbu „Hasiči has“ sklidili obrovský potlesk. Své vystoupení jsme zakončili humornou scénkou. Nakonec na sál přišel i Mikuláš a čerti a všechny děti byly odměněny.

V závěru roku jsme připravili adventní koncert pěveckého sboru Hlásek. Někteří mladí hasiči i přímo účinkovali. Na poslední schůzce jsme vyrobili přáníčka pro obyvatele Pertoltic a ty jsme jim předali při rozvozu vstupenek na Štěpánskou zábavu.
Celý článek Informační e-mailVytisknout článek
Hasiči

Zpráva o činnosti SDH Pertoltice za rok 2009V uplynulém roce jsme pořádali různé společenské akce, starali se o techniku, operačním střediskem jsme byli povoláni k nadprůměrnému počtu zásahů a jezdili jsme na soutěže a spoustu soutěží jsme i sami organizovali.
Členové zásahové jednotky se účastnili školení na hasičské zbrojnici v Pertolticích, cyklické přípravy strojníků a velitelů a naši tři řidiči absolvovali školením v autoškole Šeda. Oba zásahové automobily prošly technickou kontrolou. Cisterna však na podruhé, až po zevrubné opravě brzd. Na její úctyhodný věk je to téměř zázrak. Na Avii byly obecním úřadem nakoupeny nové přední pneumatiky. Také členové jednotky dostali novou výstroj. S přispěním Libereckého kraje jim obec nakoupila tři zásahové obleky, tři opasky pro práci ve výškách a osm helem Gallet. 
K zásahům jsme vyjížděli celkem šestnáctkrát. V únoru hořela skládka textilního odpadu v Boleslavy. Sem jsme byli vysláni čtyřikrát. Potom vzplála naší člence salaš v Habarticích. V červnu jsme likvidovali spadlý strom na silnici do Habartic a v červenci po větrné smršti naše jednotka odklízela v Pertolticích spadlé lípy. Také v srpnu jsme měli jet odstranit kmen ze silnice, žádný však nebyl k dispozici. Dvakráte jsme hasili kontejner v Pertolticích za hřbitovem. V prosinci jsme vyjeli k požáru textilního odpadu v teletníku v Arnolticích, poté následoval požár domu v Arnolticích a na štědrý den jsme se ještě jednou podívali do teletníku v Arnolticích. V prvním čtvrtletí jsme zaznamenali problémy s vyhlašováním poplachu naší jednotce. Poplach byl vyhlašován z operačního střediska z Liberce, odkud k nám signál nedosáhne a mnohdy operační důstojníci sháněli někoho z jednotky po telefonu. V druhém pololetí se však situace zlepšila, díky vyhlašování poplachu přes stanici v Raspenavě. 
Krom opravdových zásahů jsme si vyzkoušeli své dovednosti při třech taktických cvičeních. Nejprve byla naše jednotka prověřena u dopravní nehody dvou osobních aut v Pertolticích. Spolu s profesionálními hasiči jsme z aut vyprošťovali zraněné. Za týden po tom jsme nacvičovali hašení garáži v Dřevařských závodech v Černouších a o další týden déle jsme si zopakovali cvičení v muničním skladu v Hajništi. Naším úkolem tady bylo na čtvrtém bojovém úseku vytvořit dálkovou dopravu vody hadicemi k místu požáru. 

Naše jednotka pomáhala zajišťovat požární bezpečnost při Ralley Lužiské hory.
Na soutěžích nás reprezentovalo družstvo mužů a družstvo žen. 
Největší úspěchy jsme sklidili na soutěži v útoku z PS 8 v Předáncích. V požárním útoku jsme byli druzí a ve speciální štafetě první. Do Habartic na mezinárodní soutěž v útoku z CAS jsme přijeli oslabeni o jednoho člena, přesto se nám málem podařilo utržit některé z předním míst. Nevšimli jsme si však, že na mašině chybí trubička a díky tomu, že stroj nepracoval ideálně jsme získali 7. místo. Na Noční útok do Nového města pod Smrkem jsme dorazili se dvěmi družstvy a vybojovali tady pěkné 12. a 13. místo. Na letošní sychravé léto jsme měli při Nočním útoku štěstí. Celou noc bylo bez deště a jen jsme nad ránem přijeli domů, začal velký slejvák. 
Svoji japonskou mašinu jsme předvedli také v Bulovce na poháru starosty. Se smíšeným družstvem jsme skončili na 12. místě. V srpnu jsme v Pertolticích uspořádali soutěž v útoku z agregátu. Přijelo pět družstev z našeho okrsku, ač jsme na netradiční útok lákali i sbory z celého Frýdlantska. Soutěž se celkově vydařila. Naše družstvo mužů získalo 3. místo a nově postavené družstvo žen 4. místo. Nutno podotknout, že většina z těchto „žen“ ještě soutěží za žáky. 
Poslední soutěží v roce pro nás byla tradiční okrsková soutěž. Konala se opět v Předáncích. Do soutěže v útoku z agregátu jsme nasadili mladé ženy, které obsadili 7. místo a trumfly i naše muže. Ti obsadili 8. místo. V požárním sportu byli muži na třetím a ženy na čtvrtém místě. 

A jak jsme si vedli na poli společenském? V únoru jsme slavili Masopust. Starosta obce předal vládu nad vesnicí do rukou rychtáře Voňky a průvod maškar se mohl vydat na koledu. V průvodu letos byli i koně. To ocenili především účastníci, kteří byli v druhé půli koledy již tak rozveseleni, že se nebyli schopni udržet na vlastních nohou a museli vzít zavděk koňským hřbetem. V průvodu šlo 45 maškar a doprovodu.

V březnu jsme slavili MDŽ na hasičské zbrojnici za velké účasti maminek a babiček. Program měli zcela ve své režii mladí hasiči.

