Činnost mladých hasičů v roce 2012.

Autor: <admin(at)lubojaty.cz>, Téma: Hasiči, Vydáno dne: 15. 04. 2013

Mladí hasiči se schází pravidelně každý pátek odpoledne. Na svých schůzkách se připravují na soutěže, plní odznaky odbornosti, ale také hrají hry, malují obrázky do soutěže „Požární ochrana očima dětí“ a vyrábí různé ruční práce. O velikonocích zdobí náves kraslicemi. Na vánoce strojí obecní stromek. Do oken hasičské zbrojnice několikrát za rok připravují květinovou výzdobu.

K pěti vedoucím mládeže, kteří se o mladé hasiče starají, přibyl v loňském roce další – Filip Gutenberg. Ten se na podzim zúčastnil školení v Novém Městě a získal odbornost minimum vedoucího. Spolu s ním si na tomto školení prodloužili svou odbornost i stávající tři vedoucí.

První březnovou středu jsme ve spolupráci s obecním úřadem a Červeným křížem uspořádali oslavu MDŽ pro maminky a babičky z vesnice. Děti nacvičily tři taneční vystoupení. Program se všem líbil a i účinkující děti byly nadšené a tak nakonec ještě neplánovaně zazpívaly dvě hasičské písničky. Spolu s místostarostou obce pak rozdaly ženám dárky.

Na jaře jsme dvakráte vítali do života nové občánky. Mladí hasiči si k této příležitosti připravili pásmo básniček. V obou případech šlo o potomky našich hasičů, a protože podruhé jsme vítali dvojčata naší vedoucí mládeže, byla oslava velkolepá a děti se odvděčily zopakováním programu z MDŽ.
Starší děti pomáhaly s přípravou Mezinárodního dne dětí.

Koncem srpna jsme jako obvykle od čtvrtka do neděle spali na hasičské zbojnici. Kromě přípravy na soutěže a her jsme si při té příležitosti udělali výlet do městského a železničního muzea ve Frýdlantě a strávili jsme pěkné odpoledne v Předláncích, kde bylo po soutěži dospělých v útoku naruby připraveno pro děti rozloučení s prázdninami. Poslední noc pobytu nechyběla ani pořádná stezka odvahy se spoustou strašných bubáků.

Na svou činnost využíváme dotací z Ministerstva školství a Libereckého kraje. Z dotace na materiálně technickou základnu jsme například pořídili nové helmy.

Naší hlavní náplní je příprava na soutěže a účast na nich. V dubnu jsme vyrazili na již tradiční soutěž do Krásného Lesa. Tamní víceboj s různými štafetami zvládli lépe starší žáci, kteří skončili na bramborovém 4. místě. Mladší žáci byli osmí. Pak přišla na řadu smršť květnových klání. V technických disciplínách CTIF, které jsou součástí celoroční Hry Plamen pro starší žáky, se nám nevede. Vyžadují velký počet soutěžících a to u nás znamená zařadit i mladší děti, čímž se naše konkurence schopnost vůči ostatním snižuje. Letos jsme byli ve štafetě jedenáctí a v útoku CTIF patnáctí v okrese.

Při soutěži „O štít města Frýdlantu“ se nám nepodařily útoky. Starší žáci zapojili céčka na ozub a nedokázali to opravit. Skončili celkové devátí. Mladší žáci měli první útok pěkný, ale nesepla se časomíra a oni museli opakovat. Podruhé jim nevyšel koš a znamenalo to osmé místo.
Závěrečné kolo Hry plamen bylo stejně jako předchozí dvě soutěže ve Frýdlantě. Po loňských posledních místech v branném závodě jsme nečekali žádný zázrak. Mladší žáci však překvapili třetím nejlepším časem při útoku a to je v celkovém hodnocení zvedlo ode dna na dobré 6. místo. Starší žáci skončili v celoročním hodnocení na 7. místě.

Výborně si v loňském roce vedli naše dorostenky v kategorii jednotlivci. Opět nás reprezentovali Petra Stříbrná, Lucie Valášková a Markéta Valášková. Na jarním okresním kole dorostu ve Frýdlantě se Lucce povedl dvojboj a Markétě naopak štafeta 100 metrů překážek. V celoročním hodnocení to znamenalo celkové krásné druhé místo pro Lucku, čtvrté pro Markétu a šesté pro Petru. Do krajského kola postupovaly první tři dívky. Okres však měl možnost doplnit další dorostenku a tak se do krajského kola dostala i Markéta. Konalo se začátkem června v Zákupech na moderním stadionu. Lucka zde svými vyrovnanými výkony dosáhla až na velmi pěkné čtvrté místo. Markétě se nepovedly stovky a v další disciplíně to jen těžko doháněla. Skončila na celkovém 6. místě z jedenácti účastnic. Před slavnostním nástupem nás ale čekalo velké překvapení. Závodnice z prvního místa odmítla postup a reprezentovat náš kraj na republikové kolo měla jet Lucka. To byl velký úspěch.

Mistrovství České republiky dorostu se konalo 7. - 8. července v Sokolově. Atmosféra tady byla úžasná a jak slavnostní zahájení, tak i závěrečný ceremoniál braly dech. První den se běhaly stovky. Tady Lucka zaběhla velmi pěkný druhý pokus, ale rozhodčí na ni byli přísní a neuznali ho. Druhý den hravě zvládla testy. V dvojboji si však vybrala smůlu a dvakráte se musela vracet k spadlému minimaxu. Přesto se však stala třicátou pátou nejlepší dorostenkou v republice.

V září se mladí hasiči zúčastnili okrskové soutěže v Minkovicích. Mladším žáků se při útoku rozpojil béčkový spoj na rozdělovači a umístili se na druhém místě. Starším žákům se útok velmi povedl, ale zklamala mašina a díky technické závadě nenasála. I oni byli druzí.

V říjnu jsme uspořádali v Pertolticích soutěž v branném závodě - známý Předbraňák. Hostili jsme 10 družstev starších žáků a 8 družstev mladších žáků z celého Frýdlantska. Jak se nám vždy daří vystihnout krásné podzimní počasí, tak se nám letos příroda opravdu pomstila. Den soutěže byl první a na dlouho poslední den letošního podzimu, kdy se od rána do večera sypal hustý sníh a foukal nepříjemný vítr. Muselo být tedy operativně rozhodnuto, že disciplíny budou plněny uvnitř hasičárny. Pouze stanoviště s překonáním vodorovného lana bylo venku a střelba ze vzduchovky se úplně vynechala. Mladší žáci z Pertoltic skončili na pátém a šestém místě a starší žáci získali neuvěřitelné první místo. Na pořádání soutěže jsme využili grant z Libereckého kraje.

První kolo nového ročníku Hry Plamen – branný závod – se vloni konal v Novém Městě10. listopadu. Našim družstvům při obávané střelbě ze vzduchovky pomohl silný vítr a tak mladší žáci skončili na 8. místě a starší žáci na výborném 5. místě. Hned druhý den proběhl branný závod dorostu v Karlinkách. Spolu s našimi dorostenkami se ho účastnilo patnáct jednotlivkyň. Výkony byly hodně vyrovnané a rozhodovalo každé zaváhání. Nejlépe z našich se umístila Petra a s body za 2. místo má tentokrát ona nejvíce šancí v jarním kole. Lucka byla čtvrtá a Markéta osmá.

Rok mladí hasiči zakončili vánoční besídkou. Nejprve byl pro širokou veřejnost připraven koncert dětského pěveckého sboru Hlásek, potom si děti už jen v přítomnosti maminek a babiček rozdali dárky a oslavily příchod vánoc.