V dubnu jsme oslavili příchod jara pálením čarodějnic. V rámci příprav na pálení jsme jezdili na dříví do Horních Pertoltic a stavěli Májku – tentokrát pomocí rozmetadla. Samotný den pálení byl zahájen lampiónovým průvodem a pak už vzplála vatra a s ní i čarodějnice. Zpívalo a hrálo se přes půlnoc. Kácení Máje bylo díky počasí v loňském roce rodinné oproti hojné účasti na čarodějnicích sem přišlo jen pár lidí. S těmi jsme poseděli, pojedli a popili v garáži hasičské zbrojnice. Májka tentokrát při pádu minula elektrické vedení, pouze se opřela o nástěnku. 

V květnu jsme přivítali návštěvu sportovců a hasičů z Holandska čítající 40 členů. Ve spolupráci s obcí jsme pro ně připravili pestrý program. Kolem poledního jsme holaňďany rozdrtili ve fotbalovém zapase 2:00, pak jim mladí hasiči ukázali některé ze svých dovedností. Blýsklo se i družstvo mužů a to s útokem s historickou stříkačkou. Nakonec jsme je večer opili a utancovali na taneční zábavě. 

V závěru roku jsme pořádali tradiční Štěpánskou zábavu. Letos bylo znát, že na Frýdlantsko dolehla finanční krize. Bavit se přišlo jen 90 lidí, což je na tuto vyhlášenou zábavu podprůměrné číslo.
V roce 2009 odpracovali naši hasiči při ochraně majetku a udržování kulturních tradic v obci i mimo ni přes 2000 hodin.
Celý článek Informační e-mailVytisknout článek
Hasiči

Pozvánka na taneční zábavu

Hasiči

Pozvánka na ADVENTNÍ KONCERT


Zveme Vás do Pertoltic na

ADVENTNÍ KONCERT

pěveckého sboru

HLÁSEK

Koncert se uskuteční ve středu 16. prosince 2009 od 18:00 hodin v hasičské zbrojnici.

Všichni jste srdečně zváni!
Celý článek Informační e-mailVytisknout článek
Hasiči

Činnost mladých hasičů v roce 2008V našem sboru máme 32 dětí. Přičemž nejmladšímu jsou necelé dva roky. O děti se stará pět vedoucích mládeže. Dvě z nich si na listopadovém školení obnovili kvalifikaci vedoucí.

Na svých schůzkách se připravujeme na soutěže, učíme se znát vše o požární ochraně, plníme odznaky odbornosti, ale také hrajeme hry a vyrábíme různá dílka k jednotlivým ročním obdobím a svátkům. Některých z nich jste si mohli všimnout, když jste procházeli chodbou. Se svými výtvarnými pracemi se mladí hasiči i v uplynulém roce zúčastnili soutěže „Požární ochrana očima dětí“.

Naše práce s mládeží slavila v loni obrovský úspěch. Obec Pertoltice se zúčastnila soutěže Vesnice roku 2008 v rámci níž, jsme prezentovali i náš sbor. Komise byla unešena kronikami mladých hasičů, pestrostí činnosti, kterou se zabýváme a množstvím získaných pohárů a myslím, že především to rozhodlo, že obec získala v krajském kole „Bílou stuhu za činnost mládeže“. Vedoucím pak bylo na obci předáno oficiální poděkování ve formě pamětního listu a finanční odměny. Tu obratem věnovali opět na činnost mladých hasičů.
Z požárních klání vozila družstva ponejvíce tu nejsmolnější – bramborovou – medaili. Soutěžní rok začal netradičně brzy. Již v březnu jsme zavítali na náměstí do Frýdlantu bojovat o velikonoční pohár. V Krásném Lese na tradičním víceboji se nám moc nedařilo. Mladší žáci skončili vprostřed výsledkového pole na 7. místě a starší žáci ještě o dvě příčky hlouběji. Také v CTIF, které se započítává do výsledků Hry Plamen, to nedopadlo příliš slavně. Do družstva starších žáků přibyla spousta nezkušených nováčků a tak nám muselo stačit celkové šestnácté místo. Následovala soutěž O štít města Frýdlantu a o týden později závěrečné kolo Hry Plamen. Starší žáci zabojovali a podařilo se jim zvrátit předchozí neslavné výsledky a ve Hře Plamen obsadili celkové 4. místo. Družstvo mladších žáků zůstalo na samém chvostu výsledkové listiny. Na mezinárodní soutěž v Habarticích vyrazily jen starší děti a přivezly si pohár za 2. místo. Mladší žáci si napravili reputaci až v září na okrskové soutěži. Předvedli velmi pěkný požární útok, který jim vynesl 1. místo. Družstvo starších žáků bylo druhé.

Jako již tradičně i v roce 2008 pořádal náš sbor podzimní soutěž pro děti. Do Pertoltic se sjelo 13 družstev z pěti sborů. Soutěžilo se v disciplínách závodu požárnické všestrannosti a mladší žáci z Pertoltic skončili na 3. místě a starší na 5. místě. Také ve stolním tenise jsme bodovali. Starším žákům velmi těsně uteklo 3. místo, když rozhodoval až výsledek vzájemného zápasu s Višňovou. V listopadu nás čekalo první kolo Hry Plamen a i tady jsme si udrželi bramborový trend. Starší žáci z Višňové přivezli diplom za 4. místo a mladší za 5. místo. Poslední soutěží roku byla soutěž „O předvánočního kapra“. Na frýdlantském náměstí už ležel sníh a pro děti nebylo lehké zkřehlými prsty spojovat hadice, ale i přesto starší žáci dokázali vybojovat 4. příčku.

Jako každý rok jsme využívali pro činnost s mládeží různých grantů a dotací. Jeden z grantů nám pomohl financovat týdenní soustředění mladých hasičů tady na hasičské zbrojnici. V srpnu se tu děti učily střílet ze vzduchovky, vázat uzle, ošetřovat zraněného a podobně. Soutěžily v různých úkolech, chodily se koupat, hrály stopovanou a nechyběl ani společný zpěv u táboráku a pravá noční stezka odvahy. V rámci pobytu jsme vyrazili také do zoologické a botanické zahrady v Liberci.

Na jaře jsme připravili krátké pásmo písniček a básniček pro maminky a babičky k jejich Mezinárodnímu dni žen. Ti nejmenší nacvičili pod vedením Irči Závůrkové taneček na písničku „Maminka volá“. Pro všechny přítomné ženy jsme vyrobili malý dárek.
Krátký program jsme přichystali také k vítání občánků. Ta byla v letošním roce dvě.
Mladí hasiči se zúčastnili výtvarné a literární soutěže s tématem „Naše obec a život v ní“ a přispěli svými výrobky i do soutěže „O nejhezčí velikonoční výrobek“. Obě akce byly pořádány pod záštitou obce.
Před Štěpánskou zábavou jsme prodávali vstupenky a i organizace Tříkrálové sbírky byla zcela na mladých hasičích. Nezapomínali jsme ani na úklid hasičárny a okolí. O velikonocích jsme vyzdobili náves kraslicemi a v květnu ve středu obce vysázeli živý plot.

Rok pro nás skončil vánoční besídkou na hasičské zbrojnici, spojenou s koncertem pěveckého sboru Hlásek.
 
Celý článek Informační e-mailVytisknout článek
Hasiči

Zpráva o činnosti SDH Pertoltice za rok 2008
Téměř celý loňský rok se nesl v duchu oslav 130. výročí založení našeho sboru. První akcí, která se zprvu zdála být pro oslavy nepodstatná, bylo vyklizení hasičských věcí ze skladu obecního úřadu. Tušili jsme, jaké stroje sklad skrývá, ale když kluci poprvé vytáhli na světlo starou dvoukolovou stříkačku, nedalo jim to a museli se hned podívat pod plechy a vyzkoušet, jestli to ještě funguje. Po téměř hodinovém mordování motoru se podařilo DS šestnáctku natočit. A rázem bylo jasné, že bude hlavní atrakcí celých oslav.

Aby byla důstojnou ozdobou, trávili kluci celý červen v hasičské zbrojnici a brousili ji, lakovali, vyměnili těsnění až vypadala jako nová. Poslední týden před oslavami byl velmi hektický. Každý den jsme trávili v hasičárně dlouho do noci a připravovali zbrojnici, techniku, výstavu a soustu dalších důležitých drobností. Na přípravách a organizaci oslav se podílelo více jak polovina členů sboru. I ti, které během roku vídáme jen zřídka. Všichni chtěli s hrdostí ukázat činnost sboru – čeho jsme v minulosti dosáhli, co umíme, prostě blýsknout se v nejlepším světle. Ráda bych za celý výbor SDH poděkovala každému, kdo se na oslavách podílel. Myslím, že jsme všichni odvedli obrovský kus práce a jsem ráda, že společně stále ještě dokážeme vzít věc za správný konec.
A jak vlastně vypadal den „D“? Dne 2. srpna před čtrnáctou hodinou to všechno začalo lehkou přeprškou. Ale na slavnostní nástup se už vyčasilo.

Po tom, co byly předány všechny pamětní listy a medaile hostům a členům sboru, ukázali mladí hasiči, jak umí provést požární útok a štafetu dvojic. Do programu se opět vložil déšť a tak diváci mohli ochutnat guláš nebo jinou zabíjačkovou specialitu. Pokračovali jsme soutěží dospělých hasičů ve štafetě „O hasičský půllitr“. Zasoutěžilo si i družstvo dříve narozených. Hlavní cena nakonec zůstala doma. Pak už se dostala ke slovu historická stříkačka. Nejprve byla řádně pokřtěna na „Starou Máňu“ a pak si každé družstvo mohlo vyzkoušet, že běhá jako hodinky. A zase program přerušil déšť. Oslava se přesunula do garáže hasičské zbrojnice. K večeru bylo ještě možné provést ukázku hašení domečku a děti zaujalo povídání o fungování dýchacího přístroje. Večerní veselí zakončil nádherný ohňostroj, umocněný divokou mystickou melodií. I když nám počasí po celý den nepřálo, oslavy se vydařili. Lidé byli spokojeni s dobrým jídlem a pitím, bavili se při pestrém programu. Obdivovali výstavku fotografií v hasičské zbrojnici, historickou techniku a někteří se vydrželi veselit až do rána.

Zásahů v loňském roce nebylo mnoho. Naše jednotka vyjížděla celkem k 6 událostem. Z kraje roku jsme na silnici č. 13 směrem na Habartice hasili osobní vůz. V únoru nás povolali k požáru komína ve Vsi a v dubnu k dopravní nehodě u Panenského rybníka. Těsně před dnem pořádání oslav jsme hasili obilné pole na Andělce a ještě v srpnu nás bylo potřeba u požáru domu ve Frýdlantě. Poslední zásah v roce 2008 byl dne 26. října. To jsme pořádali v Pertolticích dětskou soutěž. Jen jsme stihli vše uklidit a dorazili domů, už nás zvali zase zpět. V Arnolticích hořel les. Krom opravdových zásahů jsme si vyzkoušeli své dovednosti při třech taktických cvičeních. Nejprve se naše jednotka učila plnit letadla vodou na letišti v Hodkovicích nad Mohelkou, pak likvidovala simulovanou ekologickou katastrofu na řece Smědé v Předláncích a nakonec se zúčastnila velkého cvičení na hašení požáru muničního skladu v Hajništi. Poslední cvičení nedopadlo příliš slavně především díky špatné komunikaci všech zúčastněných.
Krom praktického výcviku jsme jezdili i na další školení. Například na cyklickou přípravu strojníků a velitelů, první pomoc, organizovali jsme přípravu jednotky na základně a nositelé dýchací techniky si vyzkoušeli Polygon v Jablonci.
Oba požární automobily opět získaly technickou. Krom historické DS 16 mezi naši techniku přibyly dva dýchací přístroje, které nám daroval HZS Liberec a tři nové kapesní vysílačky Motorola. Ty nám konečně pomohou plnohodnotně zajistit komunikaci u zásahů.

Na soutěžích nás reprezentovalo družstvo mužů a smíšené družstvo. Čiště ženský tým se nám nepodařilo dát dohromady. Vždy jsme museli vzít zavděk alespoň jedním mužem . V loni jsme kralovali v netradičních hasičských disciplínách. Na soutěži v útoku z PS 8 v Předláncích jsme ve speciální štafetě byli druzí. Také útok jsme zvládli na druhé místo. Další netradiční soutěží bylo stavění povodňové hráze v rámci oslav 135. výročí SDH Višňová. Přesto, že v Pertolticích neznáme hrozbu záplav, vyhráli jsme první místo a s ním do naší pohárové sbírky přibyla zlatá povodňová lopata. To asi díky tomu, že máme za sebou několik hodin ztrávených plněním pytlů při záplavách ve Višňové. Na Višňovských oslavách jsme poprvé ukázali veřejnosti historickou DS 16.

V červenci jsme soutěžili v novém Městě pod smrkem. Na tamní noční útok jsme krom japonské PS 16 přivezli také historickou stříkačku. S tou jsme sice museli provést útok mimo soutěž, protože se nevešla na základnu, přesto však mezi ostatními sklidila velký úspěch. Potom už následovala okrsková soutěž v Předláncích. V agregátu skončili muži 3. a smíšené družstvo 6. a ve sportu muži 5. a smíšené 7. Tato soutěž se pro naše družstva nesla ve znamení smutku. Krátce před ní jsme ztratili dlouholetého člena pana Zdeňka Mlejnka, který byl pro náš sbor neocenitelným pomocníkem při každé činnosti a který nám bude chybět zejména při práci s mládeží.
Poslední soutěží v roce 2008 byl Pohár starosty v Dolní Řasnici. Tady jsme se smíšeným družstvem obsadili neslavné 7. místo.

Také tento rok jsme nezapomněli budovat kulturu v naší obci. Uspořádali jsme tradiční Štěpánskou zábavu. V březnu pomáhali při organizaci posezení s důchodci a v zimě jsme stavěli a zdobili vánoční strom. Na oslavách v Jindřichovicích byla vystavena naše historická i současná technika.
V dubnu jsme oslavili příchod jara pálením čarodějnic. V rámci příprav na pálení jsme stavěli Májku. To bylo v loňském roce poněkud dobrodružnější. Nejprve se zdálo, že vše půjde hladce. Májka byla traktorem posunována pomalu vzhůru, ale pak se náhle svezla po kabině. A protože měli tentokrát kluci velké oči a přivezli opravdu dlouhé bidlo, spadl konec Májky až na elektrické vedení. Notně to zajiskřilo. Dráty naštěstí vydržely, ale polovina vesnice byla rázem bez proudu a tak při stavění Májky musel nečekaně asistovat i elektrikář. Kácení už proběhlo klasicky a následné veselí na hřišti mohlo proběhnout za světel halogenů.


 
Celý článek Informační e-mailVytisknout článek
Hasiči

Pozvánka do kroužku

Hasiči

Pozvánka na Masopustní průvod 2009

Hasiči

Historie sboruZ úplných prvopočátků našeho sboru se toho dochovalo velmi málo. První zmínka o spolku hasičů v Pertolticích – tehdy Berzdorfu – je z roku 1878. Na přelomu 18. a 19. století zakoupil sbor dvojkolovou ruční stříkačku s předním podvozkem značky Smékal. Byla tažena koňmi a k požáru mohla přepravit až šest hasičů.

Významné poslání, které sbor nesl a nese dodnes a jímž je pomoc bližnímu před ohněm a jinými pohromami, vbrzku učarovalo mnoha lidem z Pertoltic. V roce 1904 už měl sbor 107 členů. Řadil se tak k nejpočetnějším na Frýdlantsku. Ze členské základny bylo 94 hasičů činných, 12 přispívajících a jeden čestný. Ve sboru nepůsobili pouze hasiči, ale také například sanitáři, signalisté nebo členové pořádkové služby. Jednotka vyjížděla v tomto roce k požáru zemědělského objektu a jednou byla svolána naplano. Tehdy vlastnila „pouze“ 180 metrů hadic, což dnes znamená 9 klubíček. Pro představu - na požární útok, který vídáte na hasičských soutěžích, je zapotřebí sedm hadic, čili 140 metrů - téměř celé tehdejší jmění sboru.
Krátce nato, v roce 1908, jsme získali další stříkačku. Tentokrát to byla ruční dvoukolová požární stříkačka od Christiana Linsera z Liberce.

V současné době je můžete vidět v hasičském muzeu v Chrastavě.

Po osídlování pohraničních oblastí v roce 1945 se v naší obci usazují lidé z různých koutů země. Tito k sobě teprve začínají hledat cestu a vytvářet nová pouta. Svazu požární ochrany se však daří, neboť pomáhají všem lidem. V únoru roku 1948 je registrováno 80 členů. Začátky v boji proti požárům byly velmi obtížné. Vždyť jen v Nových Pertolticích do základů vyhořelo osm obytných a zemědělských usedlostí. Ani tehdejší technika nedokázala zabránit dalším. Vyhořela zemědělská usedlost s obytným stavením pana Kvapila, starší domek vedle pana Kovařiče, stodola u pana Šlemra a další. S pomocí státních, okresních a místních orgánů se podařilo zajistit novou techniku, v obci se vybudovala protipožární nádrž. A jak se dále dočítáme v obecní kronice: „Důsledné preventivní prohlídky, ale hlavně odstranění závad přispělo k tomu, že již několik let k závažnějšímu požáru nedošlo.“

Funkcionáři sboru v roce 1948

Velitel sboru - Škoda Josef
Náměstek velitele - Čepelík Karel
Jednatel - Hejduk Josef
Starosta sboru - Reiniš Josef
Strojmistr - Haloun Josef
Strojmistr - Šantroch František

Na přelomu 70. a 80. let byl sbor vybaven skříňovým automobilem Praga V3S a v roce 1984 zakoupil Místní národní výbor našemu sboru nový dopravní automobil značky Avia. Díky získaným technickým prostředkům, ale i schopnostem našich hasičů byla v roce 1984 jednotka ustanovena zálohou výjezdového střediska. Tento úkol jsme převzali po jednotce v Habarticích.
Ve staré hasičské zbrojnici vprostřed vsi bylo stále vlhko a nové technice to nedělalo dobře. Tato situace nakonec vyústila v potřebu postavit zbrojnici novou. Se stavbou se započalo v roce 1987.

Svaz požární ochrany Pertoltice, což bylo tehdejší označení pro dnešní Sbor dobrovolných hasičů, se zavázal odpracovat 1000 hodin zejména na stavbě požární zbrojnice.

A jak můžeme číst ze zprávy pro výroční valnou hromadu svazu: „Závazek byl splněn i překro-čen“. Zbrojnice byla dokončena roku 1988. Do nové zbrojnice přibyla cisternová automobilová stříkačka Škoda 706 RTHP z Višňové.
Během 80. let organizovali místní hasiči plesy, pálení Vatry Míru, Mezinárodní dny dětí a další podobné akce. Po změně společenského klimatu v 90. letech kulturní činnost sboru poněkud ochabla, což v té době postihlo nejednu organizaci u nás.
V roce 1996 byla přemístěna siréna na novou budovu hasičské zbrojnice, čímž se stará zbrojnice stala pro hasiče definitivně nepotřebnou a v současné době ji využívá obecní úřad.
Po období mírné stagnace, v roce 1999, se s příchodem nových členů obnovila společenská
činnost našeho sboru. Po téměř deseti letech se obnovila práce s mládeží, začali se opět pořádat hasičské zábavy, pálení čarodějnic, stavění a kácení Máje a v roce 2004 po 43 letech šel obcí Masopustní průvod.

 

Ze současnosti

V roce 2002 jsme se zúčastnili pokusu o vytvoření světového rekordu v dálkové dopravě vody přečerpáváním ze stroje do stroje na letišti v Hradčanech u Mimoně. Pokus byl úspěšný a náš sbor je společně s ostatními zapsán v Guinessově knize rekordů.

V srpnu téhož roku zasáhly celé Čechy ničivé povodně. Naše jednotka nabídla svou pomoc a byla přidělena do Hlásné Třebáně, kde jsme se zapojili do odstraňování povodňových škod. Odčerpávali jsme vodu ze sklepů, čistili studně a jinak pomáhali postiženým obyvatelům v jejich nelehké situaci.
Začátkem roku došlo k opravě našich vozidel. Do cisterny byla nainstalována vozidlová radiostanice a Avie prošla rekonstrukcí. Byla celá důkladně obroušena, odstraněny děravé a rezavé blatníky a podběhy. Poté auto dostalo zbrusu nový nátěr.
Sbor pokračuje v nastartovaných společenských činnostech z roku 1999. O tyto akce je ze strany veřejnosti stále velký zájem, proto máme stále chuť je připravovat.

Výdělek ze zábav a jiných akcí byl použit na nákup nové přenosné stříkačky značky Tohatsu. Také jsme vlastními silami rozšířili hasičskou zbrojnici o přístavek, který slouží k uložení technických prostředků.
K naší činnosti patří také soutěžení. Ve sboru je družstvo žen a mužů. Ti se účastní krom okrskové soutěže i pohárových soutěží okolních


sborů. Největším úspěchem je získání putovního poháru za útok z agregátu v okrskové soutěži.
Naše ženy se jako první zcela ženské družstvo postavily mužům v jejich soutěži z agregátu a nejen že s nimi držely po léta krok, dokonce se jim podařilo v této disciplíně nad muži zvítězit.
Zásahy v poslední době vzrostly ze čtyř (rok 2002) na cca osm za rok. Největším požárem na Frýdlantsku z posledních dob byl požár výrobní haly Slezanu Frýdek-Místek, a.s.ve Frýdlantě v prosinci roku 2004. Hašení se zúčastnilo jedenáct profesionálních a dobrovolných jednotek. Oheň zachvátil 680 m2 plochy a z našeho sboru s ním bojovalo 9 hasičů.
Poslední velký požár v Pertolticích byl 16. září 2007. Hořela chalupa č. ev. 3 manželů Malátových. V době hašení požáru byl v potoce

nedostatek vody a tím byl prvotní zásah značně ztížen. Dva naši hasiči se ocitli v bezprostředním ohrožení, když tak tak unikli před padající zdí. Technická část objektu shořela, ale obytnou se podařilo zachránit. Doufáme, že v naší obci byl takto velký požár na dlouhou dobu poslední.

Sbor má v tento výroční rok k dispozici tuto techniku:

Cisternovou autom. stříkačku Škoda RTHP 706
Dopravní automobil Avia 31
Požární stříkačku Tohatsu
2 x PPS 12 s přívěsem
Plovoucí čerpadlo Super Max 2400
PPS 8
a historickou stříkačku DS 16


V roce 2008 má sbor 91 členů. Z toho 38 mužů 20 žen a 33 dětí.

Výbor SDH:


Čepelíková Olga - starostka
Plesar Antonín – náměstek starosty
Valášek Radek – velitel
Čepelík Karel – zástupce velitele a strojník
Richtr Josef – preventista
Valášek Josef – jednatel
Čepelíková Dagmar – hospodářka
Stříbrná Věra – vzdělavatel
Valášková Markéta – vedoucí mládeže
Zavůrková Irena – referentka žen
Zavůrková Irena ml. – kronikářka
Severýn Ladislav – referent civilní obrany
Mlejnek Zdeněk – předseda kontrolní a revizní rady
Mlejnek Jindřich – člen výboru

Členové:

Berky Juraj
Bílek Ondřej
Briestenský Antonín
Brykner Lukáš
Dědeček Milan
Dědečková Theodora
Efler Lukáš
Efler Oldřich
Havel Martin
Hofman Bedřich
Hofmanová Dagmar
Hofmanová Eva
Horáček Jiří
Horáček Pavel
Keller Alexander
Krivčík Miroslav
Madziová Simona
Novotný Radek
Opfolter Lukáš
Penčo Jiří
Plesar Jan
Plesar Jindřich
Plesar Jiří
Plesar Ladislav
Plesar Miroslav
Prousková Anna
Richtrová Jana
Romanec Josef
Romancová Josefa
Sedláček Martin
Severýnová Šárka
Soukupová Edita
Stříbrný Petr
Svitková Ivana
Šantrochová Petra
Šímová Iva
Šímová Lucie
Šíma Josef
Šlemr Josef
Šnobl Martin
Vitásek Jaroslav
Závůrka Luboš
Závůrka Vladimír
Židuliaková Anna

Mladí hasiči

Na sklonku 70. let jsme začali pracovat s mládeží. Jejich vedoucí byl tehdy Vladimír Srp. Mladí požárníci se scházeli na klubovně ve dvoře dnešní restaurace, kde se připravovali na obvodová kola hry Plamen. Seznamovali se základy požární ochrany. Úsilí vložené do této generace se nám nyní vrací zpět. Neboť z tehdejších mladých požárníků vzešli dnešní členové zásahové jednotky, vedoucí mládeže a představitelé sboru.
Z významnějších akcí z historie mladých hasičů stojí za zmínku zorganizování Hry Plamen v Pertolticích v roce 1984. Trať branného závodu vedla údolím za restaurací směrem k Panenskému rybníku. Na soutěž přijelo 29 kolektivů, což bylo kolem neuvěřitelných 320 dětí. Pertoltické mladší dívky obsadily 3. místo a starší chlapci sedmé. V roce 1985, již pod vedením Antonína Plesara, se podařilo družstvu dívek postoupit do okresní soutěže ve Svijanském Újezdě.
Koncem 80. let se mladí požárníci scházeli v nové klubovně v bývalé mateřské školce.
V roce 1993 se z našich řad vytratili chlapci a družstvo starších žáků zůstalo čistě dívčím. Posledním úspěchem této generace byl postup do okresního kola hry Plamen. Tehdy se soutěžilo v disciplínách štafeta 4 x 60 m, štafeta dvojic, džberovky, požární útok. Nedařilo se a tak ani třetí nejlepší útok Pertoltického družstva nemohl změnit to, že jsme obsadili poslední šesté místo.
To byla na nějakou dobu poslední účast mladých hasičů z Pertoltic na soutěžích, protože příští rok už tohle družstvo startovalo na Višňovském poháru za ženy.
Teprve v únoru roku 2001 byl po odmlce znovu založen kolektiv mladých hasičů. Čítal 18 členů a dělil se na starší a mladší žáky. Vedoucími mládeže se stali Theodora Dědečková, Markéta Valášková, Olga Čepelíková, Irena Závůrková , Radek Valášek a Milan Dědeček.
Hned první soutěž slavily děti úspěch. Na soutěži o Štít města Frýdlantu vybojovaly první místo.

Velice úspěšným rokem se stal rok 2006,
kdy starší žáci postoupili do okresního kola hry Plamen a Jakub Šantroch se v kategorii doro-stenci jednotlivci probojoval až do krajského kola, které se konalo v Tanvaldě.
Všechny úspěchy, a nejen ty, jsou zazna-menávány do kroniky mladých hasičů.
V současné době mládež pomáhá sboru při přípravách kulturních akcí. Převléká se za čarodějnice, zdobí Májku, prodává lístky na taneční zábavy. Krom toho připravují svá vlastní vystoupení k mezinárodnímu dni žen a vítání občánků. Na jaře zdobí náves velikonoční výzdobou a v zimě strojí obecní vánoční strom. Malují obrázky do výtvarné soutěže Požární ochrana očima dětí. Již několikrát byla jejich dílka vyznamenána druhou příčkou v Krajském kole.

Seznam mladých hasičů v roce 2008

Bryknerová Alžběta
Bryknerová Tereza
Bubeníček Kevin
Bubeníčková Alexandra
Bubeníčková Michaela
Čepelíková Eliška
Dědeček Jan
Dědečková Tereza
Hofmanová Kateřina
Krištofiak Marek
Kulmanová Dagmar
Kulmanová Michaela
Lacina Filip
Lacinová Martina
Novotnyová Nikola
Plesarová Kristýna
Pospíchal Roman
Prousková Pavlína
Richtr Josef
Richtr Michal
Rysiowská Renata
Rysiowski Robin
Rysiowski Pavel
Severýnová Renata
Soukup Jaroslav
Soukup Matěj
Srpová Barbora
Šantroch Jakub
Valášková Lucie
Valášková Markéta
Valášková Růžena
Voňka Michal
Voňková Hana

 
Celý článek Informační e-mailVytisknout článek
Hasiči

Zpráva o činnosti SDH Pertoltice za rok 2007


V úvodu roku nás čekal veliký kus práce. Bylo třeba rychle dokončit přístavbu skladu k hasičské zbrojnici, aby do konce května mohla být provedena kolaudace a vyúčtována dotace od Libereckého kraje. Pracovalo se o víkendech a mnohdy i v týdnu. Na stavbě se střídalo 13 lidí z nichž ti největší pracanti jsou Karel Čepelík, Jiří Horáček, Olga Čepelíková, Jindřich Mlejnek, Pavel Horáček a Luboš Závůrka. Velký kus práce odvedl také Miroslav Krivčík mladší, který přestože není hasičem, pomáhal se stavebními pracemi, za což mu patří náš dík. Snaha všech byla korunována úspěchem a 12. května jsme obdrželi kladné kolaudační rozhodnutí. Nutno však dodat, že je třeba dotáhnout ještě některé drobné úpravy.
Co se týče zásahové techniky, tak oba vozy prošly úspěšně technickou kontrolou. U cisterny je to po téměř čtyřiceti letech provozu doslova malý zázrak. Mezi naši techniku přibyla nová PS 16 značky Tohatsu. Mohu s čistým svědomým říci, že tohoto stroje si budeme opravdu vážit, neboť jsme si na něj z jedné třetiny vydělali přímo my, hasiči. Poděkovat za tento úžasně lehký a mnohem výkonnější stroj musíme také obecnímu úřadu, který ctil náš požadavek na lepší typ stříkačky a tento nám koupil i přes nedostatek obecních financí.
Také v loňském roce proběhla spousta školení. Na jaře se naši strojníci a velitelé zúčastnili cyklické přípravy v Předláncích. Na školení pak navazovala přednáška o první pomoci pro širokou hasičskou veřejnost. Z Pertoltic byla zajištěna doprava a na přednášku přijelo devět hasičů ze sboru. Zásahová jednotka se školila celkem čtyřikrát. Na jaře a na podzim obnovovali řidiči platnost profesních průkazů. Nově se k nim přidal Jindřich Mlejnek a Radek Novotný a v současné době máme pět řidičů oprávněných řídit zásahové vozy. V listopadu se čtyři členové výjezdové jednotky zúčastnili školení na dýchací techniku v Raspenavě. Jen je škoda, že se k nim nepřidal nikdo nový, aby byla v případě požáru větší pravděpodobnost, že budeme moci dýchací přístroje plně využít. Na závěr roku prověřili naši strojníci i velitelé své znalosti při přezkoušení k prodloužení jejich kvalifikace.
Vědomosti nabyté školením jsme mohli často využívat v praxi. V loňském roce byla naše jednotka vyzvána celkem k 11 zásahům. Pár dní po novém roce jsme vyjížděli k požáru chaty v Habarticích. Následovaly tři noční zásahy způsobené hurikánem Kyril. Nejprve jsme odstraňovali spadlé stromy na příjezdové cestě do Dolní Oldříše. Chvílemi nám připadal náš boj marný. Dva stromy jsme rozřezali a třetí spadl. Do toho silný vítr a mrznoucí déšť. Z Dolní Oldříše jsme si prořezali cestu zpět do Pertoltic a pomohli u Šímů odstranit další spadlý strom. Pak už zbývalo jen několik kmenů na hlavní pertoltické tepně, abychom mohli jít s klidem spát. V únoru nás zavolali k úklidu vozovky po autonehodě Volkswagenu Golf v Pertolticích a zaznamenali jsme i jeden planý výjezd, když pan Hejl kontrolovaně pálil staré seno. V květnu jsme hasili skládku odpadů v Dolní Řasnici a v srpnu jsme se na stejné místo vrátili ještě jednou. V září jsme vyrazili na sršně do Horních Pertoltic. Ovšem hnízda byla už prázdná a obtížný hmyz jsme tu nenašli. O několik dní později jsme v Pertolticích hasili největší požár z posledních dob. Vzplála chalupa manželů Malátových. Ke konci roku si nás operační středisko vyžádalo ještě jednou. A to k požáru muničního skladu v Hajništi. Bohužel všichni řidiči byli nedostupní a proto nebyla jednotka schopna vyjet. Absolvovali jsme dvě taktická cvičení. První na požár stáje na uskladnění píce ve Višňové a druhé na základní školu Purkyňova. Na posledně jmenované nás operační středisko, díky chaosu při vyhlašování poplachu, málem ani nepovolalo. Přestože jsme podle plánu cvičení měli vyjíždět mezi prvními, zúčastnit jsme se mohli až po dotazu na stanici v Raspenavě, zda je s námi opravdu počítáno. To už však byly všechny jednotky dávno u školy.
Na soutěžích náš sbor reprezentovalo družstvo mužů a žen. Při nočním útoku v Nové Městě vyzkoušelo družstvo mužů poprvé novou PS16. Zradila je však proudnice a skončili v druhé polovině výsledkové listiny. Podruhé jsme v Novém Městě již bodovali. Smíšené družstvo si odtud přivezlo 3. místo. Okrsková soutěž v Habarticích se nesla v duchu deštivého počasí. Družstva na to však nedbala. V disciplíně požární sport ženy i muži obsadili shodně 3. místo. V agregátu byli muži třetí a smíšené družstvo muselo po peripetiích s uvolněnou hadicí B, která vede od přetlakového ventilu do kádě, svůj pokus opakovat. Druhý čas byl horší a stačil jen na 6. místo. Poslední soutěží v roce je tradiční Pohár starosty Dolní Řasnice. Sem jsme dorazili se smíšeným družstvem a v šesti lidech dosáhli na 4. příčku.
Ani na poli kultury sbor nezahálel. Na jaře se pálily čarodějnice a stavěla Májka. Začátkem června pak byla Májka opět s velkou pompou skácena, přenesena na hřiště a její špička slavnostně spálena. Celý večer zpříjemnil táborový zpěv, harmonika, housle, kytary a jiné hudební nástroje.
V červnu jsme pro děti připravili den plný her. Přišlo jich neuvěřitelných pětatřicet. Všechny si mohly zasoutěžit ve skákání v pytlích, pneumatikách, házení na cíl, lovení rybiček a jiných disciplínách. Za každé vítězství v souboji dostávaly nepravé bankovky a na závěr dne si je mohly proměnit za některé z připravených cen.
Na dětský den navazovala grantová akce „Den s hasiči“ s ukázkami práce mladých i dospělých hasičů. Nejzajímavější byl ostrý zásah na hořící kartónový domek. Simulovaný požár byl nejprve zpozorován a nahlášen hasičům ve zbrojnici. Následoval výjezd požární cisterny. Cestu k zásahu však zkomplikovalo špatně zaparkované auto a než přispěchal řidič a uvolnil hasičům cestu, bylo třeba na oheň notně přikládat, aby nevyhasl a bylo vůbec co hasit. Hašení domku prováděli hasiči v dýchacích přístrojích a po zdoláni ohně je diváci odměnili potleskem.
Tradiční Štěpánská zábava byla tentokrát ohrožena. Dva měsíce před jejím konáním nám kapela pana Kubáta odmítla účast. I přes tak pozdní termín se podařilo sehnat náhradu. Na J.V.S. Band přišlo kolem 140 lidí a výtěžek byl opravdu rekordní.

Činnost mladých hasičů v roce 2007
V našem sboru působí 34 dětí ve věku od čtyř do osmnácti let. Jsou rozděleny do tří věkových kategorií a to na mladší žáky, starší žáky a dorostence. Děti má na starosti pět vedoucích mládeže a dva proškolení pomocníci.
Scházíme se každý týden v pátek. Na svých schůzkách krom přípravy na požární disciplíny Hry Plamen hrajeme pohybové i dovednostní hry, plníme odznaky odbornosti, jako jsou například preventista, zdravotník nebo strojník a učíme se vyrábět různé dárky pro své blízké. A protože se naše dílka líbí, pochlubili jsme se s nimi a uspořádali výstavu všeho, co jsme vytvořili z papíru, dřeva či látky. Celý prosinec mohla široká veřejnost navštívit hasičskou zbrojnici a obdivovat, jak jsou naše děti šikovné. Nejlepší výtvarné práce jsme již na jaře zaslali do soutěže „Požární ochrana očima dětí! Měly veliký úspěch. Dvě z nich byly ve svých kategoriích oceněny druhým místem v Krajském kole a jejich autoři Jakub Šantroch a Irena Závůrková si za odměnu mohli po převzetí cen prohlédnout novou stanici Hasičského záchranného sboru Jablonec.
V soutěžích jsme si vedli takto. V Krásnoleském víceboji se naše dvě mladší pětice umístily na 4. a 14. místě a družstvo starších žáků na 9. místě. První květnovou sobotu si starší žáci přivezli 13. místo z útoku CTIF a 15. místo ze štafety CTIF z libereckých Vratislavic. Další týden jsme vyrazili na soutěž „O štít města Frýdlantu“, ale tady se nám mnoho nevedlo. Mladší žáci obsadili 6. místo a starší osmé. Důležitější však byla soutěž následující – jarní kolo Hry Plamen. Na něm se uzavírá a hodnotí celý rok mladých hasičů. Bohužel z důvodu nemocí a různých školních výletů se nepodařilo dát dohromady celé družstvo mladších žáků a tak jsme sezónu zakončili pouze s těmi staršími. Ti se umístili na celkovém 4. místě. Na mladší žáky zbylo, z důvodu jejich neúčasti v jarním kole, 7. místo. Na podzim jsme předvedli své dovednosti na okrskové soutěži v Habarticích. Odtud si obě družstva přivezla 2. místo v útoku. V říjnu soutěž pro děti uspořádal náš sbor. Šlo o soutěž „O pohár starosty obce Pertoltice“, které se zúčastnilo 60 dětí ze čtyř sborů. Soutěžilo se v různých disciplínách – například topografii, uzlování, zdravovědě a podobně. Naše děti vydatně pomáhaly při přípravě soutěže. Ráno připravily pomůcky na jednotlivá stanoviště a po soutěži je také pomohly znovu uložit do hasičské zbrojnice. Na domácí půdě získali starší žáci 2. místo a mladší žáci 5. místo. Poslední soutěží v roce je vždy Závod požárnické všestrannosti. Ten otevírá nový ročník Hry Plamen a letos se konal 3. listopadu v Novém Městě. Tentokrát to bylo bez sněhu. Obě naše družstva se snažila a mezi více než třiceti hlídkami se probojovali mladší na 7. příčku a starší na 9. příčku.
V rámci dorostu se jarního kola zúčastnila Irena Závůrková. Z Vratislavic si přivezla diplom za celkové 4. místo. V letošním roce nás mrzí neúčast dorostenců v podzimním kole jejich soutěže. Doufáme, že se nám podaří některé z dorostenců v budoucnu opět do okresní soutěže zapojit.
Ne všechen čas však děti tráví soutěžením. V srpnu si užily tradiční týdenní pobyt na hasičské zbrojnici. Společně se v něm učily například střílet ze vzduchovky, vázat uzle a ošetřovat zraněného. Rozděleni do dvou družstev soutěžily v různých úkolech, chodily se koupat, hrály stopovanou a nechyběl ani společný zpěv u táboráku a pravá noční stezka odvahy se spoustou strašidel. Stejně jako na pertoltickou soutěž i na tento výlet jsme využili prostředků z grantu Libereckého kraje.
Na jaře jsme připravili krátké pásmo písniček, básniček, tanečků a malého koncertu na kytaru a housle pro maminky a babičky k jejich Mezinárodnímu dni žen. Kulturní vložka mladých hasičů nechyběla ani u vítání občánků, která byla v letošním roce dvě. Hasičské děti se zúčastnily výtvarné a literární soutěže o odpadech, pořádané obecním úřadem a Sdružením nezávislých kandidátů. Zapojili se do shánění peněz na novou požární stříkačku, když chodili s Tříkrálovou sbírkou. Před Štěpánskou zábavou pak především oni zajistili předprodej vstupenek, když chodili dům od domu a zvali lidi na zábavu.
Mladí hasiči se podíleli i na zvelebování naší obce. Zúčastnili se brigády na úklid návsi. Sbírali papírky a zametali naplavený štěrk. Na podzim zasadili nové stromky na autobusovou zastávku. O velikonocích zdobili náves kraslicemi a v předvánoční čas vyzdobili vánoční stromek na autobusové zastávce.
Rok jsme zakončili čertovským řáděním na hasičské zbrojnici, příchodem Mikuláše a na úplně poslední schůzce v roce 2007 si děti rozdali dárky, za svitu svíček zazpívaly koledy a pro své vedoucí sehrály dvě pohádky.
Celý článek Informační e-mailVytisknout článek
|0-15 |15-30 |30-33 |


 
 

Ochrana obyvatelstva
Informace pro občany.
PODPORUJEME
DĚKUJEME
ikonka nadační fond Ledňáček
Obec Pertoltice na Facebooku.
  • 201411182028_fb
Anketa
Věříte ve zlepšení zdravotnických služeb po převzetí Nemocnice Frýdlant s.r.o. společností KNL, a.s.?

ANO (69 hl.)
 
ČÁSTEČNĚ (66 hl.)
 
NE (66 hl.)
 
NEVÍM (61 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 262
VOLBY
Nejvíce čtete
         

© 2006 Obec Pertoltice
adminlubojaty.cz